Mať vlastný krb môže byť výhoda. Pozor na týchto 7 najčastejších chýb pri stavbe krbu

0
12584

Zapáliť oheň v krbe počas chladných večerov a oddávať sa romantike, alebo len príjemnému pohľadu na oheň, to je pocit, ktorý láka všetky generácie, pokojne aj tie mladšie. Je tu však aj dôvod praktický a to práve teplo a mimo iných dôvodov aj estetika. Mať doma krb je výhoda, no taktiež veľká investícia, ktorá si vyžaduje premýšľať. Ide o jednu z vecí, ktoré nepremiestnite, keď sa vám bude zunovať stále to isté umiestnenie, vyžaduje si zopár detailov a taktiež nie je pre každého. V prípade ak plánujete postaviť krb, je dobré myslieť na niekoľko chýb, ktorých sa môžu ľudia najčastejšie dopustiť pri jeho plánovaní a stavbe.

krby a vykurovanie

1. krbová vložka
Krbová vložka je najdôležitejšia časť krbu, zabezpečuje jeho bezpečnostnú, vykurovaciu a opäť bezpečnostnú časť. Je nesprávne vyberať vložku podľa vzhľadu a podľa finančných možností. Je potrebné pozerať na výkon kW v závislosti od veľkosti priestoru, ktorý chcete vykurovať. Pozerajte na jeho výhrevné vlastnosti, zároveň či nie je táto hodnota pre daný objekt prisilná. Prisilná vložka si vyžaduje viac kyslíka, ktorý v miestnosti spotrebuje a tak vzniká problém, ktorý môže ohroziť ľudí v miestnosti. Výhrevnosť nemusia riešiť tí, čo krb zvolia ako estetický doplnok obývačky pre efekt a nie vykurovanie. Dobré je pozerať na značku krbovej vložky. Aj na ne sa vzťahuje záruka, no pokiaľ použijete nevhodný materiál a neodbornú inštaláciu, na refundáciu môžete v niektorých prípadoch zabudnúť. Už nekvalitný materiál v okolí vložky môže spôsobiť prasknutie liatiny, skla, rohových zvarov, no ak to spôsobila neodbornosť, výrobca reklamáciu neuzná a neporiadok z búrania krbu a výmeny vložky za novú sa razom predražuje.

2. spaľovanie kyslíka
Ďalší dôležitý bod je vlastnosť spaľovania kyslíka. Každý oheň, či v kozube, krbe, kachliach, či piecke, potrebuje kyslík. Ten čerpá z miestnosti. Je teda dobré občas vetrať, a nemať dlhodobo uzavreté miestnosti. Za výborné riešenie možno považovať vytvorenie samostatného prívodu vzduchu. Najlepšie z pivničných priestorov, alebo z vetranej miestnosti, kde je vyššia šanca získania už predhriateho vzduchu. Neodporúča sa priamy prísun vzduchu z vonka, napríklad z mrazivých teplôt a vôbec chladný vzduch priamo do krbu.

Krby a stavba krbov ako dizajnového prvku

3. zvolené materiály
Postaviť krb, zasadiť krbovú vložku a obstavať ju tehlami sa zdá byť veľmi jednoduché. Chcete poličky, odkladací priestor na suveníry z dovoleniek a chcete sa radovať z efektných poličiek. Lenže pozor. Mnoho staviteľov a svojpomocných budovateľov krbov sa rozhodne pre mäkké a nevhodné materiály. Ľahké tehly, ktoré je možné bežne rezať, môžete použiť na rôzne miesta, ktoré sú ďalej od dymovodu a samotnej vložky, no všade, kde je priame teplo a vôbec teplo, je lepšie použiť šamotové panely pre lepšie zadržiavanie tepla.

4. umiestnenie
Dobré je vyriešiť umiestnenie krbu. Vyhnite sa priestorom, ktoré tvoria možné bezpečnostné riziká, ako priamy vstup do miestnosti a tesná blízkosť pri namáhaných miestach ako dvere, kľučky, dôležité rozvody. Voľte miesta, pri ktorých je nutné počítať s riešením pre dymovod. Najlepšie pôvodné komíny, alebo vôbec steny, kde je možné vybudovať dymovod a komín. Dnes existuje viacero možností aj pri zdanlivo neriešiteľných umiestneniach.

5. dymovod
Uf, problém, ktorý sa dostaví často až po úplnej dostavbe a pri prvom radostnom teste neodborne nainštalovaného krbu. Prílišné zadymenie krbu v jeho vnútri, prenikanie dymu do miestnosti, a nedostatočné odčerpávanie dymu von. Dymovod je veľmi dôležitou súčasťou krbu, pri ktorom sa šetrenie a kupovanie slabších, nemusí vôbec oplatiť a z praktického krbu je razom estetický krb. Zlý dymovod zároveň škrtí oheň, je slabý, prípadne zle horí.

6. Umiestnenie krbovej vložky
Aj umiestnenie krbovej zložky hrá dôležitú rolu v používaní vášho krbu. Jej zlé umiestnenie, nevhodné obstavanie a nedostatočné podmurovanie bez použitia železnej konštrukcie určenej na krbové vložky má za následok nestabilitu, časté praskanie, alebo pri nerozumnom dizajnoví môže celý krb padnúť do „skladového priestoru dreva“ vytvoreného pod ním. A verte, že aj takéto prípady na Slovensku existujú a uhasenie rozžhaveného dymiaceho krbu je nebezpečná groteska.

7. Nepoužívanie termoizolačných panelov
Za chybu možno považovať ignorovanie termoizolačných panelov za krbovou vložkou. Ich absencia spôsobí zbytočné vyhrievanie múru za krbom, čo spôsobí, že samotný krb má nižší vykurovací efekt.

Zdroje: Článok vďaka fotografickej a odbornej spolupráci s DMbau, s.r.o.