Zľavové portály pokazili viac ako pomohli, najmä dojem a česť

0
711
Zľavové portály pokazili viac ako pomohli, najmä dojem a česť
Ohodnoť článok

Zľavové portály a ich popularita možno už prežila svoj najväčší boom a dnes ich berie mnoho ľudí ako samozrejmosť. Už to nie je tá možnosť výnimočne nachádzanej zaujímavej vychytávky, ale je samozrejmosť, že niečo tam je a niečo si človek musí kúpiť. Zľavové ponuky a kupóny zobrali mnohé firmy ako prostriedok, ako sa vymaniť z problémov a z nezáujmu klientely. Áno, pri niektorých možno hovoriť o tom, že im to pomohlo, alebo spropagovalo. Na druhej strane sa však nájde aj odvrátená stránka zľavových portálov a ich pôsobenia na trh. A práve tieto stránky teraz prejdem v prehľade, ktorý sa mi podarilo zostaviť z dlhodobého sledovania, z osobného využívania zliav, z malého prieskumu priamo vo vzťahu inzerent + portál, ako aj z pohľadu priameho zákazníka. Pri zostavovaní článku pomáhalo celkom 14 konzumentov, 4 inzerenti na zľavových portáloch a jeden bývalý majiteľ zľavového portálu.

Firmy predajú aj to, čo inak leží skladom
Chorobná chuť ľudí kupovať výhodne v čase, keď je všetko drahé niekedy prinútiť kúpiť aj absolútnu sprostosť, ktorej bude menej ľúto sa neskôr zbaviť, alebo ju niekomu darovať. Viem o natáčkach na hlavu, ktoré absolútne nefungujú aj napriek postupom z videí z Youtube a sledovaní na výstave v Inchebe. Viem o mnohých procedúrach, ktoré nesplnili to čo mali, napríklad keď popis garantoval výsledok už po druhom absolvovaní a nič sa nedialo ani po piatom. Sú to aj iné výrobky na detoxikáciu organizmu, hlúpe náramky, o ktorých už bolo množstvo článkov ako o absurdných obchodov ako z ľudí vytiahnuť peniaze. Zbytočnosti, zbytočnosti a ešte raz zbytočnosti. Za bežných okolností to nikdy nekúpite, tak prečo teraz áno?

Klamlivý, alebo neúplný popis
Je naozaj nesmierne smutné, že takmer pri každom treťom zľavovom portáli ide o zámerne písaný text, ktorý vyzdvihne to pekné, ale to podstatné už také výrazné nie je. Naozaj pochybujem, že niekedy niekto môže nechtiac napísať tak zle popis, ako občas nachádzam. Sekcia cestovanie neudáva často viditeľne, či ide o pobyt pre jedného, alebo pre dvoch. Drzosť je v hrubom popise uviesť „Užite si s partnerom wellness víkend za 56 €“ ale až dole nájdete text, že cena je len pre jedného a v žiadnom prípade sa v cene s partnerom neráta. Popis má však nalákať a tak svoj účel splnil. Úžasné sú popisy zájazdov, kedy sú uvedené ako „len 99€“ ale až v drobnom písme pochopíte, že pokiaľ chcete ísť do múzea XY, musíte dať 15 €, pokiaľ do múzea XC, tak 8 € a pokiaľ chcete vôbec niečo jesť, tak si musíte doplatiť 30 €. Aby nakoniec mal vôbec výlet nejaký zmysel, nejde o žiadnych 99 € ale budeme sa hýbať niekde celkom inde. Klamlivý popis tiež často uvádza, čo všetko je možné v stredisku robiť. Peknú zľavu ponúka ubytovanie v súkromnej chate blízko Tatralandie, láka na slovo Tatralandia aj v hrubom popise, no až pri opakovanom čítaní pochopíte, že Tatralandia je od chaty vzdialená asi 20 kilometrov a je to len tip na výlet, kam sa dá zájsť, keďže v okolí samotnej chaty nie je absolútne nič. To isté s obrázkami a lyžovačkami. Nalákajú vás na titulok „Užite si super lyžovačku v Jasnej“ no nakoniec je to len pobyt a žiaden skipas, či vôbec nejaká zľava na niečo spojené s lyžovačkou. Počas zimy sme narazili aspoň na 30 prípadov, kedy bol zákazník lákaný na super zjazdovky, zábavu na lyžiach, lyžovačku v Tatrách, v Alpách, v Jasnej… ale žiaden skipas.

Narazíte na „ukracovateľa“
Janka si kúpila 45 minút kavitácie a 20 minút iné cvičenie, objednala sa na 17:00 a keď prišla o 16:52, na rad sa dostala až o 19:00. Nakoniec na kavitácii strávila 30 minút, pričom pred ňou aj po nej nasledovali ďalšie ženy v zástupe, v tom istom upotenom kavitačnom mundúre. K ďalšiemu cvičeniu sa pristúpilo zvláštnym spôsobom plným chaosu, prestávok a aj s nimi to trvalo asi 12 minút. Pri kavitácií si Janka pozerala na mobile animovaný seriál, ktorý netrvá dlhšie ako 30 minút, nad dverami boli taktiež hodiny a na chodbe tiež. Jej reklamácia jej nebola uznaná, vraj všetko je podľa kupónu. Silvia s Martinou zažili niečo podobné, kde akosi fungovali na iný nadpozemský čas, ako ten, čo mali obe na hodinkách… a pri podobnom probléme sa stretneme aj na fórach na webe. Dokonca jeden salón z Petržalky sa spomínal aj v už zmazanej internetovej diskusií, kde to pani vedúca krátila ako sa jej zachcelo a menila bez ohľadu na zdravotný účinok samotných klientok.
Peter kúpil poukaz pre štyroch na poriadnu žranicu do reštaurácie, ale keďže sa rozhodol spojiť dve oslavy do jednej, prikúpil ešte jeden rovnaký poukaz. Prišli siedmi, obsluhu oslávenec požiadal, nech s prvým tanierom počkajú, lebo budú jesť najskôr z jedného a keď sa doje ten, tak príde na rad ďalší kupón s čerstvým nevychladnutým mäskom. Keď už teda dojedli z jedného, pýtali si druhý, ale obsluha povedala, že práve dojedli aj ten druhý, lebo im oba taniere spojili na jeden. Nesúhlasil počet klobások, ani počet rebierok, možno ak množstvo kapusty a feferónov. Poriadne trápne vyzeral samotný oslávenec, ktorý pozval priateľov na žranicu, z ktorej bola nakoniec polovičná žranica a nedopátral sa nikto, prečo, ako, za čo…
Darina s Peťom zažili tri krát po sebe pokašlaný večer pre dvoch. Vždy doplatili na to, že bolo nutné si objednať jedlo a zarezervovať stôl vopred. Prišli včas a kým v prvej luxusnej reštaurácií ich čakalo jedlo studené a zemiaky surové, v druhej len jedlo studené a v tretej priamo v starom centre Bratislavy mali surového lososa, zemiaky a samozrejme studené.
Jasné, toto zľavový portál neovplyvní, no tí, čo si kupóny kúpili a takto použili aspoň pochopili, že ani cez zľavy nemajú žiadne istoty.

Obrázky…. ach tie obrázky
Až v 95 percent prípadoch je na obrázkoch niečo iné, ako dostanete. Stále dookola tie isté ksichty, ktoré snívajú o tom, akú krásnu wellness procedúru práve absolvovali, stále tie isté fotografie zahraničnej dovolenky a množstvo iného. Mnohé fotografie sú fotené pre fotobanky, od nich sa nakupuje a tie majú celkom v pokoji všetky portály, len ich vyťahujú podľa potreby. Ak si myslíte, že tak pekne zabalené baby v uterákoch a kamene na chrbte budete mať aj v predávanom wellness, ste naozaj na omyle. Ako nás, aj vás asi prekvapí socialistické zariadenie s plechovou vaňou a postaršou tetou čo práve dofajčila a pôjde robiť masáž. Na obrázku je vždy niečo iné a človek, čo už tie fotografie pozná, s tým musí počítať. Predala by vari reálna fotografia takéto wellness? Nechádžem všetky do jedného vreca, avšak fotografie sú naozaj o niečom inom. Celkom iná kategória je jedlo. Keď sa fotí jedlo, urobí sa nie len jedno jedlo a aj aranžovanie, nasvietenie a príprava takéhoto vzorového jedla pre fotku je iná, ako to, ktoré v bežnom reštauračnom zhone príde na váš stôl. Nakoniec, to isté je aj v našich fastfoodoch. Na reklamách v samotných prevádzkach vidíme šťavnaté pečivá plné dobrôt, no suverénne vám na tácku dajú stlačený, skapatý sendvič s roztečenou omáčkou. Podobá? Nepodobá! Ešte aj obrázky pri cestovateľských ponukách sú občas na smiech. Najmä ak sa ponúka hotel v jednej lokalite, ale oni tam nadrbú obrázky z celej krajiny. Permanentne sa s tým stretnete v prípade ponúk do Chorvátska, Turecka či Maroka. Je to absolútne to isté, ako keby niekto ponúkal zájazdy do Bratislavského hotela, ale na dekoráciu pripojíme fotografie Tatier, skanzenu Pribylinu, Košického dómu a odliatok lebky Neandertálca z Gánoviec pri Poprade. To absolútne nemá logiku. To je ako predávať zájazdy do Arizony a šľahnúť tam fotku Sochy Slobody. Ponuka na Grécko býva občas doplnená fotkami domčekov s modrými strieškami, ale pritom tie striešky tejto architektúry sú na jedinom jednom ostrove, ktorý dokonca neponúka žiadna z cestoviek u nás, či v Čechách.

Objavili sa šialenci a výmyselníci
Zľavové portály dali priestor aj šialeným nápadom a suverénom bez štipky súdnosti. Zo šialencov možno spomenúť všetky akcie, ktoré sa kedy týkali Kleopatry z Turca, rôznych počítačových služieb predávaných nad 50 € keď inde bežne stoja aj 10 € plus rôzne virtuálne služby, ktorým vznikol prehnane nadhodnotený cenník zámerne až po uvedení zľavy. Podmienkou uvedenia zľavy do zľavového portálu je, aby cena u samotného predajcu bola jasne viditeľne vyššia a zľava bola naozaj zľavou. Stačí upraviť ceny, zdražieť na neúnosnú mieru a potom „zľava“ vyzerá naozaj krásne vysoká. Zákazník sa nechá oblbnúť. Zažitý je jeden prípad na vlastnej koži pri nekúpenom kupóne, kde v reštaurácií odrazu zdvihli ceny na dve jedlá a o 14 dní prišla zľavová ponuka, ktorá pre nestáleho klienta uviedla naozaj krásnu zľavu. Sú tu však aj ľudia, ktorí prišli s novým artiklom, bežne dostupným za 6 € a oni ho uviedli za 25 €. Aby boli úžasní a neprehliadnuteľní, urobili zľavu tak, aby si túto hlúposť klientela mohla kúpiť už za 5 € a náklad bol nakoniec stále za kus plastu len 3,2 €. Aj takto sa žiaľ obchoduje.

Hlavný problém: Slovač je prezľavňovaná
Toto všetko, zo spomínaných, alebo len okrajovo dotknutých prípadov, ktorých je na zľavových portáloch nehorázne veľa deň čo deň, sa spája ešte s jedným vážnym problémom. Je priveľa zliav a priveľa výhodných cien. Nepozerá sa na kvalitu. Česť výnimkám, alebo česť zľavovým portálom lepších mien, kde si dávajú pozor aj na vlastnú česť a imidž. Ľudia však stále čakajú výhodné ceny, chcú zľavy, chcú lepšie kúpiť ako sused, spolužiak, kolega, chcú kúpiť nech je to čokoľvek, ale hlavne výhodne. Na druhej strane chce zarobiť aj predajca. Nakoniec pri množstve blbostí a zbytočností, ktoré sa na portáloch nachádzajú mi tam chýba to, prečo to všetko vzniklo. Zľavový portál niekde v nedávnej minulosti vznikol najskôr na predaj vstupeniek do múzeí a galérií, čím naozaj stúpol záujem o ich návštevu. Dnes, keď sa toho nekontrolovane zhostil bežný obchod a zašiel do neúnosnej prezľavovanej miery, môžeme hovoriť o presýtenosti internetu veľkým množstvom poskytovateľov malých, či veľkých, slušných, alebo agresívnych… stále je to však o firmách a tie pekné nápady ako múzeá, divadlá a galérie už chýbajú. Veď povedzte, to by si nekúpil lístok do ZOO cez zľavu a nevyužil, keď bude pekne, alebo bude mať cestu okolo? Ešte stále sa článok nedotýkal toho, aký to má dopad na obchod všeobecne a že i čestní obchodníci, pokiaľ nevymyslia pár malých obchádzok či klamstiev, nakoniec nemajú v niektorých prípadoch rovnaké šance na trhu…

Táto úvaha sa nesnaží nikoho poškodiť, len upozorniť na množstvo mínusov, ktoré nie až tak disciplinované zľavové portály a nakupovanie cez ne prinášajú. Článok sa snaží upozorniť ľudí na lepšie všímanie popisu a fotografií. Je žiaľ nutné čoraz viac vedieť čítať medzi riadkami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ