Utečenci na ostrovoch Kos, či Lesbos a preháňanie médií

0
3388

Vojnové konflikty a nepokojná situácia v Sýrií spolu s prílevom utečencov z Afriky tvoria problém celej južnej Európy. Najviac zaťažené prílevom utečencov sú územia Európskej únie najbližšie k Afrike. Napríklad španielska Melila v skutočnosti nachádzajúca v Afrike na severe marockých hraníc, Tunisku blízke ostrovy Lampedusa, Pantalleria, Sicília, alebo na opačnej strane Cyprus a grécke ostrovy. Prehnaná histéria týkajúca sa údajne zásadnej zmeny ostrova Kos je spôsobená zrejme len zatúlaným novinárom, ktorý zabudol na celkom inú mieru utečencov na iných miestach Stredomoria, a túžil po senzácii. Histéria ľudí, ktorí majú obavy z utečencov na ostrove Kos, alebo inom gréckom ostrove, nemá veľké opodstatnenie. Skôr ako začnete horlivo rušiť svoj vopred zaplatený pobyt v apartmánoch, či cestu autom cez trajekty do svojho pobrežného cieľa, skúste sa zastaviť.

Lesbos Grécko

Čísla a fakty nepustia
Utečenci sú problémom niekoľkých desaťročí. Médiá sa im venujú viac až v poslednom čase vďaka konečne dobrým záberom novinárov na pár lodí preťažených nalodenými ľuďmi a vďaka niekoľkým prípadom prevrátenia takýchto plavidiel, ktoré boli dôvodom, že vôbec začali mať novinári o tento problém záujem. Dovtedy sa utečenci v Európskej únii objavovali ako blesk z jasného neba a médiá nezaujímalo, akými cestami sa dostávajú na náš kontinent. Oveľa viac utečencov nájdeme v Taliansku, v Ríme a prímorských mestách, na Sicílii, vo Francúzsku, Španielsku. Najväčší počet ich je ale v Nemecku, Rakúsku, Belgicku a na Britských ostrovoch. Kým tam ich je dlhodobo na desaťtisíce až milióny, nepochopiteľne sa v médiách rozširujú varovania pred ostrovom Kos, ktorý sa údajne zmenil len tým, že sa stal prechodnou stanicou pre utečencov z východu. Nezmenil.

Letoviská a turistické oblasti
Turista prichádzajúci do dovolenkového letoviska má za svoj cieľ odlišné prostredie, ako to, kde dokáže utečenec, alebo celá rodina nájsť útočisko. Utečenec netúži po pláži posiatej slnečníkmi a opaľujúcimi turistami. Obťažovanie turistov neprichádza do úvahy, keďže hoci sa to nezdá, utečenec v cudzej krajine netvorí ihneď gangy a skupiny lúpiace a ničiace fungujúci systém. Takto nejak si znalosťami kultúr a spoločnosti obmedzený turista predstavuje prítomnosť utečencov na ostrove. Cieľom sú pre nich mestá s príležitosťami ubytovania, práce, obživy a získania pomoci od úradov. Ich nebude hľadať nikto roztrúsených v dovolenkových rezortoch. Polícia je pritom v pozore aj keby sa na mieste rozhodol jediný jednotlivec robiť problémy. V prvom rade treba pochopiť, že radikálne skupiny a násilníci tvoria problém v iných kútoch sveta. Ľudia utekajúci za lepším, ako inak smerom na západ do Európskej únie, vnímajú terajší cieľ často za prechodnú stanicu a seba ako hostí. Veľmi dobre vedia, že vyvolávať akékoľvek nepokoje môže znamenať vyvolávať nenávisť voči nim, zároveň vyvolať nezáujem úradov im pomôcť a pokojne možno až zvrat v podobe núteného návratu do pekla, v ktorom už nič nemajú.

Aktuálne informácie z Kosu

Priamo z Kosu našej redakcii potvrdzuje náš zdroj pracujúci ako sprievodca, že turistické letoviská nenesú žiadne známky toho, že sa na ostrove a na iných ostrovoch Grécka na okolí, objavili nejakí utečenci v znepokojivej miere, alebo inej miere ako napríklad pred rokom, či piatimi rokmi. Ľudia zo Sýrie a Ázie sa objavili skôr v hlavnom meste Kos. Fotografie utečencov, ktoré sa v nemenovaných českých a slovenských médiách s až xenofóbnym a prehnaným obsahom objavili, naozaj pochádzajú z ostrova, avšak s tým rozdielom, že snímky sú vytvárané cielene na miestach, kde utečenci naozaj sú. Z takých snímkov potom so správne zvoleným textom dokáže vytvoriť ktokoľvek mediálne zaujímavú správu. O to viac, ak sa niekto na Kos naozaj chystá. Bezpečnostný problém však netvoria rovnako ako ovplyvnenie služieb cestovného ruchu. Samotní Gréci túto situáciu poznajú dlhodobo. Utečenci u nich nezostávajú. Grécko je dočasná stanica pred tým, než sa vydajú ďalej. Ich cieľom je momentálne neznáma krajina. Pokojne Nemecko, alebo Belgicko. Často to nevedia ani oni sami. Za prehnaný chaos sa však opäť môžeme poďakovať práve médiám, ktoré doteraz ignorovali túto oblasť a dnes ju prezentujú ako náhly objav, ktorý tu nikdy nebol. Svojim spôsobom však migrácia existuje od počiatkov ľudstva samotného.

Aktualizácia 29. mája 2015, 11:44 hod: Z ostrova Kos máme potvrdenú informáciu, že utečenci sa na ostrove naozaj objavujú. Jediné miesto ich výskytu je však ubytovňa a ďalšia budova, ktorá je pre nich vyčlenená, pretože pokračujú ďalej a na ostrove naozaj nezostávajú. Kto pozná hospodárenie ostrova a jeho závislosť na turizme, pochopí, že utečenci na ostrove nemajú žiadne príležitosti. Ďalším miestom je policajná stanica, kde sa utečenci evidujú. Samotní Gréci potvrdzujú, že výplody zahraničných médií o tom, že sa podoba ostrova „mení“ a turisti by mali spozornieť, sú veľmi vážnymi tvrdeniami, ktoré nedokážu vystihnúť prívlastky ako absurdnosť a prehnaný výmysel. Nájsť na Kose utečencov je možné len v prípade narazenia na ich transfer, alebo na miesto s ulicou, kde prebývajú. Nebyť médií, za celé roky sa v spojitosti s Kosom nespomenie tento problém aj vďaka malej šanci stretu našich turistov s nimi.

Aktualizácia 30. mája 2015, 11:01 hod: Po 24 hodinách od vydania najhorších článkov o situácií na Kose v našich a českých médiách sa neudialo nič zásadné okrem ďalšej prehnanej a fakticky nepresnej reportáži v našom večernom spravodajstve. Vymyslené a prehnané správy evokované z niekoľkých záberov miest presne, ako sme už popísali od konkrétnej pláže a vylodenia, po ubytovanie a policajnú stanicu, vyvolali záujem našich a českých médií napísať titulky a hrubé neprehliadnuteľné nadpisy, ktoré nenechajú nikoho chladným. „Dovolenkový raj zanikol, Obľúbený cieľ dovolenkárov sa navždy zmení“ a iné brutálne výmysly majú vystrašiť ľudí. Dokonca úspešne strašia. Dookola opakovaný údajný názor neznámych turistov bez tváre, že sa sem už nikdy nevrátia pre znechutenie, je to isté, ako keby ste sa gurmána spýtali na hodnotenie dobrého jedla a popisoval by Bic Mac. Zrejme sa totiž vôbec nepýtali cestovateľov, ale práve ojedinelých zízajúcich turistov, ktorí boli na konkrétnej ulici a na konkrétnom mieste ich výskytu. Všetky poriadne články v Európe, ktoré si dali námahu a chceli zistiť viac pravdy o situácií na Kose, sa spýtali aspoň kompetentných, či ľudí priamo na Kose tak ako my. Ani jeden nepotvrdil, že by sa čokoľvek v turistických letoviskách dialo, turistov niekto ohrozoval, alebo že by vôbec utečenci akokoľvek ovplyvňovali turistické lokality. Dokonca ani v hlavnom meste nemá nikto pocit, že ich je tam podstatne viac. V snahe písať o dobre čítaných lákavých veciach a popisovať problém, ktorý je v posledných týždňoch témou číslo jeden, je cítiť len jediné. Peniaze z čítanosti. Čiže bojovať proti silným a ich snahe zisku je vlastne zbytočné. Fakt, že Kos zažíva hromadné rušenie pobytov pre hlúposť a nenažranosť konkrétnych médií, zároveň pre ich vymýšľanie o výskyte utečencov mimo konkrétne miesta, spôsobí ešte nemalé škody. Denníky vedia písať len na základe niekoľkých fotografií, ktoré budú ešte dlho kolovať v rôznych médiách. Zachytiť priplávanie takejto lode ku brehu je skrátka úlovok, ktorý treba speňažiť, kauzu nafúknuť. Fakty bolo nutné vylepšiť, aby aj samotné fotografie mali oveľa vyššiu hodnotu, keď samé o sebe nemuseli byť zásadne odlišné od situácií v minulosti.  Aj ten najmenej dôverčivý dovolenkár môže skúsiť osloviť apartmány a inštitúcie po celom ostrove. Spomeňte v prvom rade fakt, o čom píšu naše médiá a dočkáte sa nadávok, ktoré nebudú adresovať vám, ale spomínaným článkom. Všetko píšu najmä tí, ktorí chcú zarobiť a v druhom rade tí, ktorí na Kose vlastne nikdy neboli. Sila médií je stále nepredstaviteľná?

Ilustračná fotografia: ostrov Lesbos