Vláda schválila povinnosť nahlasovať pobyt v zahraničí nad 90 dní

0
1628

Budova parlamentu SRSúčasná slovenská vláda pripravila menej pozornému slovenskému obyvateľstvu zvláštne prekvapenie. Čerstvo schválená novela zákona o hlásení pobytu občanov prikladá povinnosť nahlasovať pobyt mimo krajiny dlhší ako 90 dní. Aj podľa verejnosti sa tým len zvyšuje kontrola štátu nad všetkým, pohybom aj činnosťou ľudí. Zníženie zmyslu spojenia „slobodný pohyb“ neprijíma viacero cestovateľov a ľudí už dlhodobo žijúcich v zahraničí. Informovanosť o tejto zmene spočíva len v článkoch mienkotvorných médií. Štát nevytvoril a zrejme ani nebude mať v pláne vytvoriť informačnú kampaň, ktorá jasne vysvetlí odpovede na časté otázky. Najmä však kto sa musí nahlasovať, či je nutné sa nahlasovať ak už v zahraničí som, kde sa nahlásiť, čo vlastne musím uviesť a v akom rozsahu, alebo ako budú tieto údaje využívané.

Vláda na čele s predkladateľom R. Kaliňákom sa odvoláva na následne lepší systém doručovania zásielok ľuďom, ktorí sa nezdržiavajú doma a niekoľko ďalších drobností. Vláda tiež plánuje centralizovať register údajov o osobách v krajine, čím sa má docieliť zrýchlenie dohľadávania údajov a informácií. Viacero miest, kde bolo nutné v prípade potreby hľadať sa má spojiť pod jedno. Zaujímavé, že sa tradične nikde nespomína niekoľko zásadných mínusov, ktoré z každej podobnej zmeny plynie a sú tichou vodou. Centrálny register a ohlasovňa, zároveň akýkoľvek úradník (dobrý sused, zlý sused, dobrá svokra, zlá svokra, ex, či iné inštitúcie) majú prístup k údajom o každom, ako aj o tom, kde ako dlho ste. Informácie o pobyte v zahraničí sa hodia hneď niekoľkým inštitúciám, napríklad poisťovni a daňovému systému.

Elektronický podpis
Ďalšou trpkou skutočnosťou je fakt, že online ohlásenie odcestovania do zahraničia bude možné urobiť aj cez internet. Žiaľ nutnosťou je vlastniť overený elektronický podpis, ktorého obstaranie je prehnane drahé, prípadne spôsob, ako sa k nemu dostať je pre mnohých, najmä obyčajných ľudí, stále šialene komplikovaný a nezrozumiteľný. Povinnosť elektronického podpisu uvádza na svojich stránkach denník Pravda. Veríme preto, že vláda predsa len pripraví systém, ktorý nebude tradične predražený a vyrieši dostupnosť tejto povinnosti.

Viac aj na Pravda.sk, Aktualne.sk

Čo si o tejto zmene myslíte vy? Obmedzí vás nejako osobne, alebo vás niečo o nej zaujíma? Myslíte si, že informovanosť o nej je dostatočná?