Drobné Pitcairnove ostrovy, kde zakotvila Bounty, majú len 47 obyvateľov

0
7147

Podľa niektorých zdrojov na nich žije len 60 ľudí, podľa iných 47, no nepochybne by ste chceli byť ďalším v poradí, pretože krása týchto drobných priam miniatúrnych ostrovov je naozaj ojedinelá. Pitcairnove ostrovy, veľkosťou veľmi malé vytvorené vulkanickou činnosťou, ležiace v strede Pacifiku, tvoria ostrovy Pitcairn, väčší Henderson, Ducie a Oeno. Stálo obývaný je len ten prvý. Zaujímavé je, že toto územie patrí pod Veľkú Britániu, ide o tzv. zámorské územie Spojeného kráľovstva od roku 1838.

Pitcairnove ostrovy

Celková rozloha ostrovov je 47 kilometrov, pričom číslo 47 je podľa niektorých zdrojov zároveň oficiálnym počtom stálych obyvateľov. Tou najväčšou zaujímavosťou je, že práve na ostrove Pitcairn sa usadili utečenci, či lepšie povedané vzbúrenci z lode Bounty. V prístave ju podpálili a ostali žiť v raji. Dodnes sú viditeľné trosky slávnej lode, ktoré objavil Luis Marden pod záštitou National Geographic. Autor nasledovných fotografií je Tony Probst.

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Život na ostrovoch
Život je tu jednoduchý a predsa šťastný. Každý pozná každého a ide tak o ojedinelý prípad, kedy občania jednej krajiny pod jednou vlajkou poznajú kompletne všetkých po mene aj po adrese. Život na ostrovoch je tak jednoduchý a bezpečný, že niektorí ľudia ani len netušia, čo sú to zamknuté dvere na vhocodých dverách vlastného domu. Niektorí ľudia odchádzajú študovať na Nový Zéland, či do Austrálie, no ľudia tu i tak zostávajú. Nikomu nechýba nič. Žijú z turizmu a čiastočne z vývozu. Stretávajú sa pri príležitostiach narodenín, výročiach a rôznych oslavách. Panuje priateľská atmosféra a netrápia sa problémami zvyšného sveta.

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Krásna príroda
Panenská príroda obklopená morom ponúka nádherné zážitky pri rybolove, potápaní, aj pri bežnom spoznávaní tohto sveta. Nie je tu veľká výstavba a ani budovanie spevnených ciest, čím je táto krajina vlastne stále na mnohých miestach nedotknutým kúskom zeme.

Pitcairn Islands, Tony Probst

Prašné cesty plnia svoj účel. Na ostrove sa premiestňujú pomocou štvorkoliek, alebo bicyklov.

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Vzdialenosti od ostrova Pitcairn dávajú tušiť, že aj zdanlivo blízke ostrovy sú vlastne poriadne ďaleko. Najbližší je Henderson, vzdialený 168 km. Je však neobývaný a tak niekoľho hodín n motorovom člne niktotráviť nepotrebuje.

Pitcairn Islands, Tony Probst

Pitcairn Islands, Tony Probst

Nástenné maľby prvých obyvateľov, Polynézanov. Dodnes zachované, hoci na ne pôsobí morský príboj.

Pitcairn Islands, Tony Probst

Z histórie
Prvými obyvateľmi ostrovov Henderson a Pitcairn boli Polynézania. Prvé oficiálne záznamy o objavení pochádzajú z roku 1606 kedy sa ostrovy Ducie a Henderson podarilo objaviť portugalským moreplavcom. Ostrov Pitcairn získal meno podľa svojho objaviteľa, čo bol 15 ročný chlapec na hliadke na jednej z britských lodí v roku 1767. Volal sa Robert Pitcairn. Keďže však kapitán Pholip Carteret zapísal súradnice ostrova chybne, neskôr James Cook v roku 1773 ostrov minul. Celková rozloha ostrovov je 47 kilometrov, pričom číslo 47 je podľa niektorých zdrojov zároveň oficiálnym počtom obyvateľov. Štvrtý ostrov Ducie objavil v roku 1791 britský kapitán Edwards na lodi HMS Pandora práve pri hľadaní vzbúrencov z Bounty. Nazval ho podľa kapitána kráľovského námorníctva.

Autor foto Tony Probst, stránky http://theroguephotographer.smugmug.com
Vládne stránky: http://www.government.pn