Viete čo znamená skratka QR? Jeho história siaha ďalej ako by ste čakali

0
909

Pre zobrazenie jedálneho lístka, naskenujte QR…

S týmto pokynom sa už bežne stretneme v takmer každej reštaurácii, viete čo však skratka QR znamená a kedy za začala používať?

Skratka „QR“ pochádza z anglického označenia Quick Response (Rýchla reakcia), keďže kód je navrhnutý s ohľadom na rýchle dekódovanie. Princíp použitia spočíva v tom, že QR kód vytlačený na papier alebo predmet sa zosníma kamerou alebo fotoaparátom, a softvér dekóduje textovú informáciu obsiahnutú v kóde. Bol vyvinutý v roku 1994, japonskou spoločnosťou Denso-Wave.

Do širšieho kultúrneho povedomia sa dostal až v posledných rokoch. Tento nárast sa pripisuje najmä rastúcej popularite smartfónov, ktoré majú fotoaparáty umožňujúce jednoduché skenovanie QR kódov, a osvojeniu si tejto technológie spoločnosťami, ktoré používajú kódy na nasmerovanie zákazníkov na svoje webové stránky, poskytovanie informácií o ich ponukách a ďalšie.

Pandémia viedla k nárastu používania QR kódov na bezkontaktné platby a k poskytnutiu prístupu zákazníkov k menu, informáciám o produktoch a ďalším zdrojom bez toho, aby sa museli dotýkať fyzických povrchov,“ vysvetlil. Je ťažké s istotou povedať, či by sa QR kódy v tomto bode dostali do takého rozšíreného používania bez pandémie. Je však jasné, že pandémia urýchlila prijatie QR kódov podnikmi aj spotrebiteľmi.

Ako sa QR kódy neustále vyvíjajú, pravdepodobne budú hrať ešte väčšiu úlohu v našich životoch. Napríklad, QR kódy by sa mohli použiť na to, aby nám poskytli informácie o svete okolo nás, pomohli nám pri navigácii v mestách a na interakciu s objektmi a zariadeniami bezproblémovejším a intuitívnejším spôsobom.

Technologický pokrok však len zriedka prichádza bez svojich temnejších stránok. Podvody s QR kódmi sú nešťastnou novou realitou v našom vyvíjajúcom sa svete.

Kybernetickí zločinci môžu vytvoriť škodlivé QR kódy vedúce k phishingovým stránkam alebo stiahnutiu škodlivého softvéru. Napríklad vám môžu poslať textovú správu s QR kódom, ktorý sa tvári, že pochádza od prepravnej spoločností. Keď naskenujete QR kód, budete presmerovaný na phishingovú webovú stránku, ktorá ukradne vaše osobné údaje.

Aby ste sa nestali obeťou týchto typov podvodov, uistite sa, že skenujete iba QR kódy zo známych zdrojov. Ak vás skenovanie nasmeruje na podozrivú webovú stránku, nezadávajte žiadne osobné informácie.

Môžete si tiež stiahnuť dôveryhodnú aplikáciu na skenovanie QR kódov, ktorá vás upozorní, ak je kód problematický.

Ak si nie ste istí, či je QR kód bezpečný, je najlepšie neskenovať ho.

Čítajte tiež:

Zdroj foto: Image by Freepik