Čo prinesie nový vylepšený Autopilot 2.0 od spoločnosti Tesla?

0
2175

Nový Autopilot 2.0 druhej generácie sľubuje nové a bezpečnejšie vylepšenia, ktoré eliminujú nebezpečenstvo dopravných nehôd. Cieľom automobilky je však vytvoriť plne autonómne vozidlo. Sci-fi predstavy sa tak môžu zmeniť na skutočnosť, a nie sme od toho ani tak ďaleko. Tesla totiž už začala s plnením svojich sľubov a nová aktualizácia hardvéru dláždi cestu pre tieto originálne automobily. Ponúkame vám krátky náčrt jednotlivých vylepšení, ktoré nám Tesla plánuje tento rok priniesť v podobe autonómneho systému Autopilot 2.0:

Nový Autopilot

Automobily Tesla, ktoré boli vyrobené medzi rokmi  2014 až 2016, používali pre zber informácií určených Autopilotovi len jednu kameru. To sa však v novej verzii zmení. Všetky nové modely budú odteraz disponovať ôsmimi kamerami, ktoré budú mať prehľad o okolí auta v rozsahu až 360 ° a ich dosah sa zväčší na 250 metrov.


Tip redakcie: Elon Musk a jeho šialené nápady. Pri niektorých môžete aj umrieť


Nový Autopilot 2.0 síce bude disponovať len jedným radarovým snímačom, rovnako ako v staršej verzii, ale spracovanie prichádzajúcich informácii bude omnoho kvalitnejšie. Radar prenikne aj cez silný dážď, hmlu, prach, a dokonca aj cez auto pred ním.

67634890 - vienna, austria - december 17, 2016: blue tesla model x parked on a street in vienna, austria

Tesla bude stále používať 12 ultrazvukových senzorov, ale aj v tomto prípade došlo k vylepšeniu. Senzory sú navrhnuté tak, aby detegovali tvrdé a mäkké predmety na takmer dvojnásobnú vzdialenosť než u ich predchodcov.

Nové vozidlá používajú Nvidia Drive PX2, nový palubný počítačový systém, ktorý má 40-krát väčší výpočtový výkon než u predchádzajúceho systému.

Vylepšený Autopilot 2.0 bude kontrolovať, aby rýchlosť automobilu zodpovedala rýchlosti okolitej dopravnej premávky, automaticky zmení jazdný pruh bez zásahu vodiča, bude určovať ideálnu rýchlosť za pomoci aktívneho tempomatu alebo sám zaparkuje. Vďaka množstvu nových senzorov bude tiež môcť omnoho jednoduchšie manévrovať okolo rôznych prekážok v členitom a zložitom prostredí, než tomu bolo v minulosti.

54609271 - milan, italy - march 31, 2016: interior of tesla model s 90d car. tesla motors is an american company that designs, manufactures, and sells cutting edge electric cars.

Tesla plánuje vydávať jednotlivé nové funkcie v niekoľkých fázach. Prvá je už na svete a zahŕňa aktívny tempomat, varovanie pred čelnou kolíziou a Autosteer. Musk však uviedol, že funkčnosť  služby Autosteer bude limitovaná rýchlosťou 72 km/h. Aktualizácia softvéru prinesie aj jednu príjemnú vymoženosť, ktorá umožní, aby Model S P100D zrýchlil na 100 km/h za 2,4 sekundy.

Musk chce, aby sme vďaka systému Autopilota druhej generácie mohli začať využívať plne autonómne auto už od konca roku 2017.

68771042 - ljubljana, slovenia - october 13, 2016: the interior of a tesla model s electric car with steering wheel and dashboard at night

Plne autonómny Autopilot bude stáť 8000 dolárov a bude obsahovať všetky funkcie, ktoré sme tu spomínali a ešte omnoho viac. Samoriadiací systém totiž bude využívať všetkých osem kamier, čo mu umožní, aby našiel optimálnu trasu k cieľu. Rovnako nebude mať problém ani s jazdou cez mestské a vidiecke ulice, či dokonca aj s jazdou na cestách bez značenia jazdných pruhov. Problém mu nebudú robiť ani dopravné značky, semafory, kruhové objazdy a dokonca ani križovatky so stopkami.

Ak nastúpite do nového samoriadiacého automobilu Tesla bez zadania cieľovej destinácie, auto si prezrie svoj kalendár a podľa neho vás vezme na predpokladané miesto určenia alebo pokiaľ nie je nič zaznačené v kalendári, tak vás vezme rovno domov. Nového autopilota najlepšie vystihol Musk, ktorý sa pre média vyjadril, že „je to v podstate superpočítač v aute, ktorý je dvakrát bezpečnejší než človek, ak nie viac.“

Avšak, používať túto vylepšenú verziu bude možné  až po schválení regulačných úradov.