Najstaršou animovanou postavičkou je kocúr Felix z 1919

0
7274

Kocúr FelixNajstaršou animovanou postavičkou na svete je kocúr Félix. Mnohí mylne pokladajú za najstaršiu postavičku Mickeyho Mousa, alebo Káčera Donalda. Hoci aj títo filmoví dedkovia oslavujú viac ako 80 rokov, Kocúr Félix vznikol už v roku 1919 pôvodne ako hviezda nemého filmu. Po prvý krát sa objavil vo filme Feline Follies a stal sa populárnym najmä preto, že nič podobné, čo malo tvár a mienilo sa na plátna kín vrátiť, ešte neexistovalo. Čierny kocúr Felix má výrazne biele oči a široký úsmev. Jeho chvost plní neraz rôzne funkcie, stretáva sa s rôznymi často aj nelogickými situáciami. Jeho autorom bol Pat Sullivan a kreslieval ho aj animátor z jeho štúdia menom Otto Messmer, ktorý začal od roku 1923 aj éru komixov s kocúrom Felixom, ktoré sa šírili aj do Európy. Prvé roky bol nesmierne úspešný, no onedlho prišiel prielom v podobe zvukového filmu. (ilustračné foto z filmu)

Walt Disney a Mickey Mouse
Koniec dvadsiatych rokov znamenal pre Kocúra Felixa problém. Na trh sa dostalo štúdia Waltera Disneyho a jeho ozvučený Mickey Mouse. Ľudia už nemuseli čítať vysvetľovania situácií napísané písmom v tichom filme, ktorý bolo nutné neustále sledovať, inak by ste „stratili niť“. Mickey priniesol o niešo lepšiu grafiku m hlavne zvuk s hudbou priamo vo filme. Záujem o Felixa začal upadať, ba čo je horšie, jeho autori dlho otáľali s ozvučením a zrejme mylne predpokladali, že si ľudia opäť nájdu cestu k nemému filmu. Pravda je však taká, že Felixovi sa už viac nepodarilo získať si masy ľudí tak, ako prvé roky.

Marketingovo úspešný
Felix sa stal opakovane tvárou reklamy, no využívali ho aj ako maskota pre športové tímy, pre rôzne spolky, stretnutia a jeho tvár je veľmi známa najmä pamätníkom, no aj v našich končinách, keďže kocúr Felix vychádzal ako komix za socializmu v Československu. Zaujímavosťou je, že v komixovej aj filmovej podobe vychádza neustále. Bežná slovenská rodina si ho však nevyhľadá, pretože ho často ani nepozná. Len jeho tvár je povedomá z rôznych iných filmov a výjavov. Ozvučili ho až v roku 1936, kedy získal hlas Waltera Tetleyho. Pri nových sériách v rôznych rokoch ho od roku 1958 až do roku 1984 daboval Jack Mercer a v priebehu niekoľkých rokov vrátane rokov 2000 a 2004 získal nové a nové diely. Pomerne veľkou zaujímavosťou je, že v roku 2014 odkúpila autorské práva na Félixa známa spoločnosť DeamWorks Animation, čo môže znamenať len jediné. Postavička zrejme naberie nový dych a v známom štúdiu môže vzniknúť jej veľký návrat.

Pre milovníkov pôvodných animákov je nepochybne známe, že sa v niektorých dieloch objavili aj jeho synovci. Ich mená Inky a Winky sú známe z niekoľkých príbehov, aj grafiky a reklám.