Priestor plný nebezpečných nástrah: Kúpeľňa a riziká spojené s pobytom v nej

0
513

Patrí k najčastejšie využívaným častiam nášho domova. A práve intenzita využívania tohto priestoru so sebou prináša aj značný podiel problémov. Akokoľvek nepríjemne to znie, každý jeden z nás vo vnútri svojho tela, ale aj na jeho povrchu nosí a prenáša na iné predmety v okolí rôzne baktérie, nečistoty a vírusy. Nakoľko sa práve v priestoroch kúpeľne pohyb viacerých ľudí s takýmto „potenciálom“ zintenzívňuje, je potrebné dbať nielen na jeho správnu hygienu.

Ktoré miesta sú najväčším rizikom, a ako je možné ich negatívny vplyv na naše zdravie a pohodlie znížiť?

Základom je správne navrhnutý priestor, ktorý sa dobre udržuje v čistote

Aby ste sa vyhli akýmkoľvek možným ohrozeniam z pobytu v jednom z najdôležitejších a najvyťaženejších priestorov zároveň, je dôležité si ho zariadiť tak, aby sa pravidelne a dobre udržiaval v čistote. Pomôže vám s tým určite kvalitný obklad do kúpeľne, ktorého povrch je nielen vizuálne krásny, ale aj vhodný na jednoduchú a nenáročnú údržbu.

Baktérie z toalety

Akokoľvek sa budete ale snažiť novým obkladom svoju modernú kúpeľňu ochrániť pred nebezpečnými baktériami, ak sa nachádza v nej toaleta, nebude tento „boj“ vždy tak jednoduchý. Dôvodom je fakt, že už pri jednom spláchnutí toalety sa môže do prostredia kúpeľne a jej atmosféry vymrštiť až 3,2 miliónov mikróbov.

Zatváranie dosky má preto zmysel, určite pomôže eliminovať šírenie nebezpečných baktérií a vírusov aj pravidelná dezinfekcia. A pokiaľ v blízkosti toalety skladujete zubnú kefku, ktorou si čistíte zuby a ústnu dutinu, mali by ste zvážiť aj jej ochranu špeciálnym puzdrom. Ústna dutina je pre baktérie a vírusy najľahšia cesta do nášho tela, takže, ak eliminujete ich výskyt na minimum, vyhnete sa mnohým ochoreniam.

Plesne

Nebezpečné sú v priestoroch kúpeľne aj plesne, pretože tu majú ideálne podmienky na svoj rast. Nie sú priamo toxické, ale ani bezpečné a príliš vzhľadné. Ak si predstavíme, že ich spóry môžeme vdychovať, nie je to nič príjemné. A nielen alergici či astmatici by vám vedeli o plesniach povedať svoje.

Našťastie je celkom ľahké obmedziť a spomaliť rast plesní. Tak ako je v prípade zdravia nášho tela dôležitá preventívna urologická prehliadka, rovnako aj najlepšou prevenciou proti vzniku plesní v kúpeľni je nutná pravidelná kontrola okolia, ktorá spočíva vo viacerých riešeniach.

Jednoducho nechajte váš kúpeľňový odsávač pár alebo ventiláciu zapnutú aspoň 20 minút po sprchovaní, aby sa miestnosť vyvetrala a vyschla. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby uteráky a sprchový záves po každom použití čo najrýchlejšie vyschli.

Upchaté sprchové hlavice

Aj upchatá sprchová hlavica môže byť v kúpeľni zdrojom vášho ohrozenia. Dôvod? Zanedbanie jej čistenia môže časom viesť k usadzovaniu vodného kameňa a mydlovej špiny, čo síce vyzerá nevzhľadne, ale môže viesť aj k škaredším veciam.

Pri jednom testovaní sprchových hlavíc výskumníci z Univerzity v Coloráde zistili, že mikróby ako Legionella pneumophila a Mycobacterium avium môžu  v sprchovej hlavici „prebývať“ a šíriť sa vzduchom, keď sa sprcha použije. Tie môžu spôsobiť problémy ľuďom s chorobami, ako je ochorenie pľúc, alebo ľuďom so slabším imunitným systémom.

Našťastie sa sprchová hlavica dá ľahko vyčistiť jednoduchým roztokom destilovaného octu. Len sa uistite, že to nezabudnete urobiť v rámci bežného upratovania kúpeľne.

Aj špinavšie uteráky, špongie, zlá kvalita vody, ale aj silné čistiace prostriedky môžu ohroziť vaše zdravie vo forme rôznych kožných ochorení. Tak si na to dávajte dobrý pozor a kúpeľňa sa môže stať pre vás oázou pokoja.

Zdroj obrázka: Alina Bitta/Shutterstock.com

 Čítajte tiež:

Zaujímavé moderné riešenie, ktoré uľahčuje komplikované interiérové tienenie

Prineste si do kuchyne kúsok Provensálska – tento romantický štýl si zamilujete