Asi minuli mäso na sushi. Japonci opäť začínajú loviť vzácne veľryby

0
1823

Tokio 5. septembra (TASR) – Japonské veľrybárske lode začali dnes pri pobreží ostrova Hokkaido napriek medzinárodnej kritike lov približne 50 kusov vráskavcov minke. Informuje o tom agentúra DPA, citujúc vládne zdroje. Lov potrvá do konca októbra a zúčastnia sa na ňom štyri lode, ktoré budú po veľrybách pátrať v 50-kilometrovom okruhu od prístavu Kuširo vo východnej časti ostrova Hokkaido, spresnilo japonské ministerstvo rybného priemyslu.

Tento lov je podľa Tokia súčasťou „vedeckého výskumu“ v severozápadnej časti Tichého oceánu. Medzinárodný súdny dvor (MSD) so sídlom v Haagu v marci 2014 rozhodol, že kontroverzný vedecký program výskumu veľrýb, ktorý Japonsko vykonávalo v antarktických vodách, je v rozpore so zákazom lovu veľrýb z roku 1986. Tento verdikt prinútil Tokio, aby v danej oblasti prerušilo v sezóne 2014 lov veľrýb. Japonsko ho však vlani v decembri obnovilo a počas dvojmesačnej operácie vylovilo z vôd Južného oceánu 333 kusov vráskavcov minke.

V reakcii na zmienený zákaz Japonsko komerčný výlov veľrýb následne v roku 1987 oficiálne zastavilo. Medzinárodní kritici však tvrdia, že krajina odvtedy vďaka legislatívnym dieram pokračuje vo výlove veľrýb pod zámienkou vedeckého výskumu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ