Najväčšie tajomstvo: Ako sa navždy zbaviť chuti na sladké?

1
7311

Je pre vás ťažké odolať chuti na sladké, aj keď dobre viete, že cukor je váš hlavný nepriateľ? Čítate to všade v časopisoch a na internete, počúvate to od doktora, ste si vedomí toho, že pre vaše vlastné dobro, zdravie a váhu je najlepšie prestať so sladkosťami. Niekedy je však chuť na sladké silnejšia než vy. Na bezodné hranolky v McDonald’s zabudnite.

chutnasladke4

Ako sa najefektívnejšie zbaviť nutkavej potreby zjesť niečo sladké? Traja experti na výživu, Peter Cox, Filip Koidis a Janet Aylott, sa s vami podelia o ich najlepšie rady.

Nerobte medzi jedlami veľké pauzy

Základom je jesť pravidelne a nemať medzi jednotlivými jedlami veľmi dlhé prestávky. Ak ostanete dlho bez jedla, váš krvný cukor (glykémia) klesne príliš nízko. To je vlastne príčinou náhlej neodolateľnej chuti na sladké.
Ak počas dňa takmer nejete a potom hasíte vlčí hlad sladkosťami, rozkolísate si glykémiu (čo nie je dobré ani pre vaše zdravie, ani pre vašu váhu) a na konci dňa aj tak zistíte, že ste vlastne skonzumovali oveľa viac kalórií, ako keby ste sa počas dňa pravidelne stravovali.

Medzi jednotlivými jedlami by ste nemali robiť prestávky dlhšie ako 5 hodín. Podstatou je vyhnúť sa veľkému hladu. Jedzte pravidelne a menšie porcie.

Konzumujte viac vlákniny a bielkovín

Vláknina (zelenina) a bielkoviny (mäso, mliečne výrobky…) znížia glykemický index vášho jedla. Spomalia vstrebávanie sacharidov skonzumovaných v danom jedle. Pri pomalom prechode glukózy z čriev do krvi nedochádza k príliš veľkým výkyvom glykémie (kvôli miernejšiemu vyplavovaniu hormónu inzulínu).

chutnasladke3

Doprajte si kvalitné raňajky

Ak sa chcete počas dňa vyhnúť sladkostiam, je dôležité ho správne začať. Raňajky by mali byť výdatné, obsahujúce sacharidy s nízkym glykemickým indexom a dostatkom proteínov. Ideálne by ste sa mali naraňajkovať 45 minút po prebudení.

Pite veľa vody

Keď naše telo nemá dostatok vody, ľahšie sa dostaví chuť na sladké. Ako sa hovorí: hlad je skrytý smäd. Zamyslite sa koľko vody denne vypijete. So správnym pitným režimom by ste mali každý deň vypiť približne dva litre vody.

chutnasladke2

Nepoužívajte umelé sladidlá

Umelé sladidlá sa zdajú byť zdravšou náhradou cukru. Aj napriek tomu ďalej podporujú vašu „závislosť na sladkom“. Ak vymeníte cukor za umelé sladidlo, pre vaše chuťové poháriky sa nič nezmení. Pravdepodobne budete po sladkostiach siahať ešte častejšie, pretože je to sladené „len“ umelým sladidlom.

Vaše chuťové poháriky si musia zvyknúť na menej sladké potraviny. Ak obmedzíte sladké potraviny, začnete byť po čase oveľa citlivejší na sladkú chuť. Sladkosti, ktoré ste predtým hltali bez mihnutia oka, vám zrazu prídu až nepríjemne sladké. Zároveň zistíte, že zdravšie pokušenia ako napríklad ovocie, sa zdajú sladkejšie a chutnejšie než predtým.

Obmedzte alkohol

Nejde len o cukor, ktorý sa v alkohole nachádza. Ide aj o následky, ktoré spôsobuje. Nadmerný príjem alkoholu zvyšuje apetít aj počas 24 hodín nasledujúcich po alkoholovom večeri. Po „náročnej“ noci vypite veľa vody a ráno si dajte zdravé proteínové raňajky, aby ste predišli nečakaným pocitom hladu počas dňa.

chutnasladke5

Píšte si stravovací denník

Nájdite si spôsob, akým si budete orientačne zaznamenávať, kedy a čo ste zjedli. Zapisujte si, kedy mávate chuť na sladké, a kedy vás zvyčajne prepadne hlad. Je to predpoludním? Alebo večer, keď sa vrátite z práce, máte chuť zjesť polovicu chladničky? Možno potrebujete upraviť časy jednotlivých jedál. Ak vypozorujete, že už dve hodiny pred večerou začínate mať veľký hlad, snažte sa nabudúce nájsť si popoludní čas na menší olovrant (ovocie, jogurt, orechy).

Desiatujte a olovrantujte

Malé a zdravé občerstvenie medzi hlavnými jedlami v skutočnosti predíde neskoršej veľkej chuti na sladkosti. Metabolizmus udržíte stále aktívny a vyhnete sa veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi.

Zdroj: dailymail.co.uk

Čítajte aj:

Zabudnite na všetky doterajšie diéty, je tu diéta PEGAN

Comments are closed.