Presklené a vzdušné budovy – to je dnešný trend

0
729

Aj v súvislosti s rastúcimi cenami energií sa snažíme hľadať akékoľvek riešenia, ktoré uľahčia vykurovanie či vyhrievanie bytov, rodinných domov, prípadne kancelárskych alebo výrobných priestorov. Nielen preto sú teda dnešným trendom presklené a vzdušné budovy. Na rozdiel od funkcionalistickej architektúry z minulého storočia, ktorá priniesla mohutné stavby, sa dnes trendy uberajú iným smerom. Niečo z toho si môžete vziať aj vy sami pri stavbe vášho domu či zariaďovaní kancelárie či výrobnej haly.

Viacero vyplývajúcich výhod

Ak sa prejdete po akomkoľvek i menšom meste, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na nejakú novú stavbu, ktorá je z väčšej časti vzdušná a presklená. Sami uznáte, že takáto budova vyzerá na prvý pohľad ´ľahšie´ a akosi príjemnejšie. Presklené fasády sú dnes jednoducho trendy. Vo veľkom sa využívajú aj v rodinných domoch či v bytovkách, a taktiež v administratívnych centrách. Vyplýva z nich viacero výhod – okrem estetiky sú tu aj ďalšie benefity.

Viac svetla

Vezmite si blížiacu sa zimu. Pre nikoho nie je ideálne stráviť väčšinu dňa potme, bez poriadneho denného sveta. Práve toto je benefitom presklených fasád. V oveľa väčšej miere prepúšťajú dnu slnečné svetlo, čím v jesenných a zimných mesiacoch prirodzene vykurujú interiér. Ruka v ruke s tým ide úspora na energiách, ktoré idú tento rok nahor. Moderné presklené budovy sú teda nielen esteticky pútavé a zaujímavé, no prinášajú aj praktické benefity a na konci dňa azda aj úsporu na účte za energie.

Synergický efekt

Samozrejme, pozitívny efekt neprinesie len samotná presklená fasáda. Odporúčame sledovať aj ďalšie aktuálne trendy a využívať to najlepšie, čo trh ponúka. Ak napríklad skombinujete kvalitné hliníkové okná a dvere s presklenou fasádou a ďalšími modernými prvkami, docielite to, o čom píšeme vyššie. A síce esteticky pútavú stavbu, ktorá je navyše aj energeticky nenáročná.

Zdroj obrázka: jamesteohart / Shutterstock.com