8 spôsobov ako zmierniť úzkosť. Pretože zajtrajšok je neistý

0
1156

Vzhľadom na to, že mnohé z našich bežných rutín boli narušené a často znepokojujúce správy o neúprosnom šírení COVID-19, niet divu, že žijeme v stave kolektívnej úzkosti.

Odborníci nám prezradili osem odporúčaných spôsobov, ako zmierniť úzkosť v týchto neistých časoch.

Sústreďte sa na dýchanie

Vzpriamene sa usaďte v tichosti a sústreďte sa na dýchanie, tak aby ste precítili prítomný okamih. Len čo sa objavia myšlienky, zamerajte sa opäť na dýchanie. Toto je meditácia všímavosti (mindfulness – udržanie vedomia) a odporúča sa praktizovať najmenej 10 minúť, aby ste začali pociťovať jej výhody. Vedomá meditácia môže pomôcť zmierniť príznaky úzkosti a depresie. Neviete meditovať v tichosti? Na začiatok môžete pokojne použiť sprievodnú meditačnú aplikáciu, alebo YouTube.

Rozptyľujte sa

Začnite pozerať novú sériu na Netflixe, počúvajte hudbu, vyskúšajte nový recept, čokoľvek čo vás vytrhne z reality. Rovnako je to vynikajúci čas na upratovanie domácnosti a reorganizovanie nábytku.

Udržujte svoje zdravé návyky

Aj keď môže byť lákavé používať prácu z domu ako ospravedlnenie zostať v pyžame po celý deň alebo nechať deti jesť zmrzlinu na obed, keď sú mimo školy, nemusí to pomôcť týmto úzkostným pocitom. Je najlepšie držať sa svojej rutiny. Udržiavajte si svoje zdravé návyky: dobre sa najesť, spať, cvičiť a umývať si ruky. Urobiť niečo na čo ste zvyknutý vám v neurčitých časoch môže dodať pocit istoty.

Buďte otvorení novým veciam

Podľa odborníkov je to tiež ideálny čas otvoriť sa pokusu o niečo iné. Rozšírte svoj cvičebný režim, vyskúšajte aplikáciu na cvičenie, prihláste sa na online kurz španielčiny, prečítajte knihu, ktorú by ste za iných okolností neotvorili, buďte kreatívni a vyskúšajte niečo nové. Vychutnajte si pocit mimo vašej komfortnej zóny.

Zostaňte v spojení so svojimi priateľmi a rodinou

Buďte v kontakte so svojimi blízkymi a zároveň udržiavajte sociálne odstupy. Pomôcť vám v tom môžu správy či video hovory, nie ste v tom sami 🙂 A nezabudnite, vaša konverzácia nemusí byť len o tom ako sa vám darí, povedzte im o novej knihe či sérii, ktorú ste práve dopozerali. Pomôže vám to vytvoriť pocit normálnosti.

Obmedzte príjem sociálnych médií a správ

Je dôležité zostať v obraze, ale ak zistíte, že ste si neodolateľne vyhľadávali nové informácie o koronavíruse , je čas stanoviť určité hranice. Pozrite si správy len ráno pri káve, alebo skoro večer. Po zvyšok času telefón odložte. Je dôležité obmedziť vystavovanie sa panike, ktorú tieto média môžu vyvolávať. Stanovte si pravidlá a dodržujte ich.

Opakujte si upokojujúcu mantru

Láskavé mantry ako ,,Som v bezpečí a milovaný“ vám pomôžu prekonať strach. Vyberte si takú, ktorá vás upokojuje, napríklad ,,Všetko je v poriadku“, alebo „vdýchnite pokoj, vydýchnite starosti“. Opakujte si ju vždy keď začnete cítiť úzkosť. Môžete si ju rovnako napísať a zavesiť na miesto, kde ju pravidelne uvidíte.

Vytvorte si novú realitu

Premeňte obdobie karantény na niečo pozitívne. Využite tento čas na začatie niečoho čo ste vždy chceli a odkladali. Venujte sa sebarozvoju. Budete sa cítiť o mnoho lepšie.

Čítajte tiež: