Hyperloop na Slovensku: Toto o ňom vieme na 100 %

0
3166

hyperloop-slovensko

Určite ste už neraz zachytili správu o tom, že cesta medzi Bratislavou a Viedňou by nemala trvať viac ako osem minút. S takýmto odvážnym tvrdením prišli architekti, ktorí navrhli medzi týmito dvoma metropolami vákuový rýchlovlak, takzvaný „Hyperloop“. Testovacie trate sa stavajú aktuálne v Kalifornii, no takmer nadzvukového cestovania sa čoskoro dočkáme už aj v Európe. Výkonný riaditeľ firmy Hyperloop, Dirk Ahlborn, si vyhliadol Slovensko práve pre blízkosť k Viedni a Budapešti. Tvrdí, že tu by bol začiatok a následne by sa trať rozšírila ďalej do Európy. Zaujímavé, čo poviete? Aj keď niečo sú len dohady, iné pravda, tu je zoznam vecí, ktoré o Hyperloope vieme na 100 %.

Fakty, ktoré vieme o projekte Hyperloop v Bratislave

  • cesta z Bratislavy do Viedne by trvala zhruba 8 minút
  • zvažovaná cesta z Bratislavy do Košíc by trvala 25 minút
  • takto rýchle cestovanie zmení ceny realít a ceny prevozu tovaru
  • Hyperloop je poháňaný solárnou energiou
  • túto energiu si sám vyrába
  • je to veľmi šetrný spôsob dopravy a navyše ekologický
  • ide o vákuovú kapsulu, v ktorej budú ľudia cestovať rýchlosťou zvuku
  • cestovná rýchlosť dosiahne 1 200 km/h
  • stanice budú v centrách miest, nie ako letiská na okraji

co-je-hyperloop

Prvá európska trasa by viedla z Bratislavy do Viedne, nakoľko sú tieto mestá blízko seba a vhodné na testovanie. Cesta by netrvala viac ako osem až desať minút a bola by priamou konkurenciou autobusovému spojeniu. Neskôr sa uvažuje aj nad vybudovaním trate medzi Bratislavou a Košicami. Takéto rýchle cestovanie zmení ceny, otvorí nové obchodné spojenia a pre ľudí bude bežné dochádzať do práce stovky kilometrov denne. Vzdialenosti sa skrátia a Hyperloop zrýchli život.

hyperloop-bratislava-viede

Ekologická forma dopravy je to, na čo sa kladie v modernej spoločnosti dôraz. Zvyšovanie splodín, emisie a znečistené životné prostredie sú prejavom nerozvinutej spoločnosti. Porovnajte si napríklad Indiu a Holandsko. Európa tlačí na členské štáty, aby sa chovali ekologicky k životnému prostrediu a Hyperloop je ideálnym riešením ekologickej dopravy. Bude poháňaný solárnou energiou, ktorú si bude sám vyrábať. Nabije sa na slnku a túto energiu bude vedieť veľmi efektívne využívať na revolučnú prepravu ľudí a tovaru.

vystavba-hyperloop

Cestovná rýchlosť dosiahne 1 200 km/h, čo je takmer rýchlosť zvuku. Hyperloop má obrovskú výhodu oproti lietadlám – medzi mestami sa budeme pohybovať veľmi rýchlo, nebudeme musieť čakať dve hodiny pred odchodom a vákuovou trubicou sa dopravíme z centra do centra. Čo na to poviete? Celkom zaujímavé.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokAktuálne: Ceny pre najlepšie slovenské pivá majú nových víťazov
Ďalší článokSlovenské filmy, ktoré sa naozaj oplatí vidieť
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.