Sú lubrikačné gély bezpečné

0
4401

V minulosti boli komerčné lubrikačné gély vychvaľované ako klzké tajomstvo vynikajúceho sexu. Prečo? U žien aj mužov lubrikanty zvyšujú citlivosť na erotické dotyky. Mnohé ženy rôzneho veku majú problémy s prirodzenou lubrikáciou na dosiahnutie príjemného pohlavného styku. A ženy po menopauze často trpia chronickou vaginálnou suchosťou. Aj z týchto dôvodov veľa sexuológov odporúča párom používať lubrikanty pravidelne.

Súčasný výskum ale poukazuje na to, že u častých používateľov môžu lubrikačné gély ničiť bunky pokožky a zvýšiť riziko nákazy sexuálne prenosnými ochoreniami. Pre mnoho párov plusy jasne prevyšujú nad mínusmi. Ale je dôležité poznať tieto riziká a používať lubrikanty s rozumom.

Lubrikačné gély sa v posledných 30 rokoch stali veľmi populárnymi. Väčšina párov ich vyskúša. Štvrtina všetkých párov použila lubrikanty v rámci posledného mesiaca. A všeobecný konsenzus medzi ženami je, že vďaka nim je pohlavný styk príjemnejší.

Hlavnou zložkou najpopulárnejších gélov ako Astroglide a K-Y Warming Jelly je voda. Obsahujú tiež glycerín a propylénglykol, ktoré spomaľujú odparovanie vody a zvyšujú klzkosť produktu.

Tieto ďalšie zložky ale zároveň zvyšujú osmolaritu, čiže molekulárnu koncentráciu zložiek v roztoku.  Keď sa produkty s vysokou osmolaritou dostanú do kontaktu s bunkami pokožky, ktoré majú osmolaritu nižšiu, bunky stratia svoju vodu a vyschnú, čo môže spôsobovať problémy.

Portugalskí vedci vystavili vaginálne bunky komerčným gélom s vysokou osmolaritou a gélom s osmolaritou rovnakou, ako má samotná bunka. Gély s vysokou osmolaritou  skutočne bunky ničili a zvýšili riziko nákazy sexuálne prenosnými ochoreniami.

Pošva obsahuje veľké množstvo mikroorganizmov, ktoré ju udržujú zdravú. Vedci z Univerzity v Pittsburghu zistili, že komerčné gély s vysokou osmolaritou niektoré z mikroorganizmov zabíjajú, čo tiež môže zvýšiť riziko nákazy.

Problém s hore uvedenými štúdiami je ten, že študovali bunky v laboratóriu, nie u ľudí. Tieto zistenia môžu byť štatisticky dôležité, ale napriek tomu neznamenajú nič definitívne.

Jedna štúdia sa zamerala na reálne páry, ale študovala iba páry, ktoré majú častý análny pohlavný styk, čo zahŕňa iba malú časť populácie .

Vedci z Univerzity v Indiane medzitým poskytli 2453 ženám jeden z niekoľkých lubrikačných gélov a poprosili ich, aby si viedli podrobné zápisky o sexuálnom živote po dobu 5 týždňov. V porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá nepoužívala žiaden gél, popísali zlepšenie sexuálneho uspokojenia, menej problémov s genitáliami a žiadny nárast v nákaze sexuálne prenosnými ochoreniami.

Doterajší výskum síce vyvoláva otázky ohľadom bezpečnosti lubrikačných gélov, ale jediná štúdia prebiehajúca s ľuďmi, ktorá poukazuje na zvýšenie rizika nákazy sexuálne prenosnými ochoreniami zahŕňa páry, ktoré majú častý análny pohlavný styk. Pre ostatných neexistuje reálne zdokumentované zvýšenie rizika.

Najvhodnejšie sa momentálne javí používanie gélu s osmolaritou podobnou osmolarite genitálnych buniek. Takýto produkt je napríklad Good Clean Love.

Ďalšou možnosťou je použitie slín, čo je vlastne prírodný lubrikant. Sliny sú ale menej klzké a rýchlo vyschnú.

Čoraz viac sa taktiež píše o tom, že kľúčom k ženskému orgazmu nie je vaginálny pohlavný styk, ale orálny sex, ktorý automaticky lubrikuje pošvu slinami.

Lubrikačné gély teda môžu spôsobovať viac problémov, než úžitku, ale za použitia orálneho sexu sa tomuto problému dá jednoducho vyhnúť a zároveň zvýšiť pravdepodobnosť, že žena počas styku dosiahne orgazmus.

Čítajte tiež:

Aký je ideálny partner pre vaše znamenie zverokruhu

Sex v „trojke“: Chcú ho hlavne muži, no bývajú sklamaní

Skutočný dôvod depresie a úzkosti u tínedžerov


Zdroj: https://www.psychologytoday.com/blog/all-about-sex/201710/are-sexual-lubricants-safe