Napriek neustálym dezinformáciám o tom, ako zabrániť koronavírusu, neexistuje žiadny zázračný liek, jedlo alebo doplnok, ktorý by vyliečil alebo zabránil COVID-19 alebo iným chorobám.
Niektoré takzvané lieky proti koronavírusom sú skutočne nebezpečné, vrátane koloidného striebra, zázračného minerálneho roztoku a obrovských dávok vitamínov.
Najlepším spôsobom, ako sa chrániť, sú jednoduché zdravé návyky, ako je dostatok spánku, cvičenie, dobré stravovanie a nájdenie vhodných spôsobov, ako znížiť stres.
Žiadna potravina vás neochráni
,,Ak ste prišli do kontaktu s koronavírusom, nezáleží na tom, koľko pomarančov jete, pravdepodobne sa nakazíte“, hovorí Sr. Caroline Apovia, riaditeľka Centra pre výživu a reguláciu hmotnosti v Boston Medical Center.
Je pravda, že podvýživa môže zhoršiť vašu schopnosť bojovať proti chorobám a infekciám, ale ak budete jesť inak vyváženú stravu, navyšovanie ,,super potravín“ (ako je kel či bobuľovité ovocie) vo vašom jedálničku neprinesie žiadne ďalšie výhody.
Takže ak nie ste zvyknutý jesť rôzne druhy ovocia, zeleniny a zdroje chudých bielkovín, teraz je ten správny čas s tým začať. Inak vám stačí stravovať sa podľa optimálne zostaveného jedálnička.
Vyhýbanie sa cukru nezlepší váš imunitný systém
Hoci cukor a priemyselne spracované potraviny sú časom spojené s chronickými zdravotnými problémami, neexistuje dôkaz, že jedna šiška zvýši vaše riziko chytenia vírusu.
Výskumy rovnako ukázali, že nadmerná výživa alebo nadmerné množstvo prázdnych kalórií môže mať celkovo negatívne následky na zdravie, to však väčšinou pri zápale, curkovky 2.typu či poruchách metabolizmu.
S cieľom obmedziť cukor (ako aj sodík a transmastné tuky, ktoré tiež dominujú v priemyselne spracovaných potravinách), zvážte zásobovanie zdravšími variáciami trvanlivých potravín určených v prípade karantény, vrátane mrazenej zeleniny, ovsa, šošovice, konzervovaného tuniaka a orechov.
Masívne dávky vitamínov nie sú užitočné a môžu byť potenciálne nebezpečné
Pokiaľ netrpíte podvýživou či máte nedostatok potravín, odborníci tvrdia že žiadne množstvo vitamínov, štiav alebo infúzií nezabráni ochoreniu, ak prídete do kontaktu s patogénom, ako je koronavírus.
Extrémne vysoké hladiny vitamínových doplnkov sa môžu stať zdravotným rizikom.
Niektorí populárni naturopati na YouTube odporúčajú intravenózne dávky vitamínov A a C, ktoré sú až 15 000 miligramov denne, 166-násobok odporúčanej dennej dávky a dávky vitamínu D3, 160-násobok odporúčanej dennej dávky.
Tieto extrémne vysoké dávky môžu spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ako sú závraty, nevoľnosť a bolesti hlavy. Ešte viac alarmujúce následky zahŕňajú poškodenie orgánov, ako sú obličky a pečeň, možná kóma a dokonca aj smrť.
Dopĺňať vitamín D je však dobrý nápad
Doplnky skutočne nepomôžu predchádzať chorobám, existuje však výnimka a to je vitamín D (v miernych dávkach). Výskum ukázal, že imunitný systém potrebuje vitamín D na potlačenie vírusov, aj keď vás nebude chrániť pred vírusom, môže znížiť závažnosť choroby a uľahčiť uzdravenie.
Vitamín D môžete získať prirodzene slnečným žiarením, ku ktorému má veľa ľudí počas temnejších, chladnejších mesiacov chrípkovej sezóny menej prístupu. Nachádza sa tiež v niektorých potravinách vrátane mastných rýb, ako je losos, tuniak a makrely, a v malom množstve v hovädzej pečeni, vajciach, syroch a hubách.
Spánok je rozhodujúci pre schopnosť vášho tela zotaviť sa a brániť sa
Jedným z najviac podložených dôkazov, ako zostať zdravým, je však tiež dostatok spánku.
To znamená pre väčšinu ľudí 7-9 hodín každú noc.
Keď spíte, vaše telo využíva tento čas na kritické zotavenie a opravu základných funkcií vrátane imunitného systému.
Výskumy ukazujú, že iba jedna noc slabého spánku môže znížiť imunitné bunky až o 70%.
Cvičenie môže zlepšiť vašu náladu a tiež vás udrží v zdraví
Výskum ukazuje, že znižuje zápal a podporuje bunky bojujúce proti infekciám.
V prípade, že nemáte prístup k posilňovni, existuje veľa spôsobov ako sa zahriať, napríklad výpady, kliky a mnohé podobné cvičenia vám môžu poskytnúť rýchle cvičenie pre celé telo bez strojov.
Ako ďalší bonus, endorfíny z cvičenia znižujú stres.
Ak pijete alkohol, robte to s mierou
Príležitostný pohárik vína by nemal predstavovať hrozbu, najmä ak vám pomôže relaxovať.
Ak to však preženiete, nielenže sa budete cítiť horšie a budete potrebovať rehydratovať a odpočívať ešte viac. Nadmerné požívanie alkoholu môže podľa výskumu tiež narušiť imunitný systém a schopnosť tela liečiť sa.
Umývajte si ruky
Odborníci sa zhodujú na tom, že najlepším spôsobom, ako zabrániť šíreniu koronavírusu, je dôkladné umývanie rúk mydlom a teplou vodou.
Medzi osvedčené postupy patrí umývanie rúk po dobu najmenej 20 sekúnd a ich dôkladné vysušenie.
Žiadna forma náhrady nedokáže nahradiť staré dobré umývanie rúk, vrátane dezinfekčných prostriedkov.
Pokúsiť sa zvládať stres dokonca aj za úzkostných a neistých okolností, je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako zostať zdravý
Stres môže tiež výrazne ovplyvniť imunitný systém.
Áno, to znamená zvládanie obáv zo samotného koronavírusu. Medzi dobré stratégie patrí prestávka od sociálnych médií a spoliehanie sa na zdroje dôveryhodných médií, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa panike a dezinformáciám.
Niektorým pomáha napríklad prechádzka v prírode, čítanie obľúbenej knihy, alebo meditácia či joga.
Koloidné striebro nedokáže vyliečiť chorobu a môže spôsobiť zdravotné problémy
Koloidné striebro, malé častice kovu v tekutine, ktoré sa predávajú ako doplnok výživy, boli inzerované online na boj proti baktériám a vírusom, ako aj na liečenie chorôb z HIV a rakoviny, herpesu a pásového oparu. Nie sú však podložené žiadnymi dôkazmi.
Medzi vedľajšie účinky patrí stav nazývaný argýria alebo trvalé modro- šedé sfarbenie kože a možné poškodenie obličiek. Koloidné striebro môže tiež ovplyvňovať vstrebávanie určitých liekov.
Nepite bielidlo
Zázračný minerálny roztok (MMS) bol kedysi inzerovaný šarlatánmi ako všeliek a teraz sa o to pokúšajú znova pri koronavíruse.
V skutočnosti je MMS (niekedy nazývaný oxid chloričitý) priemyselným bielidlom a ľudia majú po vypití zmesi silné zvracanie, hnačku, život ohrozujúci nízky krvný tlak a akútne zlyhanie pečene.
Neexistuje výskum, ktorý by preukázal, že MMS je účinnou liečbou, alebo prevenciou akýchkoľvek chorôb či koronavírusu.
Zostaňte zdraví 🙂