Bločková lotéria, dôvod jej vzniku a prvé konšpiračné teórie o jej fungovaní

0
1937

Bločková lotériaBločková lotéria je na Slovensku už pár dní veľkou témou. U niekoho zožala úspech a v snahe vyhrať si delia nákupy na menšie, zdržujú pokladnicu, alebo zbierajú cudzie bločky okolo pokladníc, ktoré niekomu uniknú. Už sa dokonca našli aj prípady v nemenovanom supermarkete, kde sme postrehli vyberanie iných bločkov z koša celkom obyčajným človekom, ktorý podľa prvého dojmu nebol bezdomovcom.

O čom je bločková lotéria
Lotéria, ktorú spravuje TIPOS a je k dispozícií aj na stránkach www.tipos.sk so všetkými vysvetleniami, umožňuje zaregistrovať každý jeden bločik, ktorý ste získali v obchodoch a pokúsiť sa pri žrebovaní medzi číslami o získanie niektorých z cien až do výšky 10 000 EUR. Usmievať sa na vás bude z hlavného úvodu Eva Máziková prezentujúca túto novinku a striedať sa bude s online hazardnými hrami. Výhodou výhier je nepochybne to, že ak vyhráte niektorú z finančných výhier, nebudete musieť z nej platiť ani dane a ani zdravotné poistenie. Nevýhodou a skôr mrhaním času však nakoniec môže byť pri miliónoch bločkov zaregistrovaných hneď v úvode lotérie zapodievať sa s jediným bločkom a dúfať v jeho výhru. Našli sa totiž už v úvode spomínaní výmyselníci, ktorí si denne zaregistrujú oveľa viac bločkov.

Prvé konšpiračné teórie na seba nenechali dlho čakať
Krčmové reči, reči na školách a medzi priateľmi, ktoré sa z času na čas tiež obrátia smerom k aktuálnemu dianiu neminuli ani bločkovú lotériu. Práve cez mnohých ľudí sme sa tak dostali k prvej konšpiračnej teórií, ktorá kolovala ešte pred jej spustením. Povrávalo sa, že tak štát chce získať informácie o každom jednom človeku a o tom, čo nakupuje a podľa toho ho tiež kontrolovať, či má vôbec podľa daňového priznania možnosť toľko nakupovať, míňať. Tejto teórie sa však aj dnes drží mnoho ľudí. Vraj po vzore západu aj na Slovensku chce mať vláda o každom občanovi informáciu o jeho nákupoch, záujmoch, potrebách, prípadne prípravách nejakých činov, stravovaní a podobne. Hoci nepredpokladáme, že odoslaním čísla sa číslo v cieľovej databáze spojí s nejakým konkrétnym zoznamom nakupovaných vecí, úplne krajná fantastická možnosť.

Druhá konšpiračná teória, ktorá koluje, spomína, že bločková lotéria má naštartovať ekonomiku tým, že ľudia budú viac nakupovať a míňať. Samozrejme, tento spôsob naozaj existuje a funguje. Vyšší nákup zvyšuje predaj a úspech firiem, predajcov, vyššie dane… no stále je tu problém, ak viac nakupovať, tak za čo? Štát má podľa tohto názoru nepriamo podporovať vyššie nakupovanie a míňanie peňazí, dostávanie peňazí z vreciek ľudí do firiem a nakoniec do štátnej pokladnice. Táto teória sa javí ako najviac reálna.

Pridáme aj jednu ďalšiu teóriu. Každá sieť predajní má svoje DKP – číslo, ktoré pridávate do lotérie. Z tohto čísla a údajov o nákupe je možné vyčítať neduplicitu / duplicitu, počet nákupov, dokonca čas nákupu. Celé údaje tak môžu vytvoriť databázu, ktorá môže mať pre obchodné reťazce obrovskú hodnotu. S malou inšpiráciou konšpiračnými teóriami spoza oceánu, sa dá hovoriť o možnosti vytvorenia nástroju, ktorý môže mať pre obchodné spoločnosti vysoký význam. Z údajov by sa dalo vyčítať, kedy a ako často nakupujete, odkiaľ ste, koľko míňate a hlavne u koho. Ide však zas len o teóriu, ktorú ako pravú konšpiračnú teóriu len ťažko niekto potvrdí, alebo vyvráti.

Osobné údaje popierajú anonymitu
Za uvedené konšpiračné teórie, aj tie, ktoré sú nepublikovateľné, alebo netvoria myšlienkovo ustálený celok, môže fakt, že celá lotéria nie je anonymná. Do registrácie na online portáli Tiposu totiž zadávate všetky svoje osobné údaje, ktoré postačujú na dostatočnú identifikáciu a overenie vašej osoby.

Odhaľovanie čiernych pokladníc má byť hlavným dôvodom
Dôvodom, prečo sa investovali peniaze do spustenia bločkovej lotérie a ďalšie peniaze sa budú vkladať do jej prevádzky, má byť kontrola a odhaľovanie čiernych pokladníc, alebo falošných blokov. Podľa medializovaných informácií sa dokonca už podarilo niekoľko takých prípadoch odhaliť. Na Slovensku sa tak rozpútal boj proti „podvodníkom“. Obchodník, ktorý neodvádza certifikovanou a správne nastavenou pokladnicou presné dane štátu je tak vystavený rizikám odhalenia a problémov, z ktorých zrejme nakoniec zaplatí podiel nákladov celej bločkovej lotérie. Hon na čar… čierne pokladnice však priniesol ešte jednu novinku. Objavilo sa zopár ľudí, ktorí zámerne odmietajú bloky v malých prevádzkach. Najčastejšie ide o menších podnikateľov a živnostníkov, ktorí sami vedia, aké ťažké je prežiť, fungovať ako firma a stretli sme sa s tým už aj v našej blízkosti. Stále však predajca riskuje, pokiaľ sa nechá presvedčiť neznámym človekom, že bločik nechce. Na druhej strane, pri odmietaní bločku nemôže predavač takej banálnej prosbe vyhovieť?