Scarlett Johansson:“Monogamia je neprirodzená“

0
1513

V nedávnom interview pre Playboy rozprávala herečka Scarlett Johansson o svojom pohľade na manželstvo a monogamiu. Zhruba v rovnakom čase oznámila rozchod s manželom Romainom Dauriacom. Herečka tvrdí, že monogamiu považuje za náročnú a neprirodzenú. Pripúšťa, že ľudia môžu byť v monogamnom zväzku šťastní, no nie je to nič pre ňu.

#scarlettjohanssonaddict #scarlettjohansson

A post shared by Scarlett Johansson (@scarlettjohanssonaddict) on

„Predstava manželstva je veľmi romantická. Je to krásna myšlienka, ktorá môže byť nádherná aj v praxi. Zároveň si však myslím, že monogamia je neprirodzená. K manželstvu mám veľký rešpekt a sama som ho zažila, no podľa mňa ide proti našim inštinktom,“ zamyslela sa 33-ročná Američanka.

Zriedkavo počujeme niektorú z hereckých hviezd hovoriť otvorene o svojich problémoch s monogamiou. Jej vyjadrenie je nezvyčajné, šokujúce alebo osviežujúce. Závisí od uhla pohľadu. Mnohí si myslia, že monogamia nie je prirodzená a vyžaduje úsilie. Niektorí túto snahu považujú za prejav lásky, pre iných je to priveľká obeť, ktorú odmietajú podstúpiť.

Na Johanssonovej interview veľmi zaujímavo zareagoval Tim Lott z denníka The Guardian. „Podľa mňa má Scarlett skreslenú predstavu o monogamii. Ako jedna z najkrajších a najlepšie platených herečiek na svete má pri pokušení poobzerať sa po iných partneroch oveľa väčšie možnosti ako bežný smrteľník. Mnohí si neuvedomujú skutočnosť, že monogamia veľmi často nie je o integrite, ale o ponuke, dopyte a príležitosti.“

Novinár pointu ilustroval na vlastnom živote. „Počas oboch manželstiev som bol monogamný. Nie som si však istý, či mám mimoriadnu sebakontrolu. Popravde, nebol som práve zaplavený ponukami od žien.“

Lott poukázal na to, že je ľahké považovať sa za morálneho človeka s veľkým charakterom, ak ste nikdy nečelili pokušeniu. Je možné, že Lotta aj Scarlett rovnakou mierou priťahujú ľudia mimo vzťahu. O Scarlett je však oveľa väčší záujem, preto musí vynaložiť viac energie na to, aby pokušeniu odolala. 

Je dôležité uvedomiť si význam príležitosti a pokušenia. Nie preto, aby sme ospravedlnili neveru, ale aby sme neglorifikovali ľudí, ktorí sú verní. Všetci si totiž predstavujeme, že by sme sa pri morálnej dileme zachovali charakterne. Nemôžeme si tým však byť istí dovtedy, kým takáto situácia nenastane. Už filozof Immanuel Kant napísal, že „svoju silu môžeme definovať len podľa prekážok, ktoré sme prekonali.“ Pokušenie je prekážka na ceste k vernosti. Nie každý mu však čelí.

Môžeme predpokladať, že Scarlett hovorí z pozície človeka, ktorého vôľové vlastnosti boli testované mnohokrát. Bez ohľadu na to, či pokušeniu odolala alebo nie, už vie, aké veľké úsilie si to vyžaduje a s touto skúsenosťou sa môže posunúť dopredu.

Každý má právo vybrať si vlastný postoj. Mal by však byť úprimný k svojim partnerom či partnerkám a svoje sľuby voči nim dodržiavať. Ak človek vie, že má problémy s monogamiou, mal by byť veľmi opatrný pri začínaní monogamných vzťahov. Scarlett Johansson priznáva, že monogamia nie je pre ňu. Všetci by sme mali byť podobne úprimní k sebe aj svojim partnerom – bez ohľadu na to, aký typ vzťahu máme.

Čítajte tiež:

Vieme, čo inšpirovalo Eminemov najnovší singel Walk on Water

Ako odhaliť neveru – Dávajte si pozor na tieto príznaky


Zdroj: https://www.psychologytoday.com/blog/maybe-its-just-me/201703/what-can-scarlett-johansson-teach-us-about-monogamy?collection=1108718

ZANECHAŤ ODPOVEĎ