Letíme na dovolenku. Na čo myslieť a na čo nezabudnúť?

0
2475

Prichádza čas dovoleniek a tak možno tí, čo už chystajú zoznam vecí do kufra a čakajú na pasovom na vydanie novej knížočky na razítka, možno uvítajú niekoľko informácií k cestovaniu pre nie až tak často zcestovaných dovolenkárov.

Cestujeme do Európskej únie:
V rámci Európskej únie nepotrebujete pas a postačí vám občiansky preukaz. Platia občianske preukazy klasické zalievané. Bez problémov môžete využiť teda aj pas. Ak letíte, kontroly budú rovnako prísne ako kamkoľvek inam. Cestou autobusom možno nestretnete nikde žiadnu kontrolu, pri prechode cez hranice nečlenských krajín, potrebujete pas, hoci cieľ cesty je v EÚ.

Cestujeme mimo Európsku úniu:
Mimo EÚ zrejme budete cestovať letecky, vlastná doprava či doprava autobusová je náročná na čas, ale nebojím sa povedať, že aj na psychiku dovolenkára.
Platnosti pasov pre krajiny pokladajte za nutné. Ide o pravidlá cieľových krajín a pri nespĺňaní podmienok je možné, že vás na vaše náklady pošlú späť domov.
Našincami často navštevované krajiny, kde platnosť pasu nesmie byť v deň návratu nižšia ako 6 mesiacov, sú nasledovné: Egypt, Kuba, Brazília, Dominikánska republika, United Arab Emirates, Quatar, Kuwajt, Španielsko, Španielsko Mallorca. – Zväčša tých 6 mesiacov je podmienkou všade. Tunisko je krajina, kde všeobecne platí 6 mesiacov, niektoré cestovné kancelárie však majú aj údaj 3 mesiace a ich klientom je tolerovaná táto platnosť.

Kedže vždy sa nájde niekto, čo sa pýta, prečo je tomu tak, dôvodov je viacero. Ide o takzvanú istotu a bezpečnosť krajiny, keby sa vám stal úraz, alebo iná nehoda a museli by ste zostať v krajine. Človek s neplatným pasom to má v cudzine naozaj ťažké a je odkázaný jedine tak na svoje veľvyslanectvo, prípadne v mnohom pomôže aj České, ak je k dispozícií. Podľa niektorých zdrojov by však v prípade nutnosti malo pomôcť aj veľvyslanectvo inej krajiny v EÚ. Iná možnosť je už potom v krajine zostať na stálo ako utečenec, avšak pri tvrdení „všade dobre, doma najlepšie“ zostane naozaj len niekto 🙂

Cestujeme lietadlom:
Batožina – Nezabudnite, že každá letecká spoločnosť má určité prepravné podmienky – limity pre batožinu. Pravidlá, ktoré je nutné dodržiavať. Pri presiahnutí určitej váhy sa platí za nadváhu, niekedy je to suma vyššia ako 200 sk za kilogram. So sebou na palubu beriete len príručnú batožinu, mnohí berú plavky, pre istotu, že kufor pošlú iným lietadlom na druhú stranu Sveta. Stať sa môže čokoľvek, ale za sto rokov leteckej dopravy už je systém prepravy premyslený v rôznych sférach viac menej dobre.
Všetku parfémovú kozmetiku a podobne nechajte radšej v kufri, nožničky z manikúry, pilník a všetko, čo by inak mohlo byť považované za ostrý nástroj – potencionálnu zbraň je na palubu brať zakázané, skrátka to budete musieť nechať na letisku a nedohodnete sa inak.

V lietadle – letecká doprava patrí medzi najbezpečnejšie dopravy na Svete. Správy, kde sa dozviete o páde lietadiel sú vždy o lietadlách, ktoré nepodliehajú prísnym kontrolám EÚ a týkajú sa lietadiel starších a v naozaj ojedinelých prípadoch. Diskusie a články o leteckých nešťastiach sú preto tak viditeľné, lebo pri leteckom nešťastí je toho nešťastia aj škôd viac. Niekoľko stonásobne viac obetí a škôd je však na cestách pri bežnej automobilovej doprave. Aerolinky, ktorých stav by nezodpovedal kritériám EÚ majú zakázaný čo i len prelet nad naším územím. Strach teda nechajte doma a na dovolenku sa vypravte spokojní.

Letiskové poplatky:
Cestovné kancelárie, ale aj predajne leteniek k cene zájazdu prirátavajú tzv. letiskové poplatky. Tie v sebe vždy zahrňujú poplatky: poplatky spojené s dopravou, bezpečnostné príplatky a palivové príplatky. Cena sa môže najmä pre kolísavé ceny pohonných hmôt pohybovať. Aj preto cestovné kancelárie uvádzajú poplatky od ceny zájazdu osobitne. Pri zmenách cien palív a zmenách cien poplatkov pri leteckých spoločnostiach by sa nemohli uvádzať ceny kompletné, už vôbec nie v katalógoch pri každom hoteli. To by sa musel meniť celý katalóg a keď si predstavíme, že na Slovensku funguje viac než stovka cestovných kancelárií, k tomu niekoľkonásobne viac cestovných agentúr, predávajúcich produkty kancelárií a každá predajňa má u seba desiatky katalógov, tak zber starého papiera má Vianoce hne´d pri najbližšom zvýšení cien palív…

Ako je to s Vízami?
Slováci potrebujú do mnohých krajín vstupné víza. Pri ceste do Egypta je ich možné kúpiť za 15 USD alebo 10 EUR, alebo túto záležitosť necháte na cestovnej kancelárií, zrejme všetky na Slovensku sa o túto záležitosť postarajú za vás. Pozor, iní štátny príslušníci by sa o vstupných podmienkach do cudzích krajín mali informovať na svojom veľvyslanectve. Tunisko vyžaduje taktiež víza, prípadne niektoré cestovné kancelárie majú podmienku len vyplnenie vstupnej karty. Pri ceste do Turecka sa po prílete platí 15 USD alebo 10 EUR vstupný poplatok. Spojené Arabské Emiráty a okolité krajiny majú špecifické požiadavky, a podmienky. Ohľadom SAE, podmienkach a možnostiach vycestovania sa viac informujte priamo v cestovnej kancelárií s ktorou chcete letieť. Na Kubu víza zväčša vybavuje cestovná kancelária. Majú však oledtovú taxu a pri odlete budú požadovať 25 EUR. Pre aktualizované ceny a podmienky je ale potrebné sa však informovať priamo na mieste, kde si svoj zájazd chcete kúpiť.

Dlhý let, ako ho prežiť:
Mnohí sa vzdajú snu za ďalekým rajom, vysnívanou ďalekou krajinou niekde v Ázií či Amerike, pre obavy z dlhého letu. Málo kto si vie predstaviť okolo 15 hodín aj viac sedieť na mieste a nič nerobiť. Nemusí to byť však taký horor ako sa zdá. Počas letu vám letecká spoločnosť poskytne jedlo aj nápoje. Nebýva problém aj víno a iné alkoholické nápoje. O zábavu sa postará nejaký ten film, hudba vo vašom prehrávači a celkovo nadšenie a očakávanie po novej ďalekej krajine. Nezabudnite sa občas poprechádzať, povytriasať nohy, ruky. Stuhnuté žily a svaly nie su príliš príjemné a spájajú sa aj s inými zdravotnými problémami u ľudí, ktorým vadí príliš dlho sedavá poloha.

Za čo nesie zodpovednosť letecká spoločnosť:
Keď už sa chystáte letieť, je dobré si zopakovať aj niekoľko situácií, ktoré môžu nastať a dejú sa všade na Svete, nie len v tom vašom konkrétnom prípade a len na Slovensku. Pri preplnenosti vzdušného priestoru v niektorých mestách sa môže zdržať odlet, či prílet aj o niekoľko hodín. V prípade, že sa jedná o príliš dlhé zdržanie, letecká spoločnosť by vám mala v prípade technickej poruchy lietadla, alebo v inom prípade zapríčinenom konkrétnou leteckou spoločnosťou, uhradiť pobyt v hoteli a taktiež dopravu s ďalšími informáciami o stave letu. V prípade, že s ajedná o niekoľko hodinové zdržanie, klienti by mali mať zabezpečené jedlo. Treba však pripomenúť, že za zdržané lety nemôže v žiadnom prípade cestovná kancelária. Tá je spoločnosťou využívajúcou služieb leteckého prepravcu a technické problémy, preplnenosť koridorov a iné komplikácie sú mimo moc cestovnej kancelárie. Je to smutné ale je to tak. Už mnoho krát sme mali možnosť si prečítať a vidieť reportáže s nespokojným klientom, sťažnosť napísaná na cestovnú kanceláriu by teda nemala byť písaná štýlom, že len ona môže za to, že lietadlo stálo na ranveji a čakalo na prílet iných lietadiel.
Taktiež letecká spoločnosť nesie zodpovednosť za prípadné poškodenie batožiny. Ak sa totiž náhodou stalo, že sa na vašej batožine utrhol kúsol látky, poškodil zips alebo koliesko, je nutné prejsť k okienku reklamácií batožiny, ktoré je na letisku vždy pri páse s batožinou. Tam je nutné vypísať reklamačný protokol a sním si neskôr v cestovnej kancelárií nárokovať náhradu škody skrz poisťovňu.

Cestujeme na vlastnú päsť:
Mnohí cestujete na vlastnú päsť, poznáte tak kolísavú cenu leteniek a výhody rýchleho nákupu cez internet. Ohľadom leteniek sa napísalo mnohé, odporúča sa na ich nákup práve internet. Výhody takéhoto nákupu sú v mnohom. Rátajte však aj s tým, či s ajedná o cenu letenky s letiskovými poplatkami alebo bez nich. Tie totiž niekedy tvoria aj niekoľko tisícovú čiastku. Taktiež si dajte pozor na poistenie. Nezabudnite na neho. Keď to najmenej čakáte, môže sa pritrafiť akákoľvek iná nehoda. Pár korún sa nemôže rovnať stovkám tisícom za prílet vrtuľníka do hôr pre zlomené nohy, či zá zákrok keď vás zachraňujú od prejedenia, keď sa náhodou prejete pohostinnosti krajiny. Vaša zdravotná poisťovňa vám na vašu žiadosť vydá európsky zdravotný preukaz, platný vo všetkých štátov EÚ a zabezpečuje zdravotnú starostlivosť v rovnakých cenách a rozsahu ako komukoľvek v danej krajine. Pri cestovnom poistení uzatvorenom na určitý počet dní, ktoré vždy zahŕňa aj iné udalosti ako len zdravotné ťažkosti a vlastne vo všeobecnosti nahrádza, ale skôr dopĺňa to poistenie zdravotné, rátajte s každým dňom, aj v prípade, že vaše lietadlo bude mať prílet na Slovensko až hodinu po polnoci ďalší deň a viete o tom vopred. Stať sa môže čokoľvek. Náhoda je … potvora.

Článok nie je kompletný prehľad všetkého, ale aspoň stručný náhľad na leteckú dopravu. Odporúčam však sa informovať u poskytovateľa vášho poistenia o rozsahu a vlastnostiach poistenia.