Ako si vybrať kvalitné tyče na silový tréning?

0
662

Vo fitness centre ale aj v domácej posilňovni sú činky jedným z najzákladnejších druhov vybavenia. Pri silovom tréningu, rozvíjaní svalovej hmoty, ale aj pri chudnutí sú nenahraditeľné. Spísali sme pre vás prehľad najdôležitejších parametrov, na ktoré sa zamerať pri kúpe tyčí, aby ste boli s výberom spokojní.

Prečo by vás mal zaujímať priemer tyče a dĺžka

Máte už doma nejaké závažia a kotúče, alebo si len kupujete novú výbavu na posilňovanie? Ak už nejaké vybavenie vlastníte, je praktické a hlavne ekonomické, keď je medzi sebou kompatibilné. Kotúče na hriadele a tyče mávajú zvyčajne priemer 30 mm, no stretnúť sa môžete aj s 50 mm olympijskými závažiami alebo neštandardnými rozmermi. Závažia a tyče by mali mať rovnaký priemer. Ak bojujete s nedostatkom miesta, kompatibilita závaží a tyčí je pre vás určite kľúčová, nechcete si predsa celý byt zapratať kotúčmi rôznych priemerov a k nim mať množstvo tyčí.

Dĺžku tyče si tiež vyberajte podľa toho, akú máte doma rozteč stojanu na činky pri bench press lavici, ak ho už vlastníte. Okrem toho sa rozhodujte aj podľa druhu cvičenia, na ktoré tyče hľadáte. Napríklad na vzpieranie si vyberajte tyče s dĺžkou od 120 do 180 cm. Jednoručné činky zase mávajú hriadele s dĺžkou od 35 do 40 cm.

Správna nosnosť tyče a materiál

Koľko toho chcete na tyč naložiť? Z hľadiska bezpečnosti pri tréningu je to kľúčová otázka. Nikto z nás nechce, aby tyč neudržala záťaž, praskla a poškodila podlahu, alebo spôsobila nepríjemné zranenie. Rovnako aj to, či ste začiatočník, fitness nadšenec alebo profesionál, a aké tréningy plánujete, zohrá úlohu v tom, koľko toho budete na tyče a hriadele upevňovať.

Klasické tyče mávajú nosnosť okolo 100 až 150 kilogramov, čo je pre väčšinu amatérskych športovcov v domácich podmienkach postačujúce. Olympijské tyče však zvládnu aj dvojnásobok tejto hmotnosti a viac. V žiadnom prípade sa neodporúča maximálnu nosnosť uvádzanú výrobcom prekračovať.

Čo sa týka materiálu a spracovania, odporúča sa investovať do čo najkvalitnejšieho modelu, aký si môžete dovoliť. Veľmi populárne sú tyče z nerezovej ocele s pochrómovanou povrchovou úpravou, ktoré sú veľmi odolné voči poškriabaniu, hrdzavením a iným poškodením. Dlho vydržia spoľahlivo slúžiť. Kvalitné tyče za dobrú cenu kúpite tu: https://hop-sport.sk/tyce/

Kedy je lepšia rovná tyč a kedy radšej lomená tyč?

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý vstupuje do hry, je tvar tyče. Okrem klasických rovných tyčí sa môžete stretnúť aj s lomenými. Každá z nich sa používa pri iných druhoch cvičenia a je mu čo najlepšie prispôsobená.

Rovná tyč, alebo aj vzpieračská, patrí k najuniverzálnejším možnostiam, preto je aj najpopulárnejšia. Využijete ju napríklad pri drepoch, mŕtvom ťahu, výtlakmi v ľahu alebo nad hlavu zo stoja či pri cvikoch na hrudník.

Lomené tyče sú charakteristické rôznym stupňom ohnutia. To má za následok menší tlak na zápästia, zapájanie svalov ramien, predlaktia a tricepsov, vďaka čomu sú lomené tyče predurčené na zdvíhanie činky k hrudi, brade, ohýbanie predlaktí a ďalšie cviky.

Aj z tohto dôvodu sa mnohí rozhodnú zaobstarať si viac druhov tyčí.

Čítajte tiež: