Činnosti, ktoré ohrozujú jeden z najvýznamnejších zmyslov ľudského tela

0
585

Sluch patrí k jednému z najvýznamnejších zmyslov nášho tela, ktorý je ale v čoraz väčšej miere vonkajším okolím a životným štýlom súčasnej doby ohrozený. Ani narastajúci objem spoločnosti výraznému poškodeniu sluchu nenapomáha, práve naopak. Jeho strata je veľmi nepríjemná vec, s ktorou sa životom kráča omnoho horšie. Preto je dobré sa vyhýbať aktivitám, ktoré môžu jeden z najvýznamnejších zmyslov ľudského tela ohroziť a podpísať sa na jeho strate.

Vzhľadom na tieto skutočnosti je dôležité vedieť, ktoré prostredia najviac poškodzujú sluch a podniknúť kroky v podobe jednoduchého odhlučnenia steny v panelovom dome alebo iného riešenia na jeho ochranu.

Ktoré činnosti predstavujú pre váš sluch riziko?

Dlhodobý hluk v domácnosti

Nové moderné schody by predmetom poškodenia vášho sluchu v domácnosti byť nemali. Vo všeobecnosti nedokážu ohroziť tento dôležitý ľudský zmysel ani iné činnosti v domácnosti, pretože väčšina z nich nepresahuje hladinu 85 decibelov, ktorá už môže byť pri dlhodobom pôsobení škodlivá.

Iné to už býva v prípade, ak máte v tesnej blízkosti uší každý deň hlučný spotrebič, ktorého chod sa snažíte kompenzovať ešte hlasnejšou rečou alebo vyššou hlasitosťou televízneho prijímača. Ak má táto reťazová reakcia dlhodobý charakter, môžu sa objaviť problémy so sluchom.

Aby ste si preto doma užívali príjemný pokoj a hluk z ulice alebo od susedov vás nenútil po sebe kričať, popremýšľajte nad výberom a inštaláciou špeciálnej akustickej peny na steny a uvidíte, že zlepšenie sa dostaví.

Hlasná hudba v slúchadlách

Slúchadlá patria dnes k nevyhnutným spoločníkom nielen mladšej generácie. Obrovskému počtu podnikateľov, ale aj zamestnancov tieto zariadenia uľahčujú prácu i súkromný život. Ak je ale predmetom ich dlhodobého používania hlasná hudba alebo iné zvuky, môže byť nimi váš sluch ohrozený a poškodený.

Už 85 decibelov vie pri dlhodobom pôsobení poškodiť sluch a znížiť jeho kvalitu. Ak počúvate hudbu, ktorá presahuje až 100 decibelov, už po 15 minútach si môžete spôsobiť trvalé poškodenie sluchu.

Koncert akéhokoľvek žánru

Hudba je ďalším možným faktorom, ktorý by mohlo predstavovať pre váš sluch potenciálne riziko. Ak si ju navyše vychutnávate na koncerte, ktorý bežne dosahuje 100 decibelov, poškodenie sluchu môže byť na blízku.

Ohňostroj a pyrotechnika

S ohňostrojom a pyrotechnikou majú veľké problémy domáci miláčikovia, pretože ich sluch je veľmi dobre vyvinutý a citlivý. Avšak, nielen psíkovi v pelechu, ale aj vám môžu ohňostroj alebo hlasné zvukové vibrácie zo zábavnej pyrotechniky spôsobiť poškodenie sluchu. Skúste si preto chrániť jeden z najvzácnejších zmyslov ľudského tela naozaj dobre a vyhýbajte sa možným rizikám poškodenia, ktoré sme si práve spomenuli.

Zdroj obrázka: Krakenimages.com/Shutterstock.com

Čítajte tiež: