Aktuálne: Ceny pre najlepšie slovenské pivá majú nových víťazov

0
1956

Uvariť kvalitné pivo je umenie a Slovensko toto umenie skutočne ovláda.“ Aj toto vyjadrenie prezidentky Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlii Hurnej pri príležitosti ocenení aktuálnych víťazov desiateho ročníka Slovenskej pivnej korunky potvrdzuje, že pestrá ponuka chutných domácich pív ulahodí každému gurmánovi.

Vychutnať si pôžitok z dobrého slovenského piva nie je problém, nakoľko ponuka domácich pivovarov je rozmanitá a prináša široké spektrum lahodných mokov. Napriek tomu si každý hľadá svoju obľúbenú značku, ktorá najviac pošteklí jeho chuťové poháriky. Ako pomôcka môžu poslúžiť výsledky aktuálneho ročníka súťaže Slovenská pivná korunka, ktorá koncom mája spoznala tohtoročných medailistov.

Najväčšia pivná súťaž na Slovensku

Tradičné podujatie Slovenská pivná korunka si na Slovensku vybudovala obrovské renomé a iniciátori súťaže to dotiahli pekne ďaleko. V premiérovom ročníku 2006 sa súťaže zúčastnilo sedem pivovarov, ktorí predstavili len 31 vzoriek piva, čo je v porovnaní so súčasnou účasťou dosť priepastný rozdiel. Vďaka vytrvalej práci a podpory médií sa však úroveň súťaže dvihla a dnes je najväčším domácim podujatím svojho druhu, ktoré pozorne sledujú aj v zahraničí.

Slovenská pivná korunka má nových víťazov

Posledné májové dni patrili už tradične sviatku všetkých slovenských pivárov. Po predošlej degustácií prihlásených vzoriek zo strany 32 odborníkov prišlo na rad samotné udeľovanie cien. Ako je v súťaži zvykom, aj tento rok bojovali kandidáti o zlato v 10 kategóriách, pričom jeden pivovar mohol získať aj viac medailí naraz.

Najlepšie pivá podľa jednotlivých kategórií :

Kategória Pivo Výrobca
Svetlé pivá filtrované (10%) Smädný Mních 10% Pivovary Topvar
Svetlé pivá filtrované (12%) Zlatý Bažant 12% Heineken Slovensko
Tmavé a polotmavé pivá filtrované Šariš 12% tmavé Pivovary Topvar
Miešané alkoholické nápoje typu radler a ochutené pivá Bažant Radler citrón Heineken Slovensko
Nealkoholické pivá Birell Pivovary Topvar
Miešané nealkoholické nápoje typu radler a ochutené pivá Birell pomelo&grep Pivovary Topvar
Svetlé pivá nefiltrované spodne kvasené LUXOR 12% Pivovar Šemrák
Tmavé a polotmavé pivá nefiltrované spodne kvasené LUXOR 13% Pivovar Šemrák
Vrchne kvasené pivá Red Rye Bastard 15% Holíčsky pivovar Wywar
Pšeničné pivá Cassa 1935 Cassa Brewery

Jubilejný desiaty ročník aj s rekordom

Napriek minuloročným úspechom podujatia bol aktuálny ročník predsa len výnimočnejší ako tie predchádzajúce. Spôsobovalo to okrúhle jubileum, ktoré dalo podujatiu špeciálnu príchuť a pivovarníci sa chceli ukázať v čo najlepšom svetle. To sa im podarilo, pretože neboli to len nové chute, ktoré oživili aktuálny ročník. Zaujímavosťou je prekonaný rekord prihlásených vzoriek, ktorých počet sa vyšplhal už na 152, pričom na zisk niektorej z cien kandidovalo až 29 pivovarov.

Rastúce renomé podujatia je tou najlepšou odmenou pre pivovarníkov a ich odvedenú prácu.

Význam súťaže však spočíva aj v schopnosti priblížiť verejnosti náš pivovarnícky priemysel a ukázať im to najlepšie, čo sa u nás pije. Slováci sú starí známi milovníci piva a pokiaľ môžu podporiť našu domácu výrobu, za predpokladu kvalitnej ponuky to aj spravia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ