Kašlite na kobercový trávnik a skúste eco lawn. Záhrada vám poďakuje

0
16114

Eco Lawn trávnik pokrok v ekologickom záhradníctve:

Dnes sa už kdekto predbieha, aby vymyslel niečo nové a je to vskutku ťažká vec, nakoľko už bolo mnoho vecí objavených a vynájdených. Preto vždy, keď sa objaví novinka, ktorá by nám mohlo zjednodušiť život, je to obvykle niečo čo tu ešte nebolo. Dlho sa vravelo, že bioprodukty sú zdravšie, no málokto vedel, že sú bio preto, lebo sú pestované s ohľadom na ekológiu a šetrenie životného prostredia. Dnes k nám však prichádza ekologický trávnik, tzv. Eco Lawn, pokrok v ekologickom záhradníctve, ktorý sľubuje šetrenie vody a menej rastúcej buriny. Čo je na tom pravda?

obr1

Čitajte: Tajná strešná záhrada v Bratislave: Nikto o nej nevie!

Ekologický trávnik Eco Lawn vám ušetrí vodu, no aj prácu s burinou

Aký je rozdiel medzi ekologickým a klasickým trávnikom? Ekologický trávnik, alias Eco Lawn, má vo svojej prímesi aj semená mikroďateliny, ktorá celému osivu pridáva špeciálne vlastnosti. Mikroďatelina nie je ako klasická ďatelina, ktorou sa kŕmia domáce zvieratá. Ide o zmenšený druh ďateliny, ktorá sa pridáva do trávnatej zmesi ekologického trávnika. Vzniká tak zmes, ktorá má veľmi dobré vlastnosti z hľadiska ekológie. Mikroďatelina v trávniku zadržiava vlhkosť a zabraňuje nadmernému prerastaniu burinou. V konečnom dôsledku tak majiteľ trávnika ušetrí na polievaní, nakoľko trávnik lepšie narába s vlahou, a taktiež ušetrí čas na vytrhávaní buriny či peniaze na postreky. Tento špeciálny trávnik rovnako nevyžaduje hnojenie dusíkatými hnojivami, keďže ďatelina dokáže viazať dusík na svoje korene, z ktorých si neskôr dusík čerpá tak, akoby si ho trávnik čerpal z hnojiva. Tráva aj ďatelina sú vďaka tomuto dusíku odolnejšie proti vonkajším vplyvom a ľahšie znášajú zaťaženie.

obr2

Čitajte: Teplá zima? Chráňte rastliny pred predčasným klíčením

Z čoho sa skladá ekologický trávnik?

Eko Lawn sa skladá z piatich základných bylín, a to z ďateliny plazivej, lipnice lúčnej, kostravy červenej s krátkymi výbežkami, kostravy červenej klasickej a mätonohu trvácneho. Takto nakombinovaná trávnatá zmes zaručí, že váš trávnik bude dlho trvácny a vždy zelený. Veľmi veľkým problémom trávnikov je ich presychanie počas horúcich letných mesiacov. Tento problém sa dá vyriešiť dobre navrhnutým závlahovým systémom. No s pridaním zmesi ďateliny plazivej si uľahčíme robotu, nakoľko práve ona zadržuje vlahu. To však, samozrejme, neznamená, že trávnik netreba polievať. Treba, no bude vedieť ľahšie hospodáriť s vlahou, čo sa odrazí na jeho sýtej zelenej farbe. V neposlednom rade sa tým zníži aj tvorba plesní a húb. Eko Lawn tráva má vďaka pridaniu ďateliny mnoho výhod. Využitie Eco Lawn trávnika je veľmi široké a uplatní sa najmä pri ťažko namáhaných plochách, ako sú športové areály či detské ihriská, kde je trávnik neustále zašľapávaný.

obr3

Ekologický trávnik je ďalším z množstva inovácií, ktoré nám uľahčujú život a robia ho príjemnejším. Presychanie trávnika a veľké žlté fľaky po horúcich letných dňoch už môžu byť vďaka mikroďateline minulosťou, ktorá sa nemusí opakovať. Na pohľad zelenší a hustejší trávnik s nižším rizikom tvorby húb je to, čo chce mať každý záhradkár v záhrade. Úspora na vode a práci s trhaním buriny znie ako sen, no vďaka ekotráve nemusí. Čo vravíte vy na tento pokrok v ekologickom záhradníctve?


Návod: Vyrobte si zo žihľavy vlastný, domáci a ekologický BIO postrek na vošky