UV lampa ako spoľahlivý spôsob sterilizácie vody

0
1122

Hľadáte účinný, nákladovo efektívny a bezpečný spôsob úpravy vody v domácnosti? Pomôcť vám môžu UV lampy – nepoužívajú žiadne škodlivé chemikálie ani nemenia zloženie vody. Zistite, ako fungujú a aké sú ich hlavné benefity.

Ako funguje UV lampa na vodu?

UV lampa sterilizuje vodu pomocou UV-C germicídneho žiarenia. UV vlnová dĺžka rozbije DNA živých organizmov vo vode (baktérie, vírusy, parazity), ktoré sa následne nedokážu reprodukovať. UV čistička eliminuje až 99,99% mikroorganizmov vo vode, a to bez použitia chémie. Tým sa zabraňuje šíreniu chorôb skrz pitnú vodu. Pomáha aj v boji s mikroorganizmami, ktoré sú odolné voči chlóru, napr. Giardia alebo Cryptosporidium.

UV lampy vs. vodné filtre

UV sterilizáciou sa na rozdiel od filtrov, ako je napríklad reverzná osmóza, neodstraňujú častice, resp. neoddeľujú kontaminanty z vody (ióny, dusíkaté látky, soli, kovy). Na druhej strane, vodné filtre zase nedokážu odstrániť baktérie a vírusy s takou účinnosťou ako UV lampy. Práve preto je pre dosiahnutie čistej a nezávadnej vody v domácnosti vhodná kombinácia oboch metód úpravy vody.

Výhody UV filtrácie

Nepretržitý proces úpravy vody – UV lampy fungujú nepretržite 24 hodín denne, takže voda, ktorú používate, bude vždy bezpečná. Tento proces je okrem toho rýchly, nie je potrebná žiadna zadržiavacia nádrž.

Ekologická metóda – UV lampy sú šetrné k životnému prostrediu. Nie je potrebné pridávať žiadne vedľajšie produkty pre dezinfekciu a škodlivé chemikálie. Voda okrem toho zostáva bez zmeny chute a pachov.

Nákladová efektívnosť – spotrebujú len málo elektrickej energie, neplytvajú vodou, resp. žiadnu vodu nevypúšťajú do odpadu a nie je nutná zložitá údržba. UV lampu stačí vymeniť raz ročne, aby bola zabezpečená maximálna účinnosť dezinfekcie.

Na druhej strane, UV lampy môžu proti baktériám fungovať iba vtedy, ak je voda čistá. Ak sú UV lúče blokované inými časticami, patogénne mikroorganizmy nebudú účinne zasiahnuté, preto je potrebné používať predfiltráciu.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com