Film Darca otvorí v slovenskej premiére 9. ročník Cinematiku

0
1680

Tlačová správa 21. augusta 2014:  Dlho očakávaná dráma a srdcový projekt Jeffa Bridgesa Darca (The Giver) bude otváracím filmom Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Adaptácia dnes už klasickej knihy Lois Lowry hovorí o „dokonalej“ spoločnosti, v ktorej emócie nemajú žiadne miesto. 9. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 10. – 15. septembra v Piešťanoch. Darca je príbehom mladého chlapca Jonasa, ktorý žije vo svete bez vojen a utrpenia, no taktiež bez slobody vybrať si. Jonas spoznáva jediného držiteľa a strážcu všetkých pravdivých spomienok ľudstva, ktorý žije na okraji spoločnosti – Darcu. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť – pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií.

The Giver, Cinematik

Film nakrútil skúsený režisér Phillip Noyce (Hry patriotov, Zberateľ kostí) známy tým, že aj filmy s nádychom akcie dokáže nakrútiť s citom a bez prehnanej pompéznosti. V hlavných úlohách sa predstavia Jeff Bridges, Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Katie Holmes alebo Taylor Swift. Na Cinematiku sa predstaví aj jeden z hitov tohtoročného Sundance, film, v ktorom Michael Fassbender nosí celý čas na ramenách veľkú maketu hlavy – Frank. Svieža komédia inšpirovaná „najdivnejšou popovou hviezdou“, Frankom Sidebottomom, je príbehom o pop-rockovej skupine plnej zvláštnych ľudí, ktorá sa rozhodla preraziť na festivale SXSW.

Komédie majú tento rok na festivale výraznejšie zastúpenie. Tým dokumentárnym je venovaná sekcia Dokma. V rámci nej budú môcť diváci vidieť aj film Neopúšťaj ma (Ne me quitte pas), tragikomédiu o dvoch Belgičanoch v strednom veku, ktorým ostala iba samota, zmysel pre humor a chuť na alkohol. Ich autentickosť je bolestivá a konfrontačná, no zároveň zábavná a absolútne očarujúca. Cinematik je už 4 roky členom medzinárodnej siete Eye on Films, ktorá pomáha šíreniu kvalitných debutov a druhých filmov. Z aktuálneho katalógu spoločnosti sa okrem iného na festivale predstaví srbská dráma Barbari (Varvari),  prednedávnom ocenená na festivale v Karlových Varoch. Hlavý hrdina Luka je problémový teenager na prahu dospelosti. Počas neohlásenej návštevy sociálneho pracovníka sa Luka dozvie rodinné tajomstvo: jeho otec, o ktorom si myslel, že zahynul počas kosovského konfliktu, žije a pýta sa na neho.

Akreditácie na festival Cinematik je možné zakúpiť si už dnes v sieti Ticketportal za 9, resp. 12 Eur.

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Hlavný organizátor: Cinematik, s.r.o.
Spoluorganizátori: Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany, US Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Kursalon
Hlavní mediálni partneri: Film Europe Channel, aktuálne.sk, Rádio_FM, Rádio Devín, Kinema.sk
Mediálni partneri: PNky.sk, TV Karpaty, doba.sk, .týždeň, kamdomesta.sk, gregi.net, shiz.sk, piestanylife.sk, Rádio Slovakia International, zaujimavosti.net