Webové stránky hirise.lpl.arizona.edu, ktoré publikovali posledné a aj iné fotografie vyhotovené vďaka sonde NASA s názvom Hirise, predviedli naozaj miestami čudesné zábery povrchu nášho najbližšieho suseda. Pôvodné jednofarebné fotografie s odtieňmi červenosivej, alebo sivej, doplnili špeciálnymi filtrami o farby. Získali tak lepší pohľad na vrásnenie, povrch a hory Marsu. Pozrite si teraz spolu s nami to, čo vytvorila príroda mimo našu planétu. Sonfa Hirise nad povrchom Marsu lieta od roku 2006, pôvodne skúmala mesiace a na zem odoslala už niekoľko desiatok tisíc vysoko kvalitných záberov. Na pár z nich sa pozrieme.
Aj zvláštne fotografie
Nasledovná fotografia zachytáva Noctis Labyrinthus zo systému údolia Valles Marineris. Farbou doplnené inak jednotvárne obrázky získali vzhľad pripomínajúci zaľadnené končiare na pozemských horách. Viditeľné sú pieskové duny, ktoré spôsobili vanúce vetry, ako aj ich tvarovanie a tieň slnka.
Fotografia bola vyhotovená 13. augusta 2013 z výšky 263,2 kilometra
Ľad na Marse je, čomu nasvedčuje aj tvarovanie usadenín na tejto fotografiíi. Nie je však známe, či aj podobného zloženia, alebo vôbec zloženia, ktoré by sme považovali za príbuzné nášmu ľadu. Ide o neobyčajnú textúru v okolí menšieho pohora, ktorá skôr pripomína mozog cicavcov, než pohorie. Túto záhadu zatiaľ odborníci vysvetliť nevedia. Zaujímavosťou je fakt, že fotografiu sonda zaznamenala 23. augusta 2013, z výšky 303 kilometrov.
Niekoľko ďalších fotografií z rôznych miest povrchu planéty Mars.
Snímka vyhotovená 16. augusta 2010 z výšky 321,7 km
Snímka vyhotovená 12. februára 2012 z výšky 299,9 km
Snímka vyhotovená 18. decembra 2007 z výšky 263,9 km
Snímka vyhotovená 19. februára 2009 z výšky 249 km
Snímka vyhotovená na severnom póle Marsu