Nielen slovenské rádiá púšťajú to isté dokola

0
2695

Na Slovensku sa rozčuľujeme neraz na tom, že naše rádiá hrajú neustále to isté dookola. Rádiá akoby nečakali, že ich niekto môže súvisle počúvať viac ako dve hodiny, keď vtedy znova začínajú hrať tie isté skladby. Sú však aj ľudia, ktorí pracujú na miestach, kde rádio hrať musí.

A stále dokola, dokola, dokola….
V roku 2006 jeden pán v nemenovanej spoločnosti rozmlátil rádio po tom, čo sa na rádiu Express v jedno doobedie ozvala tretí krát doslova debilná pesnička Gasolina. Podobné chúťky mám pri počutí súčasných moderných skladieb, kde tak príšerne uchádza hlas speváčke, či spevákovi, že je to hudobná vražda. O týchto konkrétnych skladbách sme si tu už aj písali. Podaktorí ľudia šalejú pri počutí Over the Rainbow, ktorú zrejme nadšene miloval niekto v rádiu Europa 2, keďže hrávala svojho času až prehnane často krát. V mylnej predstave, že to ľudia naozaj chcú počuť, žijú všetky naše rádiá, že všetko čo je v hitparádach vysoko, musí tiež bodovať u nich. Pokiaľ na Europe 2 nepočujeme len samochvalné reklamy a strašne trápne spoty „Pozor, skáčem….“ a ich prehnaná propagácia na nejaké „ZOO“, znie od nich neustále nejaký David Guetta, alebo dokonca niečo neuveriteľne strašné, jednoduché a tupé, anglicko-španielske, z čoho v pamäti zostane len šialený tón, výrazné „f*ck you“, meno „Johny“ a slovo „loka“.

„Nie, počas dňa neopakujeme, (ale opakujeme sa celé roky)“
Absolútne iná kategória je rádio Jemné Melódie. „Oni neopakujú“ – stavajú kampaň na tom, že od určitej hodiny do ďalšej určitej hodiny neopakujú žiadnu pesničku. Ale len v jednom jedinom dni. Na druhý deň máte tie isté skladby takmer v tom istom poradí. Lionel Richie, Michal David – Nenapovídej, Michal David – Každý mi tě lásko závidí, Tina Turner, Elán, Eros Ramazzotti, Lenka Filipová, Kelly Clarkson – Because of you, občas Shakira ospevujúca akí sú cigáni úžasní… a pár ďalších skladieb, ktoré z Jemných melódií robia charakteristické rádio. To je aj dôvod, prečo ho príliš v láske nemajú v kanceláriách na viacerých miestach. Zo všetkých, čo to preháňajú s opakovaním a hraním tej istej diskačiny a kvázy modernej hudby sa občas zdá, že vychádza najlepšie zo známych rádií nie až tak silné rádio VIVA, alebo známejšie Fun Rádio. Tam zas dobré hodnotenie narúša občasný výstrih s nejakou akože smiešnou situáciou z inej šou Fun Rádia, či telefonátu s hosťom, čo sa opakuje azda celý týždeň – asi nikto vtedy nerozumie, k čomu to je a prečo to je. Ešte by tu bolo rádio Rádio_FM, ktoré hráva nie príliš komerčne známe skladby, známu Bjork, alebo niečo, čo naozaj nie je počuteľné. Človek získava informácie o bežne neznámych kapelách z Británie a okolia s absolútne britskou artikuláciou, čiže všetky názvy máte vyslovené v takej angličtine, akoby ich vyslovoval odborník na angličtinu. Inak aj tu pri počúvaní počas troch dní zistíte, že polovica skladieb je vám už známa, hoci pred tým vôbec nebola. Polovica je ešte únosná, horšie to je keď vám hrajú určité veci neustále. Keby napríklad CiTy rádio pred časom neustále nehrávalo staré 2Unlimited, zrejme by sme ho viacerí už ani nespoznali a to o nejaký čas budú koncertovať na Slovensku.

Nielen na Slovensku
Ako napovedá titulok, je to tak. V Poľsku majú menšie rádio, ktoré má zrejme len jedno CD s výberom a hráva pomedzi reklamu. V susedných Čechách ani v tomto nezaostávajú a možno tomu kraľuje česká Europa 2, či svojho času aj Impuls. Raz písal jeden bloger z Ostravy, že mu po presťahovaní do Prahy chýba rádio Kiss, ktoré sa dalo počúvať, že nehralo furt to isté dokola. V New Yorku to možno preháňali všetky rádiá na jeseň, keď pred dvoma rokmi vydala Alicia Keys skladbu New York – New York. Vtedy si ju jedno rádio púšťalo ako asi každú ôsmu pustenú do éteru, neustále dokola.

A prečo vlastne?
Na čo sa v rádiu trápiť výberom skladieb, výberu hitov a slušných oldies? Systém podobný na Winamp, alebo priamo Winamp má playlist, do ktorého stačí nahádzať skladby a občas im dať funkciu „random“, inokedy zas nechať bežať v poradí. Do playlistu sa mnohým asi len nechce pridávať nič nové, alebo len riešiť nejaké papierovačky?
Zároveň ťažko vyhovieť všetkým. Sú ľudia, ktorí čakajú na svoju obľúbenú pesničku, a sú aj takí, čo vítajú opakovanie skladieb. Občas mám pocit, že rádio je pre vodičov, ktorí v aute presedia max 30 minút a znova na druhý deň. Počas tých 30 minút tak väčšina z nich nepostrehne žiadne nervy píliace fakty, o akých píšem.