8 pútavých faktov o náramkových hodinkách pre všetkých zvedavcov

0
1106
Zdroj obrázku 1: nnattalli / Shutterstock.com 

Náramkové hodinky sú aj v dnešnej dobe plnej technologických vymožeností tým najpoužívanejším  časomerným zariadením. V článku sa dozviete zaujímavé a možno trochu úsmevné fakty, ktoré vás prekvapia. Čo robili na dne Mariánskej priekopy alebo prečo hodinky vo výkladoch predajní tak často stoja na čase 10 minút po 10. hodine? 

1. Hodinky bez minútových ručičiek

Vzniku náramkových hodiniek predchádzali vreckové modely, ktoré boli určené primárne pre mužov. Tento typ hodiniek vznikol už v roku 1510 a ovládol trh. Čo je však prekvapivé, mali iba jednu ručičku, hodinovú. Minútová ručička sa stala súčasťou vreckových hodiniek až o storočie neskôr. Ich “zašlá sláva” má aj v dnešnom modernom svete dozvuky – malé vrecko na rifliach (nad štandardným veľkým), ktoré bolo určené práve na vreckové hodinky. 

2. Hodinky, ktoré boli súčasťou historických momentov

Počuli ste o horolezcovi menom Edmund Hillary, ktorý ako prvý pokoril najvyšší vrchol sveta, Mount Everest? Počas tohto historického momentu mal na ruke mechanické hodinky značky Rolex. Okrem toho boli súčasťou prvého letu do vesmíru (ruské hodinky značky Strela) alebo prvého pristátia na mesiaci (značka Omega).

3. Marketingová taktika 10:10

Spozorovali ste, že väčšina reklám alebo výkladov s hodinkami zobrazuje na prezentovaných modeloch čas 10:10? Dôvodom je doslova úsmevná marketingová taktika – hodinky vyzerajú, akoby sa na vás usmievali, čím údajne vzbudzujú väčšiu chuť ku kúpe. Tak schválne, pozrite sa napríklad na ponuku imidžových hodiniek Police. Aký čas ukazujú? 

Okrem toho však existuje aj iný, racionálnejší dôvod – ručičky neprekrývajú logo značky, ktoré býva často umiestnené v strede ciferníku. 

4. Zaujímavé testovacie techniky

Ako najlepšie overiť celkovú odolnosť náramkových hodiniek? Spoločnosť Casio sa rozhodla vynechať experimentálnu skúšku kvality v laboratóriu a zvolila si trochu dramatickejší spôsob. Prototyp modelu G-Shock testovali tak, že ho vyhadzovali zo 4. poschodia. 

5. Hodinky, ktoré boli na dne oceánu

Podobne sa k testovaniu vodeodolnosti postavila aj spoločnosť Rolex s náramkovými hodinkami Deep Sea Special. Tie absolvovali ponor na dno Mariánskej priekopy do hĺbky takmer 11 tisíc metrov. Výsledok bol viac než uspokojivý – fungovali bezchybne. Dobrý marketingový ťah, čo poviete? 

6. Boj o titul “prvé vodotesné hodinky”

V roku 1926 prišla značka Rolex s modelom hodiniek Oyster. Malo ísť údajne o prvé vodotesné hodinky, ktoré dokonca absolvovali cestu cez Lamanšský prieliv na ruke legendárnej plavkyne. Nie všetko je tak, ako značka prezentovala. Úplne prvé vodotesné hodinky vznikli viac ako 70 rokov predtým, išlo však o vreckový model od Messrs. Rolex od nich prevzal aj ich propagačnú stratégiu – obe boli vystavené v sklenených nádobách s rybkami. 

Dnes nie je táto funkcia ničím zvláštnym a s trochou vody si dokáže poradiť takmer každý model, napríklad Police, Casio či Diesel hodinky

7. Ikonické filmové hodinky

Náramkové hodinky sú častou rekvizitou vo filmoch. Ako prvý vás možno napadne James Bond so svojimi Rolexkami alebo hodinkami Omega, tie však ani zďaleka nemajú “odohrané” toľko, ako hodinky značky Hamilton – objavili sa vo viac ako 150 filmových snímkach (napr. Interstellar, Spider Man, Men in Black a mnohé iné). 

8. Hodinky ako symbol nešťastia

O hodinkách akéhokoľvek druhu existuje niekoľko povier. Jednou z nich je aj fáma o tom, že darované hodinky nosia smolu. V čínskej histórii koluje, že ak prijmete hodinky ako dar, začne sa vám odpočítavať čas do smrti. Miernejšia verzia tvrdí, že keď prestanú fungovať a čas sa zastaví, skončí sa váš vzťah s osobou, ktorá vám ich darovala. 

Paradoxom je, že napríklad v Rusku sú darované hodinky vnímané úplne inak. Ide o znak, že prajete obdarovanej osobe dlhý a šťastný život, preto si hodinky s hrdosťou uloží do šperkovnice (samozrejme, ak ich práve nenosí na zápästí). Veríte takýmto poverám? 

Čítajte tiež: