Viete prečo popcorn puká a prečo niektoré kusy vôbec nevypukajú

0
1267

Premýšlali ste niekedy nad tým, čo sa deje vo vnútri vašej mikrovlnnej rúry, keď si chystáte popcorn ku filmu?

Popcorn je špeciálny druh kukurice. Zo všetkých druhov kukurice je popcorn jedinou odrodou, ktorá puká.

Vo vnútri každého jadra pukancov je okrem škrobu, malá kvapôčka vody obklopená tvrdou škrupinou. Keď sa pukance zahrievajú, voda sa mení na paru, ktorá vytvára tlak vo vnútri jadra. Keď už obal nedokáže udržať tlak — POP! — vybuchne vnútro a zrodí sa nový nadýchaný kúsok pukancov.

Hoci Američania dnes konzumujú viac pukancov ako ktorákoľvek iná krajina na svete, archeológovia našli v jaskyniach Nového Mexika jadrá pukancov, o ktorých sa domnievajú, že sú staré viac ako 4 000 rokov, čo naznačuje, že toto občerstvenie je súčasťou kultúr po celom svete už po stáročia.

Prečo nevypuká všetok popcorn

Kukurica puká, ak je jej vonkajšia škrupina neporušená a zdravá. Zrná, ktoré nevypukajú sú teda chybné kusy, ktoré nespĺňajú tieto požiadavky. Okrem toho musí jadro obsahovať 11-14 % vlhkosť, aby sa vytvoril dostatočný tlak na puknutie obalu. Pochúťku môžete pokaziť aj zlým spôsobom zahrievania. Kukuričné zrná sa musia rýchlo zohriať na vysokú teplotu, aby sa zabránilo varu a nepopraskala škrupina pred vzniknutím tlaku potrebného na roztrhnutie.

Čítajte tiež: