Revitalizácia vašich okien: Podrobný pohľad na údržbu okien

0
661

Okná sú kľúčovými faktormi pri udržiavaní komfortu, energetickej účinnosti ale aj estetiky domácnosti. Napriek tomu sú často prehliadané, pokiaľ ide o pravidelnú údržbu. Revitalizácia okien nie je len o ich vzhľade, ale aj zachovaní funkčnosti a energetickej úspornosti vašej domácnosti. Prinášame vám podrobný pohľad na to, ako udržiavať vaše okná tak, aby boli stále v špičkovom stave.

Okná sú jednou z najdôležitejších častí domácnosti, no aj napriek tomu sa na nich častokrát zabúda. Pri všetkých činnostiach, údržbách a upratovaniu v domácnosti sa údržba okien občas nevedomky zanedbáva. Starostlivosť a údržba okien sú však potrebné na zvýšenie ich dlhovekosti a tiež minimalizáciu strát na vykurovanie či ochladzovanie. Využitím nasledujúcich tipov na údržbu okien môžete zlepšiť ich energetickú účinnosť, predĺžiť životnosť a zachovať estetickú hodnotu.

Pravidelné čistenie

Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob údržby okien je ich pravidelné čistenie. Pravidelným čistením sa tiež vyhnete nahromadeniu nečistôt, ktoré by neskôr mohli spôsobiť závažnejšie problémy. Začnite vyčistením rámov a parapet a odstráňte všetky nahromadené nečistoty. Na čistenie povrchov okien použite mäkkú handričku alebo špongiu, aby ste predišli poškriabaniu okien.

Okná by sa mali čistiť minimálne dvakrát do roka. Avšak nečakajte, kým sa na oknách nahromadí špina a prach a až tak sa pustite do ich čistenia. Takýmto spôsobom by mohli nahromadené nečistoty ovplyvniť kvalitu skla.

Rutinné kontroly

Aby ste sa uistili, že sú vaše okná v ideálnom stave, je dobré ich pravidelne kontrolovať. Okná môžete priebežne kontrolovať sami a uistiť sa, či sa na nich nevyskytli rôzne poškodenia. Odporúča sa však aspoň raz do roka oknám dopriať profesionálnu kontrolu. Zvyčajne to zahŕňa kompletnú revíziu a servis okien. Môžete nechať na profesionálov, aby zhodnotil stav vašich okien a navrhli možné riešenia. Najčastejšie sa riešia záležitosti, ako je oprava nedostatočného tesnenia, správne nastavenie okien či renovácia povrchovej úpravy okien, pokiaľ ide o drevené okná. Správne nastavenie okien a ich prítlaku je kľúčovým faktorom pri udržaní energetickej účinnosti okien. Nastavenie okien zaistí ich správnu tesniacu funkciu, čo dokáže zabezpečiť úsporu energie o 15 až 20%. Servis okien často zahŕňa aj mazanie kovania či centrovanie krídel okien. Ide o komplexný prístup k oknám. Pravidelný servis okien zabezpečí, že sa nedostatky vyriešia už v ich zárodku a nedôjde k rozsiahlejším poškodeniam.

Mazanie pohyblivých častí okien

Raz do roka sa tiež odporúča zamerať pozornosť na pohyblivé časti okien. Mazanie častí okien, ako sú rámové uzávery, nožnica a všetky pánty je veľmi dôležité pri zachovaní ich správnej pohyblivosti a funkčnosti. Hladko prevádzkové okná s väčšou pravdepodobnosťou dlhšie vydržia a menej sa opotrebujú. Mazanie okien môžete zrealizovať svojpomocne, alebo využiť služby, ktoré ponúka profesionálny servis okien počas vašej každoročnej kontroly.

Oprava skla

Malé praskliny alebo drobné poškodenia skla sa často dajú opraviť bez potreby kompletnej výmeny. Na drobné opravy existujú k dispozícii súpravy pre domácich majstrov. Avšak v prípade značného poškodenia, alebo ak si nie ste istí, je dobré obrátiť sa na odborníkov, aby posúdili situáciu a navrhli najlepšiu možnosť opravy. Včasné riešenie aj tých menších poškodení okien môže zabrániť tomu, aby prerástli do rozsiahlejších a nákladnejších opráv.

Povrchová úprava

Pokiaľ máte drevené okná, je dobré zamerať pozornosť aj na ich rámy. Aby boli chránené pred vlhkosťou a hnilobou, budú si vyžadovať pravidelnú povrchovú údržbu. Ochranné nátery a farby by sa mali pravidelne obnovovať, aby sa obnovila aj odolnosť okien. Odlupujúci sa alebo poprskaný náter môže vystaviť drevo poškodeniu, preto je nevyhnutné každých pár rokov obnoviť povrchový náter okenných rámov.

Sezónna starostlivosť

Rutinu v starostlivosti o vaše okná si môžete prispôsobiť podľa ročných období. Počas chladnejších mesiacov sa zamerajte na správnu izoláciu okien, aby ste zabránili tepelným stratám. Pravidelne odstraňujte nahromadený sneh a ľad okolo rámov okien, aby okná neboli zbytočne vystavené vlhkosti. V teplejších mesiacoch sa zamerajte na správne fungovanie pohyblivých častí okien, aby ste ich mohli bez problémov otvárať a zatvárať.

Zvážte výmenu okien

Ak sú vaše okná výrazne poškodené, zastarané alebo neefektívne, možno by ste mohli zvážiť výmenu za energeticky úspornejšie okná. Moderné okná už ponúkajú vylepšené izolačné vlastnosti, lepšiu zvukovú izoláciu a tiež vylepšené bezpečnostné prvky. To všetko môže prispieť nielen k zvýšeniu energetickej účinnosti vašej domácnosti, ale aj k zvýšeniu komfortu a zážitku z bývania.

S niekoľkými jednoduchými krokmi môžete mať okná v špičkovom stave. Tie sa vám tak po mnoho rokov odvďačia bezproblémovou funkčnosťou, bezpečím a pohodlím bývania. Dobre udržiavané okná prispievajú nielen k vášmu pohodliu a zníženiu účtov za energie, ale zároveň aj k zníženiu dopadu na životné prostredie. Okná v dobrom stave šetria energiu a znižujú potrebu vykurovania a ochladzovania, čím prispievajú k udržateľnejšiemu životnému prostrediu.

Čítajte tiež: