Sopeľ, karpina, chrasta či vlas do úst – fuj, alebo mňam?

0
11842

Vŕtanie v nose, legálna foto, licenciaPoznáte situáciu, keď vidíte malé dieťa ako si šprtá v nose a potom „vylovený poklad“ rýchlo šupne do úst? Rodičia sa hnevajú a kričia naňho že to nesmie. Dospelý sa len pousmejú no čo už, je to malé, hlúpučké, vyrastie z toho. Ale viete si predstaviť, že by ste podobný scenár videli u dospelého? Hovorí sa koľko ľudí, toľko chutí. Možno si teraz niekto pomyslel „no fuj.“ A možno by ste sa divili, koľko bežných ľudí také niečo robí. Pritom nemusí ísť o žiadneho povaľača. Do tejto kategórie patria aj ženy aj muži. Medzi ľudí trpiacich rhinotillexomaniou – odborný názov pre poruchu, kedy sa ľudia vŕtajú v nose a jedia sople – často patria úspešní jedinci na vysokých postoch. Ďalšou podobnou skupinou sú ľudia, ktorí radi jedia vlastné chrasty.

Zlozvyk z detstva, alebo niečo iné?
Obidve skupiny ľudí patria do skupiny ľudí trpiacich obsedantno-kompulzívnou poruchou. Pod týmto zdĺhavým názvom sa skrýva pomenovanie psychickej poruchy. Táto porucha sa prejavuje nutkavým správaním. Odborníci ju považujú za chorobu, ktorá ma za následok určitú formu sebapoškodzovania. V praxi existujú prípady vážnejšie aj tie menej vážne. V extrémnych prípadoch majú pacienti pokryté celé telo chrastami. Dokonca aj v lete musia chrasty a ranky zakrývať dlhými rukávmi. Medzi menej extrémne prípady patria jedinci, ktorý keď ich napríklad niečo svrbí, rozškriabu si to až do krvi. Potom sa vytvorí chrasta, tú zlupnú, zjedia a takto sa ten proces opakuje do stále dookola. Neustále rozškriabavanie a zlupovanie chrást ma za následok, že aj menšie ranky sa hoja veľmi, veľmi dlho. Niekedy aj mesiac aj viac.


Názor odborníkov

Podľa odbornej obce zlupovanie a jedenie chrást úzko súvisí s problémami ako nízke sebavedomie, depresie, úzkosťou alebo inými závislosťami. Existujú prípady, kedy porucha nastane ako dôsledok – reakcia na traumatický zážitok v minulosti. Pacient mohol byť zneužitý, alebo ináč traumatizovaný. Takýmto spôsobom sa človek upokojuje, zmierňuje pocit frustrácie. Je to jeho spôsob, ako vyjadriť nepokoj, strach a zmätok, ktorý pacienta ovláda z vnútra. Tým, že si spôsobuje fyzickú bolesť snaží sa prekryť tú psychickú. Pri fyzickej bolesti sa do tela uvoľňujú endorfíny, ktoré majú za následok uvoľnenia napätia, stresu a úzkosti.

Ako pomôcť v takomto prípade?
Ako sme už spomínali, ide o nutkavé správanie a preto je náročné pre človeka, ktorý trpí takouto poruchou aby si s ňou sám poradil. Ľudia trpiaci poruchou svoj problém často schovávajú a nechcú sa k nemu priznať. Odhalenie tajomstva niekým iným býva často iba náhodné. Preto je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Nevyhnutné je to v najmä v extrémnych prípadoch, kedy si pacient zámerne na tele vytvára rany. Liečba je kombinovaná. Pacient je liečený kombináciou farmakoterapie a psychoterapie. Výsledky terapie sú úspešné. Už v krátkom, prípadne strednom období sa stav pacienta zlepší o 75%.

Čo si dnes dám pod zub? Žeby vlasy
Striaslo Vás pri pomyslení na vyššie uvedenú odpoveď? Aj takýto ľudia žijú medzi nami. Odborný názov pre tento typ poruchy je trichofágia. Ide o stav, kedy si ľudia trhajú vlasy, obočie, mihalnice aj chlpy a následne ich jedia. Táto porucha je obzvlášť nebezpečná pre zdravie jedinca, pretože pojedanie vlasov môže viesť až k upchatiu čriev zhlukmi zjedených vlasov. Ak nastane tento problém, je nutné ho riešiť chirurgicky. Osoby trpiace poruchou si vlasy vytrhávajú opätovne len vtedy keď sú samé. Zarážajúce je, že nemusí ísť iba o vlastné vlasy, ale aj o vlasy blízkych a rodiny.

Spoločný menovateľ – pica syndróm
Tento syndróm má za následok, že človek sa snaží jesť všetko, čo jedlé nie je. Prejavuje sa najmä medzi deťmi, ale ako sme spomínali, výnimkou nie sú ani dospelí. Najčastejšie sa okrem chrást, sopľov, vlasov jedia aj omietka, piesok, krieda, ohorky z cigariet, popol a mnoho iných vecí. Pokiaľ ide o problém pri deťoch, vo väčšine prípadov z toho vyrastú problém však nastáva u dospelých.

Čo robiť v prípade, ak zistím že mám v okolí osobu s takýmito „chúťkami“?
V prvom rade daného človeka neodsudzujte. Ide o poruchu v správaní, resp. v psychike. Snažte sa pre ňu byť oporou, skúste sa s ňou porozprávať a navrhnúť odbornú pomoc.

Pre Zaujimavosti.net pripravila Tina