Až 30 % Slovákov má nesprávne stravovacie návyky, obezitou trpia už deti

0
1443

Veľmi zlé sú aj výsledky našich detí. Národná štúdia o zdraví školákov odhalila, že obezitou trpí každý tretí jedenásťročný školák. Štúdia prebehla na takmer 10 000 školákoch vo veku 11, 13 a 15 rokov.

Nezdravá strava, málo pohybu

To, že dospelá populácia má zväčša sedavé zamestnanie a málo sa hýbe, je známe. Smutným bolo zistenie, že oveľa lepšie na tom nie sú ani deti. Až 70 % jedenásťročných školákov sa málo hýbe. Zdravú desiatu alebo olovrant každý deň nemá ani polovica opýtaných detí.  S tým ide ruka v ruke ich slabá fyzická kondícia a nárast hmotnosti.

Čo s tým?

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča deťom vo veku 11 rokov hýbať sa minimálne hodinu denne. Mnohé však radšej sedia pri počítači, tablete či mobile. Ak od nich rodičia požadujú, aby sa hýbali viac, mali by im ísť príkladom. Deti iste ocenia čas, ktorý im mama s otcom venujú pri spoločnej vonkajšej aktivite. V aktuálnom Kaufland letáku nájdete napríklad za zvýhodnenú cenu Pop-up futbalové bránky, badmintonovú súpravu aj futbalové, basketbalové a volejbalové lopty. Stačí si vybrať, ktorý šport baví deti viac a pravidelne sa mu venovať.

Spolu so zvýšeným výdajom energie je vhodné aj znížiť aj jej príjem, respektíve upraviť jedálniček tak, aby až polovicu taniera tvorili ovocie a zelenina. Obavy, že zdravé stravovanie riadne prevetrá peňaženku, nie sú na mieste. Stačí si prelistovať aktuálny Kaufland leták, v ktorom sa vždy dá nájsť ovocie aj zelenina za výhodnú cenu.

Do boja s obezitou sa dala aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Jej poistenci sa môžu zapojiť do programu Obezita, ak majú BMI ≥ 30 alebo BMI > 28 v kombinácii s vysokým tlakom krvi a poruchou metabolizmu tukov alebo cukrov. 

Zdroj:

https://www.zdravie.sk/clanok/57522/kazdy-treti-slovak-trpi-nadvahou-kazdy-siesty-obezitou

https://www.preventivne.sk/aktuality/narodna-studia-zdravi-skolakov-trpia-obezitou-caste-su-aj-urazy.html

https://www.preventivne.sk/aktuality/tisice-slovakov-bojuju-obezitou-vszp-milion-eur.html

https://www.kimbino.sk/kaufland/