Aj etické investovanie môže napomáhať ničeniu brazílskych pralesov

Najväčší svetový výrobca eukalyptovej buničiny obvinený z nepriameho nahrádzania lesov plantážami, čo vedie k „obrovským“ emisiám uhlíka.

0
1189

Najväčší svetový výrobca eukalyptovej buničiny obvinený z nepriameho nahrádzania lesov plantážami, čo vedie k „obrovským“ emisiám uhlíka.

Investujúci do najväčšieho producenta eukalyptovej buničiny si môžu myslieť, že pomáhajú životnému prostrediu, ale kritici hovoria, že ich financovanie spôsobuje presný opak, alebo prinajlepšom jeho „zelený dopad“ je zanedbateľný.

Sťažnosti sa týkajú brazílskej firmy Fibria, ktorá v roku 2017 dosiahla obrat 700 mil. dolárov prostredníctvom predaja takzvaných zelených dlhopisov. Začiatkom tohto roka sa spoločnosť Fibria spojila so spoločnosťou Suzano Papel e Celullose, dodávateľom buničiny pre značky ako sú Andrex a Kleenex.

Obvinenia zo strany ekológov sa sústreďujú na jeden z piatich projektov financovaných z prvých ekologických dlhopisov spoločnosti Fibria, ktoré sa majú splatiť v roku 2027: trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov.

Podľa najnovšej správy spoločnosti Green Bond, ktorú uverejnil magazín The Independent, táto činnosť spotrebovala dve tretiny celkového výnosu dlhopisov v období rokov 2015 až 2018. Na obnovu pôvodných lesov a ochranu biodiverzity, nakladanie s odpadmi a systém vodného hospodárstva a obnoviteľnej energie  sa vynaložilo oveľa menej, 22,5 milióna USD.

Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, ktoré spoločnosť vykonáva, sa dostalo pod paľbu kritiky na niekoľkých frontoch.

Správa Green Bond ukazuje, že viac ako polovica doteraz zverejnených výdavkov na „udržateľné obhospodarovanie lesov“ vo výške 459 miliónov USD sa použila na nákup dreva z trvalo udržateľných zdrojov – čo nie je uvedené v plánoch spoločnosti Fibria pred predajom dlhopisov. Ide o prvú kritiku, ktorú označila  jedna environmentálna organizácia ako „nákup dreva namiesto ochrany lesov“.

Suzano odpovedal vo vyhlásení: „Spoločnosť praktizuje obe iniciatívy samostatne a žiadna aktivita neprebieha na úkor ostatných.“

Dodal: „Získaním certifikovaného dreva z trhu spoločnosť poháňa dopyt po trvalo udržateľných lesných produktoch.“

Druhou kritikou je, že aj podiel prostriedkov „trvalo udržateľného obhospodarovania lesov“, ktoré boli vynaložené na lesy, prináša len málo prínosu pre životné prostredie a môže byť dokonca kontraproduktívny.

Aktivita definovaná spoločnosťou Fibria zahŕňa prípravu pôdy na sadenie sadeníc eukalyptu hlboko do pôdy; výsadbu sadeníc; a ich udržiavanie až do zberu.

Príprava pôdy na plantáže „odhaľuje pôdu, ktorá obsahuje CO2 a vedie k obrovskému množstvu emisií“, hovorí Wolfgang Kuhlmann, výskumník a konzultant pre lesníctvo.

Okrem toho, eukalyptové plantáže odstraňujú z atmosféry menej oxidu uhličitého ako prírodné lesy, ktoré by rástli na tej istej pôde bez zásahu, ak by im bola daná šanca, hovorí Simone Lovera, výkonná riaditeľka Global Forest Coalition, ktorá podporuje sociálnu spravodlivosť v lesníckej politike.

Spoločnosť preto „nepriamo nahrádza lesy plantážami“, hovorí. „Straty uhlíka sú obrovské.“

Výskum podporuje obidve tieto tvrdenia. Napríklad článok publikovaný v Natue uvádza: „Plantáže majú v priemere o niečo viac uhlíka ako pôda pripravená na ich vysadenie… Pravidelný zber a čistenie plantáží uvoľňuje uložený CO2 späť do atmosféry každých 10-20 rokov rokov. Na rozdiel od toho prírodné lesy odbúravajú uhlík počas mnohých desaťročí.

Štúdia, ktorej autorom je pán Kuhlmann, podrobne opisuje vplyv zberu eukalyptových plantáží Fibria na životné prostredie, ktorý  v priemere nastáva každých sedem rokov. Približne polovica výsledného dreva sa zvyčajne spaľuje na výrobu energie, „okamžite uvoľňuje uhlík“, zatiaľ čo druhá polovica sa vyrába na spotrebiteľské výrobky s krátkou životnosťou, ako je kancelársky papier či vreckovky.

„V priebehu dvoch až troch rokov po zbere sa takmer všetok„ uložený “CO2 uvoľní do atmosféry,“ hovorí správa Environmental Paper Network (EPN), globálny kolektív výskumníkov zameraných na ochranu klímy a lesov.

Niall MacDowell, odborný asistent pre energetiku a environmentálnu technológiu na Imperial College v Londýne, potvrdzuje toto hodnotenie.

„CO2 absorbovaný biomasou sa nemôže považovať za„ uskladnený “, ak sa táto biomasa následne pozberá a spaľuje, pričom výsledný CO2 sa odvádza do atmosféry,“ hovorí.

Cristiano Oliveira, manažér pre trvalú udržateľnosť spoločnosti Suzano, pripúšťa, že príprava pôdy na plantáže uvoľňuje určité množstvo uhlíka, ale tvrdí, že toto množstvo je „malé“, pretože spoločnosť umiestni zvyšky vyťažených stromov do pôdy.

Dodáva, že táto prax robí spaľovanie dreva zo zozbieraných stromov „uhlíkovo neutrálnym“. Nie je však jasné, ako malé množstvo emisií z prvej činnosti neznamená viac emisií z druhej.

„Nereálne“ úspory uhlíka?

Je tiež nejasné, koľko uhlíka absorbujú eukalyptové stromy Suzana.

Zdá sa, že spoločnosť má na túto otázku aspoň dve rôzne odpovede, z ktorých ani jedna nie je v súlade s externými odhadmi.

Prvá správa spoločnosti Fibria, uverejnená v apríli 2018, predstavuje ročné úspory CO2 na úrovni 65 175 ton na 537 hektároch plantáží eukalyptov na jednej z jej lokalít – čo predstavuje 121,4 ton na hektár ročne.

 „Zdá sa to nereálne,“ hovorí EPN vo svojej štúdii zverejnenej v máji tohto roku a odhaduje, že hektár uskladňuje len 36,7 ton CO2 ročne.

Pán Oliveira reaguje na kritiku EPN tým, že organizácia nevidela metodiku, ktorú spoločnosť použila na výpočet uhlíkových úspor.

Obavy o skutočné environmentálne prínosy dlhopisov spoločnosti Fibria vyvolávajú otázku: ako si spoločnosť v roku 2017 zabezpečila ich označenie za ,,zelené“?

Čítajte tiež: