7 zaujímavostí o pistáciách: Prečo sú nazývané ako zelené zlato?

0
1098

Vedeli ste o tom, že pistácie sú prezývané ako zelené zlato? Je to vďaka tomu, že sa môžu pýšiť mnohými unikátnymi vlastnosťami. Sedem zaujímavostí o pistáciách vám neunikne pri čítaní tohto textu.

1) Prečo sú pistácie zelené?

Dôvod, prečo sú pistácie nazývané zlatom zeleným, je prostý. Pistácie majú na rozdiel od všetkých ostatných orechov zelenú farbu. Je to vďaka prítomnosti chlorofylu. Rovnaká látka má na svedomí zelené sfarbenie rastlín, zeleniny či ovocia.

Pretože farba potraviny má – či si to chceme priznať, alebo nie – obrovský vplyv na jej popularitu, vďačí pistácie do značnej miery svojej obľube práve tomuto sfarbeniu. Podľa typickej zelenej spoznáte pistáciovú zmrzlinu, pistáciovú tortu aj mnoho ďalších pochutín z týchto orieškov.

2) Pistácie vlastne nie sú orieškami

Pistácie celkom bežne nájdete v obchodoch medzi inými orechmi a ako s orechmi s nimi zaobchádzame aj pri konzumácii. V skutočnosti ide ale o semená ukrývajúce sa v plodoch.

Pokiaľ ale budete aj napriek tomu nazývať pistácie orieškami, rozhodne neurobíte chybu. Nakoniec pistácie nie sú zďaleka jedinou potravinou, ktorá patrí na pultoch medzi prebehlíkov.

3) Pistácie nosia šťastie

Hovorí sa, že pistácie nosia šťastie. A tak je typické, že napríklad pri návšteve niektorých plantáží alebo tovární, kde sa pistácie spracovávajú, dostanete ako darček jednu pistáciu pre šťastie. Za tento zvyk pravdepodobne tiež vďačia pistácie svojmu atraktívnemu netypickému vzhľadu a skvelej chuti. Pravidelná konzumácia pistácií vám šťastie pochybne prinesie tiež!

4) Sú plné zdravých tukov

Až 50% váhy jednej pistácie tvorí tuk. Nemusíte sa ale desiť. Ide o nenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú priaznivý vplyv na náš zdravotný stav. Opäť teda ide o skvelú alternatívu k maslu alebo mäsu a živočíšnym tukom v nich obsiahnutým. Pistácie vám pomôžu nastaviť správnu hladinu cholesterolu (znížia ten „zlý“ a zvýšia „dobrý“ cholesterol). Nielen vďaka tomu znižujú riziko srdcových či mozgových príhod a ďalších ochorení.

5) Veľa vitamínov a minerálov

Okrem bielkovín sú pistácie nezastupiteľným zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Spomenúť môžeme železo, selén, horčík, draslík, meď alebo vitamín B6.

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre správnu funkciu nášho tela. A vždy je lepšie nájsť prírodné zdroje týchto látok a preferovať ich pred doplnkami stravy v podobe tabliet.

6) Skvelý zdroj bielkovín

Nielen pre vegánov sú pistácie skvelým zdrojom bielkovín. Dokonca sa uvádza, že pistácie obsahujú kompletné spektrum aminokyselín podobne ako napríklad mäso. A tak je možné práve pistáciami nahradiť niektoré zdroje bielkovín, ktoré konzumovať nechcete alebo nemôžete. Svojim zložením sa tak napríklad hodí aj do proteínovej diéty.

Zo 100 gramov pistácií vaše telo získa 20 gramov bielkovín.

7) Sú ideálne na maškrtenie pri televízii

Tá najlepšia správa na záver. Vďaka zloženiu nemusíte mať výčitky, ak ich budete ujedať večer pri televízii. Pozor si musíte dávať len na zjedené množstvo. A tak je lepšie si vopred odmerať primeranú dávku (cca 2 hrsti nelúpaných pistácií) a kontrolovať svoje chute chvíľu po tom, čo pistácie dojete, aby ste si nepridali. Ak si párkrát do týždňa takto „doprajete“, neurobíte chybu.

Zdroj obrázku: 3D Station / stock.adobe.com

Čítajte tiež: