Logá, na ktoré ste si už zvykli a vídate ich na uliciach a v televízii každý deň, vás stále môžu prekvapiť, keď sa dozviete ako vznikli a čo znamenajú.
McDonald’s a jeho „Golden Arches“.
Príbeh dvoch zlatých oblúkov začal v roku 1952 v San Bernardino v Kalifornii, kde bratia Dick and Maurice McDonaldovci otvorili svoju fast-foodovú reštauráciu s názvom McDonald’s. Ray Kroc ich reštauráciu navštívil a bol unesený. Videl v ich nápade veľký potenciál. Od bratov McDonaldovcov získal licenciu a otvoril ďalší Mcdonald v Illinois v roku 1955. McDonaldu sa v poslednej dobe darí a začína rozmýšľať nad bezodnými hranolkami pre návštevníkov fast foodu.
Architekt Stanley Meston navrhol pre túto reštauráciu bielu budovu s dvomi veľkými zlatými oblúkmi (na prianie bratov McDonaldovcov, s úmyslom upútať pozornosť). Vďaka ambicióznosti a schopnostiam Raya Kroca sa McDonald’s postupne rozšíril a stal sa oficiálnou obchodnou značkou.
V roku 1960 zlaté oblúky už neboli súčasťou budovy reštaurácií a prevzali funkciu loga „Golden Arches“.
Starbucks a morská panna
Možno ste sa už zamysleli nad tým, čo majú spoločné káva a morská panna s dvojitým chvostom. Siréna sa stala súčasťou loga Starbucksu v roku 1971. Podľa spoločnosti tento symbol predstavuje históriu námorného obchodu s kávou. Pripomína tiež významný prístav Seattle, v ktorom bol otvorený prvý Starbucks.
Nike
Logo navrhla v roku 1971 Carolyn Davidson, študentka dizajnu na Portland State University, ktorá potrebovala peniaze na nové olejové farby. Phil Knight, ktorý v tom čase na univerzite vyučoval účtovníctvo, sa dozvedel, že Carolyn si potrebuje privyrobiť. Knight potreboval logo pre spoločnosť Blue Ribbon Sports Inc. Navrhol jej, že jej zaplatí za návrh loga, ktoré podľa jeho požiadavky malo vyjadrovať pohyb. Carolyn za svoju prácu dostala 35 dolárov. Vo vtedajšej dobe však 35 dolárov malo asi 6-krát vyššiu hodnotu ako dnes. Neskôr sa táto spoločnosť premenovala na Nike (podľa gréckej bohyne víťazstva).
Apple
Prečo je z jablka Applu odhryznuté?
Prvé logo značky Apple bol Isaac Newton sediaci pod jabloňou. Bolo navrhnuté spoluzakladateľom spoločnosti Ronaldom Waynom. Steve Jobbs neskôr zatúžil po niečom jednoduchšom.
Rob Janoff v roku 1977 navrhol pre Jobbsa nové logo. Na svet prišlo spolu s novým produktom zo série Apple II. Rob od Steva Jobbsa dostal len jeden pokyn: „nech to nie je roztomilé“.
A prečo je z jablka odhryznuté? Jednoducho preto, aby bolo jasné, že je to jablko a nie čerešňa.
Coca Cola
John S. Pemberton v roku 1886 dokončil finálny recept nového nápoja a jeho partner Frank M Robinson navrhol názov Coca Cola s presvedčením, že dve C vytvoria pútavý vizuálny efekt.
Pre logo vybral font Spencerian, čo bol vtedy populárny štýl písma. Logo počas desaťročí prechádzalo miernymi obmenami (pribudla napr. biela vlnovka pod nápisom).
Farebný Google
Sergey Brin and Larry Page si na návrh loga pre Google najali grafickú dizajnérku Ruth Kedar. Farby jednotlivých písmen sú v základných farbách (modrá, červená, žltá) s výnimkou zeleného písmena L. To má symbolicky vyjadrovať, že Google sa neriadi pravidlami.
Adidas
Topánky s tromi pruhmi na strane si patentoval zakladateľ spoločnosti Adolf ‘Adi’ Dassler v roku 1949. V médiách svoju firmu nazýval „three stripe company“ (troj-prúžková spoločnosť). Nová verzia loga má pruhy usporiadané do tvaru hory, čo reprezentuje výzvy a prekážky, ktoré musia športovci prekonávať.
Sony VAIO
Na prvý pohľad sa zdá, že logo sú len štyri jednoduché písmená. Ale v skutočnosti je tam toho oveľa viac. Prvá vlnovka (VA) je sínusová krivka – základný analógový signál. Druhá dvojica písmen (IO) má pripomínať digitálny signál – binárny kód jednotiek a núl. Logo reprezentuje vývoj technológie od analógového signálu k digitálnemu. Slovo Vaio tiež foneticky pripomína slovo „violet“ (v prekl. fialový). Prvé produkty firmy boli väčšinou fialové, alebo obsahovali fialové súčasti.
Rolex
Koruna v logu značky Rolex má svoj pôvod v slogane spoločnosti: „Koruna každého úspechu“.
Zdroj: telegraph.co.uk