Prečo zívame keď vidíme niekoho iného zívať? Je zívanie nákazlivé

0
1089

Stalo sa vám, že pri pohľade na zívajúceho človeka ste okamžite začali zívať aj vy? Znamená to, že je zívanie nákazlivé? V skutočnosti je šesťkrát väčšia pravdepodobnosť, že človek bude zívať, keď vidí zívať niekoho iného.

Prečo je zívanie nákazlivé? To je ďalšia záhada, ktorú experti nevedia vysvetliť. Vykonali veľa štúdií o tom, prečo sa zdá, že zívanie prechádza z človeka na človeka a prišli na niekoľko teórií.

Jedno z možných vysvetlení súvisí s niečím, čo sa nazýva social mirroring (sociálne napodobovanie). Spúšťajú to zrkadlové neuróny v mozgu. Tieto bunky pomáhajú mozgu zaznamenať užitočné správanie u ostatných a potom ich napodobňovať. Keď jedna osoba vidí zívanie inej osoby, jej zrkadlové neuróny pozorujú akciu a interpretujú ju ako prospešnú. To môže spôsobiť, že bude tiež zívať.

Ďalšou populárnou teóriou je, že zívanie je nákazlivé vďaka sociálnym väzbám. V skutočnosti sa mnohí odborníci domnievajú, že môžu byť znakom empatie. Ľudia sú nepochybne spoločenské tvory. To je dôvod, prečo veľa ľudí zrkadlí ostatných, napríklad sa usmievajú, keď to robí iná osoba. Zívanie môže byť len ďalším príkladom toho. V skutočnosti výskum ukázal, že ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou budú zívať na základe inej osoby, ak medzi nimi existuje sociálne puto.

Odpoveďou môže byť aj to, že zívanie nie je vôbec nákazlivé, ale ide o náhodu. Namiesto toho môžu ľudia zívať, keď sú spolu jednoducho preto, že sú v rovnakom prostredí. Odborníci tvrdia, že zívanie môže vyvolať veľa vecí – vrátane teploty a časti dňa. Možné spúšťače môže zažiť ktokoľvek v rovnakej oblasti.

Bez ohľadu na vysvetlenie, odborníci tvrdia, že nákazlivé zívanie sa neobmedzuje len na ľudí. Jedna štúdia sledovala levov v Južnej Afrike. Zistilo sa, že tieto zvieratá taktiež navzájom zívali. V skutočnosti lev mal 139-krát vyššiu pravdepodobnosť zívnutia po tom, čo videl iného člena, ako to robí.

Vedci videli podobné správanie aj u iných cicavcov. Zdá sa, že primáty, vlky a dokonca aj domáce psy zažívajú nákazlivé zívanie. V niektorých prípadoch to prechádza aj z človeka na zviera. Napríklad psi, domáci miláčikovia, budú s väčšou pravdepodobnosťou zívať, keď uvidia ako to robí ich majiteľ.

Ako je to u vás? Veríte, že ide o náhodu, alebo predurčené správanie?

Čítajte tiež: