Teroristický útok v Štrasburgu by mohol zrušiť vianočné trhy

0
2291

Teroristický útok v Štrasburgu

Štrasburg 21. novembra (TASR) – Príslušníci Generálneho riaditeľstva pre vnútornú bezpečnosť (DGSI) zadržali štyroch mužov podozrivých z prípravy teroristického útoku v Štrasburgu.

Ako v noci nadnes spresnil predseda regiónu Strasbourg-Eurométropole Robert Herrmann, štvoricu mužov zadržali v noci na nedeľu. Polícia ich okamžite vzala do vyšetrovacej väzby, ktorú v nedeľu večer predĺžila.

„Štrasburg bol reálne ohrozený,“ uviedol Herrmann. Dodal, že tradičné vianočné trhy v meste „momentálne nie sú ohrozené“.


Tip redakcie: Samsung si patentoval ohybný smartfón


Hrozba na vianočných trhoch

Na vianočných trhoch v uliciach a na námestiach Štrasburgu ročne registrujú približne dva milióny návštevníkov. Tento rok ich otvoria 24. novembra a trvať budú až do 24. decembra.

Alsaský policajný prefekt Stéphane Fratacci pripustil, že v prípade, že sa objavia dôveryhodné informácie o teroristickej hrozbe v Štrasburgu, vianočné trhy by mohli byť prerušené alebo zrušené.

Protiteroristická sekcia na prokuratúre v Paríži pre spravodajský portál France Info potvrdila zadržanie podozrivých a ich vzatie do vyšetrovacej väzby. Dodala, že zadržanie sa uskutočnilo v rámci predbežného vyšetrovania podozrenia zo spolčovania s cieľom spáchať teroristický útok.


Tip redakcie: Teraz je najlacnejší čas na dovolenku v USA. Vďačíme za to Trumpovi


Portál France Info spresnil, že v priebehu dnešného dňa sa k prípadu vyjadrí francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

Francúzske médiá pripomenuli, že v roku 2000 sa podarilo prekaziť plán útoku, ktorého terčom mali byť práve vianočné trhy v Štrasburgu, ako aj tamojšia katedrála. V roku 2014 v tejto alsaskej metropole polícia odhalila a zlikvidovala džihádistickú bunku, pričom zadržala siedmich Alsasanov, ktorí v čase od decembra 2013 do apríla 2014 boli v Sýrii. V júli ich súd v Paríži odsúdil na trest väzenia v rozmedzí od šiestich do deviatich rokov. Najtvrdší trest dostal Karim Mohamed-Aggad, ktorého brata Foueda identifikovali ako jedného zo samovražedných atentátnikov v parížskej koncertnej sále Bataclan. Ich akcia bola súčasťou série teroristických útokov, ktoré sa odohrali v Paríži 13. novembra 2015.

Čítajte tiež:

Neuveriteľné – najkratší let trvá dve minúty

Americké hudobné ceny 2016: Najväčším víťazom je…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ