Pri plánovaní vlastného bývania a stavby vlastného domu sa človek často stretne s pojmom „stavba na kľúč“. Takto postavený výraz v človeku evokuje pocit, že dom je postavený celý od základu a vy len dostanete kľúč, ktorým si dom odomknete. Domy na kľúč ponúkajú spoločnosti, ktoré sú schopné postaviť celý dom jedným tímom ľudí, prípadne sa postarajú o vlastných dodávateľov a ďalšie tretie firmy v spolupráci ktorých sa o dokončenie postarajú. Stavba na kľúč prináša mnoho výhod, ale aj nevýhod, takže je dobré si ich zhrnúť naraz a zhodnotiť, ktorá cesta je pre práve váš projekt tá najlepšia.
Čo to znamená „dom na kľúč“
Pri tomto pomenovaní je nutné takúto stavbu chápať ako stavbu, pri ktorej nemáte možno čas, alebo len skúsenosti. Potrebujete, aby sa o stavbu postarali odborníci od jej základu po koniec. Stručne povedané, vy poviete čo a kde, oni to „čo“ postavia tam, kde ukážete. Niektoré domy na kľúč môžu obsahovať aj konkrétnu parcelu, čiže stavebný pozemok. Ak pozemok máte, spoločnosť ponúkajúca takéto služby by mala byť schopná zariadiť od stavebného povolenia po inžinierske siete a ich napojenie všetko. Začína zakúpením projektu, vyriešením potrebných zmien, ak nový majiteľ požaduje a je to možné, spracujú sa požiadavky, materiály atď. Ďalej postup zahŕňa terénne úpravy, základy, izolácie, múry, strechy a až po dokončovacie práce a práce v interiéri. V rámci takejto stavby sa však môžu v niektorých ponukách objavovať aj domy s už zariadením, spotrebičmi, kuchyňou a podobne. Lustre a kuchyne zväčša nebývajú súčasťou, ba dokonca už sme videli údajný dom na kľúč bez sanity (toaleta, vaňa), čo bola skôr nespolahlivá firma.
Na čo pozor
Majte vopred vybraté správne miesto, plány a predstavu, čo a kde. Myslite na budúcnosť a nechajte si poradiť. Ak dom riešite spoločne s architektom, spojte jeho skúsenosti s vašimi potrebami. Veľký pozor pri stavbe na kľúč je dobré dávať na použité materiály a rozpočet. Vopred známy rozpočet, ktorý poznáte a počítate s ním, by nemal byť pohyblivý. Ani v prípade nečakaných výpadkov na strane dodávateľa, ani v prípade zlej kalkulácie výrobcu, a podobne. Osobne som zažil naozaj veľmi veľa zážitkov s robotníkmi a ich praktikami. Často sa môže šetriť na materiáloch. Nákresy a vizualizácie môžu obsahovať kvalitné materiály, alebo materiály, ktoré sú len zahrnuté v aplikácií na ukážku. Ich konečná podoba je potom na dodávateľoch, čiže staviteľoch vašej stavby. Hoci tento druh stavby využijete najmä ak sa nevyznáte a nestíhate, venujte čas aspoň výberu použitých materiálov a konzultácie s dodávateľmi o podobe dokončovacích práv, obkladov, dlažby, podláh a podobne. Dôležité je aj v prípade neznalosti staviteľstva nedávať najavo svoju staviteľskú negramotnosť. Opäť hovorím o svojich skúsenostiach, keďže pri 10 robotníkov a partiách triky skúšali siedmi. Sledujte internet a prípadné hodnotenia a názory ľudí na vami vybratého dodávateľa. Nenechajte nič na náhodu a presvedčte sa na vlastnej koži a na vlastné oči, ako stavba prebieha. Plánujte, objavujte nedostatky počas stavby. Sledujte a informujte sa aj o podmienkach ohľadom odpadu. Poznáme prípad, kedy odvoz stavebného odpadu, vedier od farieb, odrezkov a ďalšia tona odpadu zostala pri dome ešte zopár rokov nevyriešená.
Výhody stavby na kľúč
Súhrn niekoľkých dôvodov, prečo sa pustiť do stavby na kľúč je nasledovný:
- šetrí čas, pokiaľ naozaj nestíhate sa celej veci venovať. Staviteľ sa postará o Všetko dobré praje
- šetrí to často aj psychiku. Pokiaľ ste už stavali svojpomocne, alebo s pomocou množstva rôznych robotníkov, určite viete, že o psychiku sa dá prísť už pri malej stavbe
- nemusíte byť odborník a učiť sa nové veci. O všetko sa postará staviteľ a vy sa nemusíte učiť nové technológie, alebo začať chápať druhy cementu a jeho potreby
- šetríte čas stavby samotnej, keďže stavby na kľúč sú postavené často rýchlejšie. Určite majte časový plán a termín, s ktorým počítajte a budú s ním počítať aj stavitelia. Tým, že sa stará o všetko jedna firma, sa vo výstavbe nestojí.
- dom je možné obstarať už kompletne aj s úpravou terénu, plánmi, povoleniami a navedením inžinierskych sietí
- niektorí dodávatelia majú v cene aj úpravu okolia, príjazd ku garáži, chodníky v areáli, vysadenie zelene, trávniky a podobne.
Nevýhody stavby na kľúč
Stavba na kľúč napriek výhodám prináša aj nevýhody. Tu je niekoľko z nich:
- stavba môže vychádzať draho. Neraz sa stavby tohto typu dostávajú cenovo vysoko. Niektoré úkony zo samotnej stavby by totiž pri delenej stavbe a vlastnej stavbe mohli vykonať iní stavitelia za menej, prípadne vzniká riziko na papierovo vykázané náklady…
- riziko použitia lacnejších materiálov. Dodávateľská firma môže ku každému materiálu mať doklad, no ak dodáva celý dom ako celom na jedinú faktúru, pravú cenu jednotlivých položiek vidieť nemusíte.
- riziko neodbornosti rastie v spoločnostiach, ktoré majú síce výborné skúsenosti so stavbou domov, no žiaden staviteľ nie je odborník na potery, preklady, osádzanie okien, pokrávačstvo, kúrenárstvo, či vodárenské práce. Je nutné mať v partii špecialistov na všetky oblasti a to doslova. Často sa stretávam pri takýchto projektoch s predsa len absenciou nejakej tej odbornosti. Napríklad veľmi šikovný murár a klampiar, no ak nastupuje ako izolatér, ktorému asfaltová lepenka na múroch a na podlahe nedrží, škodný môže byť v konečnom dôsledku klient, teda vy.
- celá suma, to je jeden z najväčších mínusov. Peniaze potrebujete už vopred, hoci nemáte kde bývať. Vybavenie hypotéky na neexistujúci dom je tiež často problém, najmä ak nemáte nič, čím by ste ručili.
Pre koho je tento druh stavby
Pre ľudí maximálne zaneprázdnených, ktorí chcú ponechať všetky starosti na odborníkoch a nedokážu sa stavbe venovať po vedomostnej, fyzickej, psychickej a časovej stránke. Napriek rôznym skúsenostiam však je na Slovensku množstvo firiem, ktoré ponúkajú tento druh služieb komplexne a veľmi odborne s dobrými riešeniami a dodacou dobou.
Comments are closed.