Ochranné okuliare – aké vlastnosti hľadať pre maximálne pohodlie a bezpečnosť?

0
1058

Manipulácia s chemikáliami, prašné prostredie, príliš jasné žiarenie zo silných svetelných zdrojov – toto sú najbežnejšie rizikové faktory špecifických pracovných odvetví, ktoré môžu viesť až k poškodeniu zraku. Z pohľadu bezpečnosti je teda nevyhnutné siahnuť po ochranných okuliaroch. Súčasný trh ponúka množstvo štýlov, veľkostí aj technologických vylepšení. Aké vlastnosti ocení každý nositeľ ochranných okuliarov?

Pohodlie je kľúčové

Dlhodobé nosenie nepohodlných okuliarov môže viesť k únave očí. Vedľajším účinkom môžu byť aj bolesti hlavy, pričom takáto situácia prirodzene vedie k nižšej produktivite. Uvedomujú si to aj výrobcovia, ktorí sa snažia ochranné okuliare, rovnako tak ako aj všetky ostatné zložky ochranných odevov, neustále inovovať a vylepšovať tak, aby poskytli nositeľovi čo najvyšší komfort.

Zdroj foto: Yaroslav Astakhov / Adobestock.com

Ideálne okuliare by mali mať mäkké sedielka, ktoré sa prispôsobia každému tvaru nosa a zároveň bránia posúvaniu a šmýkaniu. Samozrejmosťou by mali byť aj pružné bočné postrannice s nastaviteľnou dĺžkou a náklonom. Výhodou je tiež nízka hmotnosť – na trhu dnes nájdeme ultraľahké modely s hmotnosťou okolo 20 gramov. Nie je problémom ani zaobstarať si dioptrické ochranné okuliare na predpis, ktoré nielen chránia oči, ale zároveň korigujú zrakové vady.

Šošovky proti zahmlievaniu a poškriabaniu

Antifog predstavuje povrchovú úpravu proti zahmlievaniu, resp. integrovanú vrstvu vo vnútri očníc, ktorá vylepšuje vizuálny komfort. To umožňuje zvýšenie produktivity a zároveň dochádza k eliminácii nebezpečných incidentov na pracovisku. Zabudnite tak na obyčajné spreje alebo handričky proti zahmlievaniu. Pozor však na údržbu Antifog šošoviek – nesmú byť umývané čistiacimi roztokmi, napr. saponátom ani mydlom.

Priepustnosť svetla

Hľadajte priepustnosť a tónovanie šošovky, ktorá bude zlatou strednou cestou medzi vizuálnym pohodlím a optimálnou jasnosťou na prácu. Dymové šošovky ochranných okuliarov dokážu poskytnúť UV filter s blokovaním až 99,9% žiarenia ako bežné slnečné okuliare. Za zmienku stoja aj polarizačné ochranné okuliare, ktoré minimalizujú odlesky a zlepšujú tak celkovú viditeľnosť. Vzhľadom na pracovné prostredie môžete vyberať z rôznych farebných tónovaných šošoviek, napr. pri slabom osvetlení v interiéri budú užitočné okuliare so žltými alebo jantárovými sklami.

Čítajte tiež: