Je biela čokoláda v skutočnosti čokoládou?

0
1584
Autor fotky: Elli na Pexels

Poznáte pravdu o bielej čokoláde? Neradi vám kazíme ilúzie, ale biela čokoláda v skutočnosti nie je čokoláda.

Ak ste fanúšikom bielej čokolády, pravdepodobne vás veľmi nezaujíma, či je to naozaj čokoláda alebo nie. Hlavne, že vám chutí. Napriek tomu sa možno čudujete, že ak biela čokoláda nie je čokoláda, čo to vlastne je?

Biela čokoláda je vyrobená z cukru, kakaového masla a mliečnej sušiny. Niektorí ľudia pridávajú do receptu prísady ako vanilku alebo škoricu. Hm.. Povedali sme „kakaové“ maslo? Neznamená to čokoládu?

No nie presne. Pri spracovaní kakaových bôbov vznikajú dve látky – kakaové maslo a kakaová drť (bôby). Bôby sa potom rozomelú a použijú na výrobu čokoládových výrobkov. Aby bol výrobok považovaný za „čokoládu“, musí obsahovať aspoň 10 % kakaovej drte.

Vzniknuté kakaové maslo sa potom používa na výrobu mnohých produktov. Pridáva sa do pleťových vôd, kozmetiky a bielej čokolády. Podľa Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) musí biela čokoláda obsahovať aspoň 20 % kakaového masla.

Bielu čokoládu dnes vyrábajú ľudia po celom svete. Všetko sa to však začalo vo Švajčiarsku v roku 1936. Hovorí sa, že v Nestlé hľadali spôsob, ako využiť extra sušené mlieko. Niekoho napadlo zmiešať ho s cukrom a kakaovým maslom a — Voilá! — biela čokoláda bola na svete.

Čítajte tiež: