Nové monitory dychu pre novorodencov

0
1856

Košice 11. novembra (TASR) – Štyri nové apnoe monitory získalo do daru pracovisko Neonatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Zakúpila ich mimovládna Nadácia Križovatka z verejnej zbierky. Podľa hovorkyne univerzitnej nemocnice Ladislavy Šustovej sú monitory dychu jedinou účinnou pomôckou pri prevencii syndrómu náhleho úmrtia.

Monitor dychu zachráni vaše dieťa

„Monitor identifikuje charakteristické pohyby dieťaťa, ktoré sú elektronicky prenášané do kompaktného mikroprocesora, kde sa spúšťa blikajúce zelené svetlo, ktoré je jasne viditeľné z diaľky. Blikajúce svetlo signalizuje, že je všetko v poriadku. Ak sa zastaví dýchanie dieťaťa na 20 sekúnd alebo spomalí na menej ako desať dychových pohybov za minútu, zapne sa zvuková a vizuálna signalizácia,“ vysvetľuje princíp monitorovania primárka Neonatologického oddelenia UNLP Božena Pšeničková.


TIP redakcie:Žena, toto stihni ešte pred tým, než budeš mať deti…

Monitor dokáže byť podľa jej slov veľkým pomocníkom aj pri odhalení iných problémov, ktoré sa u bábätiek môžu prejaviť napríklad plytkým dýchaním či apnoickými pauzami. „Nadácia Križovatka spolupracuje s Novorodeneckým oddelením UNLP od roku 2008, kedy mu prvýkrát darovala monitory dychu. Tento projekt nemocnica podporuje úspešne už niekoľko rokov, za čo sme veľmi vďační,“ uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

9083025 - happy doctor caring about young pregnant woman in hospital

Monitory dychu si môžu mamičky zapožičať aj domov. Doposiaľ malo pracovisko k dispozícii 12 apnoe monitorov a možnosť zapožičať si ich využilo 322 mamičiek. „Máme ambíciu, aby v budúcnosti každý novorodenec, hospitalizovaný na našom oddelení mal k dispozícii apnoe monitor, ktorý je naozaj skvelým pomocníkom a mal by byť štandardnou výbavou každého moderného neonatologického pracoviska,“ uviedla Pšeničková.

Počas prvého roku života môže u dieťaťa nastať nepravidelné dýchanie alebo dokonca zástava dychu. V niektorých prípadoch zlyhanie dychu súvisí so Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat – SIDS (Sudden infant deathsyndrome). Príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne sa jedná o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov.


TIP redakcie: 6 spôsobov, ako naučiť bábätko spávať samé

Rizikové faktory

Hlavným rizikovým faktorom je fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť (nedonosené deti, dvojčatá a pod). Akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor – napr. prikrývky, vankúš alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa, prekážky v dýchacích cestách atď. Tiež každé oslabenie detského organizmu (infekčné choroby, horúčky, zvracanie) a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú riziko SIDS.