Teplá zima? Chráňte rastliny pred predčasným klíčením

0
3253

1

Aj keď sa mnohí z nás potešia, keď sa v zime oteplí na príjemných pätnásť stupňov, pre prírodu je to skutočná pohroma. Zima má v prírode veľmi veľký ekologický význam pre rastliny, pôdu a dokonca aj ovzdušie. Vplyvom človeka však posledné zimy nebývajú práve také, na aké sme v našich zemepisných šírkach zvyknutí. Príliš studené zimy, ktoré však striedajú teplé obdobia, môžu narobiť veľmi veľké škody. Rozprávať by o tom vedeli najmä poľnohospodári. Ako ochrániť našu záhradu pred častým striedaním teplôt tak, aby sme rastlinám dopriali dostatočný odpočinok?

 

Čo môžu spôsobiť teplé zimy v záhrade?

Rastliny sa v priebehu jesene postupne pripravujú na zimu. Zhadzovanie listov má veľký význam aj pre pôdu, kde sa do zeme vracajú živiny, ktoré rastlina nepotrebovala. Ide o jeden veľký kolobeh, ktorý teplá zima môže narušiť. Zoberme si napríklad jarné cibuľoviny, akými sú narcisy. V období marca začínajú narcisy prirodzene klíčiť, aby na prelome marca a apríla krásne rozkvitli. Ak sa však oteplí v decembri, tieto cibuľoviny začnú klíčiť v zdaní, že prichádza jar. Tieto krátkodobé oteplenia však zvyčajne netrvajú dlhšie ako pár dní, alebo týždeň a po nich príde prudké ochladenie. Práve toto ochladenie spôsobí veľké škody ako v záhradách, tak aj u poľnohospodárov. Časti rastlín, ktoré vyklíčili počas oteplenia, následne zmrznú, čo ovplyvní ich neskoršie klíčenie v čase, keď jar naozaj príde. Rastliny to oslabí a energia, ktorú nahromadili počas odpočinku v priebehu zimy, padne nazmar.

2

Ako ochrániť rastliny pred náhlym oteplením?

Úplne naše rastliny v záhrade ochrániť nemôžeme, nakoľko v prípade, že je oteplenie dlhšie, rastliny sa začnú prebúdzať. Tento neželaný moment však môžeme oddialiť jednoduchými krokmi, ktorými zabránime prehrievaniu pôdy a následnému prebúdzaniu sa. Veľmi šikovným spôsobom je použitie čečiny, čo sú vetvičky ihličnatých stromov (najčastejšie zo smreka alebo jedle). Ak v predpovedi počasia spozorujete, že má prísť výrazne oteplenie, nachystajte si dostatočné množstvo čečiny a záhony s kvetinami jednoducho prekryte. Čečina sa používa aj na jeseň, aby sa zabránilo premŕzaniu pôdy, takže ak už máte svoje záhony prekryté, môžete si vydýchnuť. Čečina zabráni priamemu slnečnému žiareniu na pôdu, a tým teplota pod ňou nebude tak rýchlo stúpať. Ak však nemáte čečinu, bohato postačí aj nahrabané lístie.

3

Nestále teploty v záhrade spôsobujú každoročne veľké škody na úrode, okrasných rastlinách a drevinách. Svoju záhradu však môžete jednoduchými krokmi ochrániť pred striedaním mrazu a teplými dňami tak, aby sa vaše rastliny v záhrade nezačali predčasne prebúdzať. Použitie čečiny, čo sú konáre ihličnatých stromov alebo opadané lístie, ktoré zabráni prehrievaniu pôdy, je účinným nástrojom, ako zabrániť predčasnému klíčeniu.

Máte aj vy triky, ktorými chránite svoju záhradu pred znehodnotením od mrazu?