Americké hudobné ceny 2016: Najväčším víťazom je…

0
2558

Americké hudobné ceny

Los Angeles 21. novembra (TASR) – Americká speváčka Ariana Grande získala v nedeľu na odovzdávaní Amerických hudobných cien 2016 v Los Angeles ocenenie umelkyňa roka, ale najväčším víťazom večera sa stal Justin Bieber so štyrmi trofejami, vrátane najobľúbenejšieho umelca v kategórii pop/rock, ako aj cien za pieseň „Love Yourself“ a za album „Purpose“.


Tip redakcie: Adele je najbohatšou britskou celebritou do 30 rokov


Interpretka hitu „Side to Side“ Grande porazila Justina Biebera, Selenu Gomez, Rihannu a Carie Underwood, ktorí boli takisto nominovaní na cenu v kategórii umelec roka. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.

KK17 Los Angeles - Nicki Ninaj (v¾avo) DJ Khaled vystupujú s piesòou Do you Mind na odovzdávaní Amerických hudobných cien 2016 v Los Angeles 20. novembra 2016. FOTO TASR/AP Nicki Minaj, left, and DJ Khaled perform "Do You Mind" at the American Music Awards at the Microsoft Theater on Sunday, Nov. 20, 2016, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

Čo sú AMA

American Music Awards (AMA) sa udeľujú na základe úspešnosti predaja nosičov a internetového hlasovania fanúšikov.

Večer plný prekvapení

Kanadský rapper, spevák a skladateľ Drake, ktorý viedol v tohtoročných nomináciách až s rekordnými 13 nomináciami, získal nakoniec tri ceny – v kategóriách rap/hip-hop s albumom „Views“ a s multiplatinovým singlom „Hotline Bling“.

Drake prekonal v počte nominácií na American Music Awards (AMA) aj rekordéra, zosnulého Michaela Jacksona, ktorý mal v roku 1984 o dve nominácie menej.

Avšak v kategórii pop/rock Drakea tromfol Bieber.

Rihanna tiež dostala tri Americké hudobné ceny ako najobľúbenejšia umelkyňa v žánri soul/R&B, ďalej v kategóriách najobľúbenejší album a najobľúbenejšia pieseň.

Country speváčka Carrie Underwood a alternatívne rockové duo Twenty One Pilots si domov odniesli po dve ceny.

Cenu turné roka dostala Beyoncé.


Tip redakcie: Bieber skóroval no Beyonce a Adele odišli na prázdno


Princeov album „Purple Rain“, nazvaný podľa rovnomenného filmu zosnulej popovej legendy z roku 1984, dostal cenu ako najobľúbenejší soundtrack. Je to možné vďaka už spomínanej zvláštnosti v nominačnom procese AMA: finalistov na cenu totiž vyberajú práve podľa úspešnosti predaja nosičov.

Nezvyčajné víťazstvo dosiahol album 32 rokov po prvom vydaní – jeho predaj prudko stúpol po smrti Princea na náhodné predávkovanie liekmi v apríli.

Cenu prebrala Princeova sestra Tyka Nelson a vzdala mu hold: „Stále je jedným z najuznávanejších a najmilovanejších umelcov.“

Princeov album predstihol soundtrackové albumy k filmom „Star Wars: Sila sa prebúdza“ a „Samovražedný oddiel“.

KK7 Los Angeles - Anglický spevák a skladate¾ Zayn Malik si preberá Cenu nováèik roka na odovzdávaní Amerických hudobných cien 2016 v Los Angeles 20. novembra 2016. FOTO TASR/AP Zayn Malik accepts the award for new artist of the year at the American Music Awards at the Microsoft Theater on Sunday, Nov. 20, 2016, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

Cenu nováčik roka dostal anglický spevák a skladateľ Zayn, formálne nový sólový umelec, ale pod menom Zayn Malin získal už sedem Amerických hudobných cien – vrátane ceny umelec roka 2014 a 2015 – ako člen chlapčenskej skupiny One Direction.

Herec Robert Downey Jr. odovzdal Stingovi osobitnú cenu za zásluhy, teda za výnimočný prínos pre hudbu. Naposledy túto cenu dostala v roku 2008 Annie Lennox.

Bolo to ,,husté“

Galavečer v priestoroch Microsoft Theatre v Los Angeles moderovali americká modelka Gigi Hadid a komik Jay Pharoah. Na pódiu vystúpili Bruno Mars, Lady Gaga, Green Day, Grande a Nicki Minaj – a Bieber sa pripojil videomostom z talianskej Bologne, kde je na svojom svetovom turné „Purpose“.

KK51 Los Angeles - Èlenovia skupiny Green Day Mike Dirnt (v¾avo), Billie Joe Armstrong (uprostred) a Tre Cool prichádzajú na ude¾ovanie Amerických hudobných cien 2016 v Los Angeles 20. novembra 2016. FOTO TASR/AP Mike Dirnt, from left, Billie Joe Armstrong, and Tre Cool, of Green Day, arrive at the American Music Awards at the Microsoft Theater on Sunday, Nov. 20, 2016, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

Šou okorenili poznámky k americkým prezidentským voľbám. Punk rocková skupina Green Day na pódiu napríklad skandovala „Nie Trumpovi, nie KKK (Ku-klux-klanu), nie fašistickým USA“. Opakovala tak heslá protestujúcich ľudí, ktorí od volieb 8. novembra demonštrujú v uliciach amerických miest.


Tip redakcie: Pre laika: Hillary-Killary nazvali „rybaciou hlavou“, no smrdí menej ako Trump


Americké hudobné ceny (AMA) boli vytvorené v roku 1973 ako náhrada za Grammy, keď televízii ABC vypršali vysielacie práva na tieto ocenenia. AMA sú podľa organizátorov najväčším programom udeľovania hudobných cien na svete, o ktorých rozhoduje hlasovanie fanúšikov.

O nomináciách rozhoduje predaj hudobných nosičov, pričom samotné ceny sa udeľujú na základe internetového hlasovania.

Čítajte tiež:

Európska snaha o Mars skončila neúspechom

Calexit: Kalifornia ako samostatná krajina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ