6 omylov v kuchyni, alebo ako naozaj ušetriť energiu?

0
13215

Pri práci v kuchyni so spotrebičmi sa spoliehame na niekoľko zaužívaných postupov alebo faktov. Nie vždy však ide o naozaj pravdivé informácie, ktoré sme prevzali od priateľov, od článkov, rodičov, či z vlastných nesprávnych pozorovaní. V kuchyni máme najviac spotrebičov z celého bytu a tak úspora energie by mala začať práve tu. Ktoré mýty u nás prevládajú a pritom opak je ich pravdou?

Kuchyňa a biele zariadenie

1. Varenie bez pokrievky

Ak varíte polievku, alebo len vajíčka na mäkko, či párky, všetko sa uvarí rýchlejšie a miniete oveľa menej energie, keď použijete pokrievku. Dôvod je jednoduchý. Bez pokrievky sa totiž z hrnca okamžite uvoľňuje zohriata vodná para, veľké množstvo tepla, ktoré okamžite stúpa nahor. Pokrievka toto teplo drží, zabraňuje úniku pary a potravina sa naozaj varí. Spotreba ušetreného času a energie je takmer polovica.

2. Umývačka verzus vlastné ruky

Odporcovia umývačky riadu radi spomenú, že míňajú veľa vody. Nie je to tak. Umývačka riadku, ak je plná a nepoužívate ju na dva taniere, použije porovnateľne menej vody, než ručné umývanie. Dokáže to jednoduchý pokus. Skúste umývať v prázdnom umývadle povedzme jeden veľký hrniec, dva menšie, a tiež taniere, poháre a príbor po rodinnom obede. Zatesnite umývadlo a sledujte to množstvo vody. Len časť z tohto množstva pritom stačí umývačke riadku pre jej sprchy a oplachovanie. Mimo to, umývačka šetrí čas, nervy a ruky. Zmysel teda má.

3. Ľad v mrazničke

Zbavte mrazničku vrstvy ľadu. Ľad v nej síce vyzerá dôveryhodne, že vôbec spotrebič mrazí a teda funguje, opak je však pravdou. Už tenká vrstva ľadu je svojim spôsobom izolantom a mraznička v skutočnosti mrazí o niečo menej, ako by mrazila bez ľadu. Pripočítajme si zmenšenie priestoru, alebo neschopnosť pohybovať so šuplíkmi… preč s ľadom.

4. Zahrievanie rúry pred pečením

Mnoho receptov odporúča vkladať cesto, či koláče do vyhriatej rúry. Lenže vyhrievanie rúry spotrebuje zbytočne veľa energie. Už niekoľko rokov predsa rúry disponujú cirkuláciou vzduchu. Predhrievanie rúry má význam len pri niektorých druhoch vaľkaných ciest. Všetko ostatné predhrievanie nepotrebuje. Rúra sa o všetko postará.

5. A+++

Spotrebiče, ktoré nesú označenie A+++ ho nesú len preto, že pôvodné A, o ktorom sa predpokladalo, že bude najúspornejšie, našlo za posledných 15 rokov ešte niekoľko pokorujúcich hraníc. Panuje nesprávny názor, že rozdiel medzi pluskami je len minimálne, či dokonca že nie je. Je otázkou času, kedy sa toto označenie zmení, prípadne zdokonalí, pretože čoskoro sa dočkáme A+++++. Ak sa pýtate, či má význam kupovať spotrebiče s pluskami za písmenom A, tak áno má. Najviac pri spotrebičoch, ktoré máte neustále zapnuté, alebo potrebujú väčší výkon. Mrazničky, chladničky, sporáky, ohrievače, práčky, ventilátory…

6. Chladnička pri sporáku

Chladničky a mrazničky, ktoré dizajnér navrhol v kuchyni vedľa sporáku, asi nebudú dôkazom skúseného dizajnéra. Zdroje veľkého tepla od platničiek, sporákov a podobne ovplyvňujú pri varení teplotu v okolí, aj na chladničke. Toto teplo však ovplyvňuje snímače teploty v chladiacich zariadeniach. Tie vytvárajú vyšší výkon. V minulosti sa objavovali častejšie články, ktoré priamo od niečoho takého odhovárali, pretože chladničky pre teplo skolabovali. To isté platí aj v prípade miesta pri radiátoroch, alebo horúcich rúrach a ventiloch s vyššou teplotou. Najideálnejšie miesto je pri špajzi (aj pri kuchyniach v bytoch mierne chladnejšie miesta, keďže mnohé majú vlastné mikroventilácie), alebo len miesta osamotené od iných spotrebičov a zdrojov tepla.