Koronavírus: Ako byť produktívny ak musíte pracovať z domu

0
1448

Vo väčšine firiem dostali zamestnanci nariadenie pracovať z domu. Zamestnávatelia dúfajú, že sa tým zníži šanca na zhromažďovanie sa ľudí a teda aj spomalí/zastaví šírenie vírusu. Ako však ostať produktívny aj doma?

Rozlišujte medzi pracovným a domácim režimom

Jednou z najväčších výhod a zároveň najväčšou výzvou práce z domu je presunutie sa z postele na gauč 5 minút pred tým ako vám začína pracovná doba.

Odborníci všeobecne odporúčajú byť realistom, potom možno dosiahnete viac ako ste si nastavili a namiesto vyčítania si, čo všetko ste neurobili sa budete cítiť spokojne.

Vyberte si 3 až 5 vecí a zamerajte sa na to aby ste ich stihli spraviť pred obedom. V popoludňajších hodinách zvykne totiž väčšina z nás spomaliť a čím viac vecí budete mať zo zoznamu odškrtnutých tým viac budete motivovaní dokončiť tie zvyšné.

Pracujte v krátkych dávkach

V kancelárii je váš deň rozdelený na všetko, od schôdzok po rozhovory pri kávičke, prestávky na obed a dokonca aj prestávky na záchod, ale keď sedíte doma sami bez plánovanej osobnej interakcie, môže byť ľahké pracovať dlhú neprerušenú dobu.

Aby ste boli produktívny, váš deň musí mať režim a štruktúru. Napríklad práca v 45 až 60 minútach sústredenej práce, po ktorej nasleduje krátka prestávka môže byť účinný spôsob ako rozdeliť deň a udržať si úroveň koncentrácie.

Nezabudnite si robiť prestávky

Môže byť ťažké odtrhnúť sa od laptopu ak sa obávate, že si ľudia budú myslieť, že sa flákate, ale to neznamená, že by ste si nemali robiť prestávky. Len preto, že sa cítite doma dobre, neznamená, že nepotrebujete riadnu prestávku.

Patrí sem aj zabezpečenie toho, aby ste si urobili čas na pravidelné pripravovanie správneho jedla a pili vodu, a nie aby ste sa počas dňa neprestajne občerstvovali všeličím a potom narazili na únavu z cukru o 15:00 hodine.

Nenechajte sa rozptyľovať

Pobyt v kancelárii nám poskytuje obmedzený počet spôsobov, ako sa nechať rozptyľovať, ale keď začnete pracovať v novom prostredí (najmä veľmi známom), môže byť ľahké nechať sa rozptyľovať.

Nechajte si to na krátke prestávky medzi pracovnými úsekmi. Zmena prostredia je všetko čo mozog potrebuje aby si oddýchol, napríklad naložte/vyprázdnite umývačku alebo pokojne povysávajte.

Buďte spoločenskí

Pokiaľ nie ste v karanténe, práca z domu by nemala znamenať, že neopúšťate dom alebo nikoho nevidíte dva týždne. Za predpokladu, že dodržujete všetky nariadenia si v kľude môžete zájsť na malú prechádzku, kde sa nezdržuje veľké množstvo ľudí. Na nálade vám v prípade obmedzených možností pridá určite video hovor s rodinou či priateľmi.

Čítajte tiež: