Šttúdia ukázala, že konzumácia len jedného avokáda týždenne znižuje riziko srdcových chorôb o pätinu

0
1399
Autor fotky: Daria Shevtsova na Pexels

Pokiaľ ide o avokádo, mileniáli to možno majú pravdu. Jedenie len jedného avokáda za týždeň znížilo riziko srdcových chorôb až o pätinu, ukázala štúdia s viac ako 100 000 ľuďmi.

Zelené ovocie je plné zdravých tukov, ktoré znižujú zlý cholesterol a zabraňujú tvorbe plaku v tepnách, tvrdia vedci z Harvardskej univerzity. Teraz odporúčajú ľuďom, aby si ráno k toastu dali avokádo namiesto masla, margarínu alebo syra.

Avokádo sa stalo synonymom pre mileniálov, ktorí si ho bežne vychutnávajú rozotreté na toaste s vajíčkom.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association sledovala viac ako 110 000 zdravých mužov a žien vo veku 30 až 75 rokov v USA počas 30 rokov.

Každé dva až štyri roky sa účastníkov pýtali na ich stravu. Ich odpovede boli na konci pokusu porovnané so zdravotnými záznamami.

Pravidelní jedáci avokáda mali o 21% menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť ischemickou chorobou srdca (upchatie tepien). Je to jeden z hlavných rizikových faktorov mŕtvice a infarktu.

Spotreba avokáda sa v priebehu 30 rokov, počas ktorých sa štúdia uskutočnila, v priemere zdvojnásobila.

Výskumníci zistili, že v tom čase tí, ktorí vymenili menej zdravé tučné jedlá za avokádo, tiež zaznamenali obrovské zdravotné výhody.

Nahradenie dennej dávky margarínu, masla, vajec, jogurtu, syra alebo slaniny sa spájalo s 16-22% nižším rizikom srdcových chorôb.

Lorena Pacheco, výskumníčka z Harvardu, ktorá viedla štúdiu, vyzvala lekárov aby začali pacientom odporúčať, aby „nahradili určité nátierky a potraviny obsahujúce nasýtené tuky“ za avokádo.

Avokádo má vysoký obsah omega mastných kyselín, ktoré znižujú zlý cholesterol a zabraňujú usadzovaniu plaku na stenách tepien.

Výskumníci z Harvardu poukazujú na jeden konkrétny – omega 9 – ktorý môže tiež zlepšiť krvný tlak a zápal.

Celkovo sa v štúdii vyskytlo 14 000 kardiovaskulárnych príhod vrátane 9 100 prípadov koronárnej choroby srdca a 5 200 mozgových príhod.

Pozor, aby ste to s konzumáciou avokáda neprehnali, aj veľa síce zdravých tukov, vie byť na škodu. Všetko s mierou 🙂

Čítajte tiež:

Zdroj článku.