V talianskej metropole sa začal summit k 60. výročiu Rímskych zmlúv

0
1651

(TASR) – V Talianskej metropole sa dnes pri príležitosti 60. výročia od vzniku spoločnej Európy – podpísania Rímskych zmlúv – začal slávnostný rímsky summit šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie. Slovenskú delegáciu vedie premiér Robert Fico.


Tip redakcie: Nemecké firmy majú záujem o projekt železnice naprieč Latinskou Amerikou


Rodný list EÚ

19886746 - view of saint peter cathedral and bridge saint angel, rome, italy

Zasadnutie európskych lídrov sa koná na tom istom mieste, kde boli v roku 1957 podpísané zakladateľské zmluvy súčasnej Európskej únie – v Paláci konzervátorov (Palazzo dei Conservatori) na Kapitolskom námestí v Ríme. V rámci rímskeho summitu ide z obsahového hľadiska o zavŕšenie procesu reflexie o budúcnosti EÚ, ktorý odštartoval bratislavský summit. Zasadnutie šéfov štátov alebo vlád 27 členských krajín EÚ v Ríme je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti EÚ, ktorá nabrala na význame po rozhodnutí Spojeného kráľovstva vystúpiť z EÚ.    

Lídri po skončení zasadnutia podpíšu spoločné vyhlásenie – Rímsku deklaráciu. Dokument by mal byť spoločným zamyslením sa nad stavom Európskej únie a budúcnosťou procesu integrácie. „Verím, že nikto nebude mať záujem zablokovať hlavný dokument, ktorý sa nazýva Rímska deklarácia a v ktorom 27 štátov EÚ jednoznačne potvrdzuje záujem pokračovať v tomto jedinečnom projekte,“ uviedol v piatok cestou na rímsky summit slovenský premiér Robert Fico. Pripravovaná Rímska deklarácia podľa Fica jednoznačne hovorí, že EÚ pokračuje v súčasnom formáte bez potreby zmeny alebo rušenia základných zmlúv, ktoré boli podpísané. Fico zároveň na margo obáv, ktoré vyvolal otázny postoj poľskej a gréckej vlády k obsahu záverečného vyhlásenia rímskeho summitu uistil, že tento dokument „by mal byť podpísaný všetkými 27 premiérmi a prezidentmi, ktorí sa zúčastnia na tomto summite“.

Po podpise je na programe spoločná tlačová konferencia predsedu Európskej rady Donalda Tuska, predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, predsedu talianskej vlády Paola Gentiloniho a predsedu maltskej vlády Josepha Muscata. Program sa zavŕši obedom v Kvirinálskom paláci (Palazzo del Quirinale) – sídle prezidenta -, ktorý pre delegátov usporiadal taliansky prezident Sergio Mattarella.

Rímske zmluvy sú dva dokumenty – Zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) – a nesú názov podľa metropoly, v ktorej boli podpísané. Rímske zmluvy zároveň predstavujú tzv. rodný list spoločnej Európy, známej v súčasnosti pod názvom Európska únia. Podpísali ich zástupcovia šiestich signatárskych krajín: Belgicka, Francúzska, Holandska, Luxemburska, Nemeckej spolkovej republiky (NSR) a Talianska. Británia deklaruje, že oficiálny proces vystúpenia z Únie odštartuje 29. marca, iba niekoľko dní po skončení rímskeho summitu.

Čítaj tiež:

Lucid Air: Elektrická limuzína bude lacnejšia ako Tesla S

Prečítajte si novinku: Smäd. Vypátra Harry Hole brutálneho vraha?

Z Bratislavy si v roku 2017 zaletíme do týchto 23 destinácii. Pribudlo niekoľko nových liniek