Na Zemplínskej Šírave zatvárajú niektoré strediská, premnožili sa sinice

0
3988

Zemplínska šíravaHygienici neodporúčajú kúpať sa na Zemplínskej Šírave v rekreačných stredisku Medvedia Hora a už ani v strediskách Hôrka, Kamenec a Biela hora. Na Zemplínskej Šírave sa v týchto miestach rozšírili sinice, ktoré produkujú jedovaté baktérie a môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy najmä malým deťom a starším ľuďom. Zemplínska šírava je pritom turistickým ťahákom v tejto lokalite už niekoľko desaťročí a jej uzatvorenie práve pre sinice až tak bežné nebýva. Situáciu zhoršuje fakt, že najúčinnejší a najekologickejší spôsob boja proti siniciam je ich nechať napospas teplotným výkyvom, ktoré znížia ich výskyt. Problém majú nie len turisti, ktorý sa do rekreačných stredísk chystali, ale aj prevádzkovatelia stánkového predaja a hotelov. Hoci člnkovanie a iné druhy turistiky nie sú nijako obmedzené, na kúpanie to tentoraz nebude. Strediská pri rovnomenných obciach ako Kaluža, Klokočov, alebo strediská Hôrka pri obci Vinné, Paľkov pri Kusíne, neboli spomínané, čím sa pravdepodobne ešte ich vody neprejavili zhoršenou závadnosťou a tak sú naďalej vhodné na kúpanie.

Ďalšie priehrady a prírodné kúpaliská nevhodné na kúpanie
Ďalšími miestami nevhodnými na kúpanie sú plochách vodné nádrže Lipovina, Nitrianske Rudno, Kanianka a VN Ružín pri Hnileckom ramene. Kúpanie na takýchto miestach je potrebníé zvážiť a deťom sa vôbec neodporúča kúpanie, alebo vôbec dotýkanie sa zelených rastlín na brehu.

Zemplínska Šírava
Zemplínska šírava je jednou z najväčších vodných plôch na Slovensku. Rozprestiera sa na rozlohe 33 km2. Nádrž napája vodnú elektráreň Vojany, zásobuje vodou prevažne priemyselné podniky a pomáha proti povodniam. Hlavný pre bežného človeka najznámejší spôsob využitia je turistika a vodná turistika. Zaujímavosťou je že skôr, ako tu bola postavená priehrada, na tomto mieste nebola a nezanikla žiadna pôvodná obec. Avšak predsa len sa pôvodná plocha dostala do menších písomných archívov počas II. svetovej vojny, kedy si na voľnej ploche postavili vojaci nacistického Nemecka počas letisko, z ktorého vyrážali na bombardovanie poľského územia. Stavba nádrže prebiehajúca niekoľko rokov bola dokončená v roku 1965, pričom po jej dokončení sa vôbec nepočítalo s masívnym rekreačným využitím a pôvodne sa predpokladalo využiť pre cestovný ruch možno ak len pár drobných lokalít. Budúcnosť a obľúbenosť tohto miesta ho však predsa len zmenila na jednu z najobľúbenejších destinácií na východnom Slovensku pre plavcov, vodákov aj bežného turistu so stanom a batohom.

ilustračná foto: kaluza.sk