5 vlastností súčasnej maskovanej nevyžiadanej pošty

0
2024

Fascinujúci svet nekalosúťažných praktík ako je hromadné posielanie nevyžiadanej pošty a tým ľahký zisk niektorých pochybných firiem, je vďaka nečinnosti mnohých poškodených, ale aj vďaka drzosti a umu niektorých podnikateľov, stále prosperujúci biznis a nástroj, ktorý môže krásne vynášať. Na to, aby sme mohli pochopiť postupy niektorých špekulantov, nepotrebujeme príliš sondovať, aj keď v našom prípade postačilo sledovať niekoľko rokov slovenský internet. Hoci tento článok môže niekomu poslúžiť ako návod, ako to robiť, malo by ísť o návod, ako to nerobiť a návod pre zákonodarcov, ako ochrániť podnikateľské prostredie na Slovensku a brániť čestných podnikateľov. Drzosť s akou prichádza opakovane spam bude vyjadrená na jednom príklade, ktorý je spoločný pre niekoho rôznych predajcov a podnikateľov.

1. modelová situácia na vymyslenom príklade Arbokius, s.r.o.:
Prichádza vám nevyžiadaná správa, ktorá vám ponúka tlačiarenské služby, fólie na autá, lepiace pásky a podobne. Email obsahuje podpis osoby a odkaz na firmu, ktorá nesedí s odosielateľom. Odosielateľom je totiž doména arbo-kius.sk, no vo svojom texte odkazuje na firmu a doménu arbokius.sk. Vy odpoviete na tento email so záujmom o kalkuláciu služby, pričom odpoveď príde na arbokius@arbokius.sk. Z tejto adresy vám príde odpoveď z firmy Arbokius, s.r.o. aj s ponukou. V rámci celej aj ďalšej komunikácie nedôjde k žiadnemu pozastaveniu sa tejto firmy, ako je možné, že ste ich kontaktovali. Odpovedali ste na prijatú ponuku a jej obsah.

2. modelová situácia na vymyslenom príklade Arbokius, s.r.o.:
Rovnaký spam však dorazil aj do inej schránky. Z nej odpíšete v inom mene žiadosť o vysvetlenie, prečo email dorazil a kto ho za akým účelom zaregistroval do databáze tejto firmy spolu s nesúhlasom dostávať viac emailov. Nedôjde žiadna odpoveď. Namiesto nej prichádza o niekoľko dní ďalší nevyžiadaný email. Pokiaľ email obsahuje odkaz pre odhlásenie z prijímania, odkaz nefunguje, alebo odošle nepravdivú informáciu o tom, že ste boli odhlásení. Na opakujúce emaily sa rozhodnete kontaktovať priamo Arbokius, s.r.o. telefonicky, kde sa majiteľ spoločnosti ohradí, že on nikdy nič neposlal, pretože spam poslal niekto celkom iný. Telefonujúcemu oznámi jednoduchú informáciu o tom, že oni sú arbokius.sk a nie arbo-kius.sk, odkiaľ odišla nevyžiadaná pošta. V tej chvíli ide o 1:0 pre špekulanta a na niečo také sa nepripravenému človeku reaguje len ťažko.

5 vlastností tejto prekvapivej praktiky

Táto praktika sa na Slovensku objavila pred troma rokmi a nepoznáme jej skutočný pôvod. Ide o hru na iného odosielateľa a maskovanie sa, ktoré logickému premýšľaniu vadí, no po právnej stránke sa treba zastaviť a vec analyzovať. Akékoľvek pokusy verejnosti brániť sa bežne dostupnými nástrojmi a žiadosťami sú neúčinné. Pokiaľ sa rozhodnete bojovať proti tejto spoločnosti na internetových fórach, ohradzujú sa, že sú čistí a oni sami nič nespravili. Za poškodenie ich dobrého mena pre obvinenie zo spamovania pritom môžu útočiť a chytať sa právnych možností ako docieliť odškodnenie. To vyvoláva strach a obavy, že by aj prípadný spor nedokázal spojiť arbo-kius.sk a arbokius.sk ako jednu osobu. Špekulantom sa teda oplatí ľudí spamovať z inej adresy a cieliť spam na adresu druhú. V prípade problému sú tak chránení, že oni neposlali vôbec nič, ale robí to niekto iný v záujme ich „poškodiť“. Pravda je však niekde celkom inde. Adresy získané často agregáciou dát z internetu a vyhľadávaním adries sa raz dva ocitnú na zozname spamovaných adries, ba čo je horšie, je nemožné sa zasielania ponúk zbaviť, čo tvorí často organizačné aj dátovo-kapacitné problémy.

1. problém: Hra na nevedomosť
Je absurdné, aby cudzia firma chcela poškodiť inú len tým, že vynakladá obrovské úsilie o správnu formuláciu v emailovej ponuke, presne definuje zľavy a akcie, ponuku, ba dokonca uvedie presné kontakty. Vy ak telefonujete na takýto kontakt a informujete firmu, že voláte so záujmom o cenu napríklad za lepiace pásky, ako uvádzajú v emailovej ponuke z dňa a ešte sa aj spýtate na niečo iné v tomto emaily, firma vám rada odpovie, pretože vie veľmi dobre, čo v emaily je. Na druhej strane, ak hrozí problém, firma zabudne, o aký email ide, nikdy o ňom nič nevedela a ani netuší, o čom to splietate. Ak na email odpovedáte, nikto sa nepozastaví, aký email je v histórií komunikácie, ako je to možné. Dokonca ak by ste v ňom niečo pozmenili a odošlete ho späť s tým, že by ste mali radi cenu v ponuke, predajca vám odpíše, že takú cenu nikdy nikde neuviedli a že ste si cenu upravili sami. Zvláštne, prečo len cenu, veď pri modelovej situácií č. 2 ste si mohli predsa vymyslieť rovno celý email.

2. problém: Obsah bez potrebných náležitostí
Na Slovensku sú momentálne populárne rôzne spamy odkazujúce na výhodnú kúpu rôznych drobných darčekov, prístrojov, vynálezov, autokamier do auta, medikamentov na chudnutie a podobne. Stránky neraz neobsahujú povinné údaje o prevádzke, kontaktoch, obchodné podmienky a reklamačný poriadok.

3. problém: Pokračovanie v spame
Býva častým pravidlom pokračovanie v spamovaní aj napriek odhlásenia, či vyjadrenia nesúhlasu. Vtedy je vhodné konať a aj napriek malej pravdepodobnosti vyriešenia problému, existuje šanca, že s nahromadenými podnetmi úrady s neriešiteľným záverom môžu narábať ďalšie úrady a pri veľkých kauzách sa môže daná problematika odzrkadliť v legislatívnej iniciatíve – návrhu nového zákona, nariadenia, či vyhlášky, ktorá by sa danou vecou už tvrdo zaoberala.

4. problém: Vyhrážanie sa vinníka
Spomínanie tejto praktiky pri konkrétnom mene spoločnosti napriek pravdivosti vášho tvrdenia môže mať za následok problémy a vyhrážanie sa súdom. Niektorí špekulanti to vedia a hoci sami používajú metódu doménového falošného maskovania, vidia to inak, pretože oni nie sú podľa nich odosielateľom spamu a tým pádom sú čistí. Akékoľvek riešenie týchto problémov a mieru nevyžiadanej pošty preto riešte s Úradom pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb a do prípadných internetových diskusií prispievajte bez domnienok, len fakticky na základe toho, čo vám reálne prišlo, čo vidíte, a čo ste pri oslovení s firmou, či prejaveným záujmom o služby reálne získali ako odpoveď. Spoločnosť email popiera až v čase, keď je klasifikovaný ako spam, nie ako zaujímavá ponuka potenciálnym zákazníkom.

5. problém: Získavanie emailov
Ako hravo získať emailové adresy a potom ich predávať na internete, zarábať nemalé peniaze a tešiť sa z nemalého zisku za minimum úsilia? Stačí zostrojiť agregátor, ktorý pozbiera všetky emailové adresy na internete a vytvorí megadatabázu s emailovými adresami firiem, osôb, organizácií, technických adries a všetkého, čo malo zavináč a TLD v jednom spojenom riadku. Vyradené adresy s koncovkami iných krajín a ponechané možno ak len .sk a gmail.com koncovky sú ako takou zárukou, že zneužitie tejto mohutnej databázy na cielenie spamu bude mať obrovskú úspešnosť. Priebežne sme sa snažili sledovať, čo všetko naindexuje takáto hromadná krádež adries. Ak zabudnete na nejakých stránkach nesprávne napísanú adresu v tvare „kontaktujte nás na emailovej adreseobjednavky@mojawebstranka.sk“ a zabudnete na medzeru po slove „adrese“, predstavte si, že adresa objednavky@mojawebstranka.sk môže byť uchránená. Problém bude mať adresa adreseobjednavky@mojawebstranka.sk. Aj preto sa veľmi neoplatí uvádzať svoj email v celej podobe a bývajú používané tvary email(at)email.sk, alebo email(zavináč)email.sk.
Ďalším zdrojom sú čierne databázy získané na internete formou predaja.
Mitchell spam pracovná ponuka