Jackie Chan opäť bojuje, tentoraz za záchranu nosorožcov (video)

0
1741

Jackie Chan a RhinoZnámy herec Jackie Chan, ktorý stvárnil množstvo hlavných úloh v rôznych prevažne akčných filmoch a komédiách, je svetoznámy najmä vďaka svojmu bojovému umeniu. To, čo je v našich končinách známe už menej, je jeho záujem o planétu a ochranu zvierat. Aktuálne prichádza s pekným videom, ktoré jasne a stručne definuje problém zabíjania nosorožcov. Jackie na ňom upozorňuje, že práve nakupovaním predmetov vyrobených z rohoviny z rohov nosorocov dávame dôvod k tomu, aby pytliaci naďalej nosorožce zabíjali a obchodníci vytvárali dopyt po nových a nových rohoch. Celé niekoľko tonové zvieratá totiž nezabíjajú pre mäso, hlavu, či kožuch, ale len pre malý kúsok ich tela – cenný roh. Video s originálnym názvom „Tools of the Trade“ upozorňuje práve na tento obchod, z ktorého sa ďalej financujú aj zbrojný priemysel.

Problém s pytliactvom a rohovinou
Tieto krásne a vzácne zvieratá umierajú každý týždeň len preto, že sú cennou trofejou majetných lovcov, ale ešte častejšie sa zabíjajú pre jediný kúsok ich tela. Tvrdého rohu z rohoviny, ktorý je možné používať podobne ako slonovinu zo sloních klov, na drahé sochy, rôzne doplnky, šperky, ako interiérový doplnok a na mnoho iných účelov vrátane tých medicínskych.

K problému si dovolíme dodať len toľko, že predmety vyrobené zo slonoviny a podobných materiálov, sú však skôr artiklom dostupným len majetným boháčom so špecifickým vkusom a chúťkami. Rohovina z rohov nosorožcov nachádza využitie aj v medicíne. Hoci žiadne oficiálne zdroje nepotvrdili účinky rohu proti rakovine, je po tomto artikli vysoký dopyt práve u chorých a umierajúcich pre údajné liečivé účinky. Cena jedného kilogramu rohoviny z rohu nosorožcov sa pohybuje v neuveriteľnej výške až 100 000 dolárov. Pri 5 kilogramovej rohovine ide o pol milióna dolárov. Obchod so slonovinou a rohovinou sa týka najmä krajín ako Zimbabwe, Mozambik, Gabun, juh Čadu, Južný Sudán, Tanzánia a ďalších.